Dla większości osób ręczne zmywanie naczyń jest nie dość, że monotonne, to jeszcze i męczące. Co więcej – z uwagi na zużycie wody, czynność ta pochłania także sporo pieniędzy. Nic dziwnego więc, że wielu z nas nie wyobraża już sobie życia bez zmywarki.

Urządzenia te doskonale sprawdzają się nie tylko w przypadku dużych rodzin, które codziennie zmagają się z górą “statków”. Także seniorzy znaleźć mogą na rynku odpowiednie dla siebie modele, które pozwolą im zaoszczędzić pieniądze, czas i siły.

Poznaj: 8 sposobów na oszczędzanie wody

W gospodarstwach jedno- czy dwuosobowych doskonale sprawdzają się tzw. zmywarki kompaktowe. To stosunkowo nieduże urządzenia wyglądające jak skrzyneczki o rozmiarach z reguły nie przekraczających 50 cm (zarówno wysokości, jak i szerokości oraz głębokości; zdarzają się też o 5 cm mniejsze czy większe), które można postawić na kuchennym blacie. Dlatego nazywane bywają również zmywarkami nablatowymi. Instalując taki sprzęt należy pamiętać, że jest on stosunkowo ciężki (zwłaszcza po naładowaniu, podczas pracy). Blat musi zatem być odpowiednio wytrzymały.

Sprawdź: Kiedy warto wynająć panią do pomocy?

Zalety zmywarki dla seniora

Zmywarka dla seniora kompaktowa ma mnóstwo zalet. Nie dość, że – o czym już była mowa – zmywa naczynia efektywnie, a więc używając do tego minimalnej ilości wody i prądu, to jeszcze zajmuje mało miejsca, a jej instalacja nie wiąże się z koniecznością przebudowywania kuchni. Urządzenie jest niewielkie, przystosowane do zmywania z reguły sześciu kompletów naczyń. Aby taką zmywarkę załadować lub rozładować nie trzeba się schylać, kucać czy klękać, gdyż sprzęt znajduje się na wysokości kuchennego blatu.

Wybór zmywarek kompaktowych na rynku nie jest jeszcze zbyt duży, ale urządzenia tego typu mają w swojej ofercie takie marki jak Candy, Bosch, Electrolux czy Siemens. Modele – w różnych wariantach, także kolorystycznych – dostępne są w cenie od ok. 1,1 tys. zł do ok. 1,6 tys. zł.

Podstawowe parametry oferowanych zmywarek są takie same lub bardzo podobne: zużycie wody wynosi 7-8 litrów (pamiętać jednak należy, że podawane przez producentów dane dotyczą jednego z programów zmywania; zmywarki z reguły oferują 6 różnych programów), prądu – 0,63 kWh. Nie bez znaczenia jest głośność urządzenia. Tańsze zmywarki Candy są głośniejsze (53 dB) i zużywają więcej wody (8 litrów). Nieco droższe urządzenia wypadają tu trochę lepiej (np. Bosch – 52 dB i 7 litrów; Electrolux – 48 dB i 7-7,5 litra).

Zobacz także: Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Popracujmy nad złymi nawykami