Przed nami znów pięć dni pełnych atrakcji. Jak tydzień długi, można wybierać pośród naprawdę ciekawych zajęć, które oferowane są w opcji przystępnej dla kieszeni seniora. Warsztaty, spotkania, wyprawy w przeszłość i czas na dobrą zabawę – warto uwzględnić jak najwięcej, choć ciężko sprostać wszystkiemu. Kilka propozycji na każdy dzień? Czytajcie!

WYDARZENIA DLA SENIORÓW W PONIEDZIAŁEK

Może warsztaty twórcze? A może przy karnawale zabawić się przy skocznej muzyce? Już od poniedziałku seniorzy mogą wybierać w naprawdę różnorodnych sposobach spędzania wolnego czasu. My pragnęlibyśmy zwrócić Waszą uwagę szczególnie na to, co proponuje się mieszkańcom Krakowa oraz Warszawy.

  • Pracownia Seniora: warsztaty tworzenia własnych aranżacji roślin

Projekt “Pracownia Seniora” został stworzony przez Machersów, czyli wolontariuszy Festiwalu Kultury Żydowskiej, Powstał z potrzeby urzeczywistnienia idei międzypokoleniowego dialogu, chęci wsparcia procesu integracji społeczności lokalnej, a także urozmaicenia oferty kulturalnej skierowanej do jej starszych członków.

Poniedziałkowym wydarzeniem z cyklu Pracownia Seniora są WARSZTATY TWORZENIA WŁASNYCH ARANŻACJI ROŚLIN: Namiastka lasu w twoim mieszkaniu.

Warsztaty nawiązują do żydowskiego święta Tu-Biszwat – Noworocznego Święta Drzew, które przypada 11 lutego. W Izraelu jest to dzień sadzenia drzew i koncentrowania się na przyrodzie. Cheder, zainspirowany tym świętem, przygotował Wam”zielony”, ekologiczny program wydarzeń w lutym, prawie w całości poświęcony przyrodzie.

Uczestnicy będą tworzyć własny mini las z różnych roślin iglastych i liściastych. Do wyboru będą mieli różnorodne sadzonki oraz drobne dekoracje, tak aby każdy mógł wykonać własną niepowtarzalną aranżację. Powstały las z pewnością stanie się oryginalną ozdobą mieszkania i będzie cieszyć przez wiele miesięcy. Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały realizacyjne. Stworzone aranżacje będzie można zabrać ze sobą do domu.

Warsztaty poprowadzi Katarzyna Sobol, której pasją jest wskrzeszanie rzeczy, które straciły swoje zastosowanie, poprzez przerabianie ich i nadawanie im nowego zastosowania. Prowadząca o sobie: Uwielbiam tworzyć nowe rzeczy i robić wszystko jak “Zosia samosia”, własnymi rękami. Oczywiście ciągle się uczę nowych, ciekawych rozwiązań, często dopasowanych do rzeczywistości. Warto zajrzeć na bloga Kasi: http://www.e-tui.eu/

WSTĘP WOLNY, LICZBA MIEJSC OGRANICZONA. Więcej szczegółów tutaj: https://www.facebook.com/events/990296674389444/

  •  Hulakula łączy pokolenia

Rozrywkowe Centrum Miasta, czyli Hulakula, zaprasza na niezwykłą imprezę z najstarszą w Polsce DJ-ką, która od ładnych paru lat skutecznie rozkręca imprezy międzypokoleniowe. Tak, to ona, sama DJ Wika porwie Was na parkiet i zmusi do tańca! Na imprezie międzypokoleniowej nie ma podpierania ścian – tańczą młodzi i trochę starsi!
Więcej na ten temat tu: https://www.facebook.com/events/1705789719712650/

 

WYDARZENIA DLA SENIORÓW WE WTOREK

We wtorek chcemy szczególnie zachęcić warszawiaków do niesztampowej wyprawy w przeszłość, podczas której będą mieli okazję zadać sobie ważkie pytanie. Dla tych zaś, którzy od spraw trudnych będą chcieli się oderwać, idealne będzie drugie polecane przez nas wydarzenie.

  • Czy warto jeszcze mówić o Auschwitz?

Premiera pierwszego wywiadu rzeki z Zofią Posmysz “Królestwo za mgłą” jest okazją do postawienia pytania: czy warto jeszcze mówić o Auschwitz? A jeśli mówić – to jak? W jaki sposób opowiadać młodym ludzi o najokrutniejszych momentach historii? Jak mówić o Auschwitz do młodego pokolenia, które w przyszłości nie będzie miało szansy rozmawiać z bezpośrednimi świadkami historii?

Do dyskusji połączonej ze spotkaniem autorskim z Zofią Posmysz Wydawnictwo Znak zaprosiło dziennikarza i historyka oraz współautora “Królestwa za mgłą” Michała Wójcika, pisarkę, autorkę m.in. “Szumu” czy “Włoskich szpilek” Magdalenę Tulli, reporterkę, autorkę m.in. “Pani Stefy” Magdalenę Kicińską, zastępcę dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzeja Kacorzyka oraz nauczyciela w Wielokulturowym Liceum Humanistycznym im. Jacka Kuronia i I SLO “Bednarska”, współpracownika “Dużego Formatu” Marka Kraszewskiego.

Warto wykorzystać okazję do wysłuchania debaty i udziału w dyskusji. Na spotkaniu będzie można kupić książki: “Królestwo za mgłą” oraz “Wakacje nad Adriatykiem”. Po zakończeniu dyskusji Zofia Posmysz i Michał Wójcik będą podpisywali egzemplarze.

Wstęp wolny, brak konieczności wcześniejszych zapisów. Liczba miejsc ograniczona (miejsc siedzących: 830).

Więcej tu: http://www.wydawnictwoznak.pl/czywartojeszczemowicoauschwitz

  • Bajki dla dorosłych

Terapeutyczna Kawiarnia z ulicy Braci Wagów zaprasza na szczególny cykl spotkań z bajkami dla dorosłych. Co wtorek o 17:30 będzie można wspólnie rozbierać bajki znane z dzieciństwa. Organizatorzy nie zawahają się mówić o rzeczach trudnych, dotykających wręcz spraw egzystencjalnych, ale jednocześnie zamierzają się przy tym dobrze się bawić.

Wspólnie z nimi wykorzystacie świat baśni dla pełniejszego życia, ale i sami będziecie mieli przestrzeń do wolnej dyskusji dotyczących Waszych wniosków i doświadczeń.

Prowadząca spotkania Ewa Grzejszczyk mówi o sobie: Odkąd pamiętam uwielbiam czytać na głos, a swoją deklamacją i tonem głosu wzbudzać wyobraźnię słuchaczy. Wspólnie możemy się przenieść w świat baśni i tam odnajdywać to, co jeszcze nieodnalezione. Czytając dla każdego tworzę przestrzeń, gdzie może zbudować swoją interpretację, a następnie się nią podzielić. Od lat interesuję się psychologią i rozwojem osobistym, jednak to co najważniejsze, to ciągłe poszerzanie granic i odnajdywanie nowych, lepszych narzędzi poznawania siebie i kształtowania własnej osobowości. Serdecznie zapraszam na wspólne wieczory pełne inspiracji.

WSTĘP BEZPŁATNY!

Więcej na temat: https://www.facebook.com/events/1089612004518951/

 

WYDARZENIA DLA SENIORÓW W ŚRODĘ

Uwaga, gdańszczanie! Chcemy Wam polecić pewne wydarzenie, które stwarza naprawdę niezwykłą szansę na zdobycie informacji i być może nie tylko. Dla krakowian zaś porcja relaksu z dobrym kinem. Co Wy na to? 

  • Otwarte Drzwi w gdańskiej Akademii Świadomego Człowieka

Akademia Świadomego Człowieka otwiera przed Wami drzwi. Zyskacie szansę na bliższe poznanie zespołu specjalistów oferujących swoją ofertę. Istnieje więc spora szansa, że zainteresuje Was to, co mają do zaoferowania:

– Małgorzata Krzykowska i Agnieszka Pajdzińska KOSMETOLOG, DIAGNOSTYKA SKÓRY PRZY UŻYCIU USG

– Anna Piwkowska FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA METODY BOWENA, TERAPIA NA PLATFORMIE SCHUMANNA

– Katarzyna Wiśniewska PSYCHOLOG, DORADCA ZAWODOWY, TRENER ROZWOJU OSOBISTEGO, COACH

– Małgorzata Szwemin PSYCHOLOG, TERAPEUTA METOD KWANTOWCH

– Katarzyna Dolak-Mazurek COACH, WSPÓŁTWÓRCA PROGRAMU “DWA SPOJRZENIA, JEDEN CEL”

– Agnieszka Wieliczko PSYCHOLOG – KLUB ŚWIADOMYCH KOBIET

– Agnieszka Hetmanowska MANUALNE MODELOWANIE I ODMŁADZANIE TWARZY METODĄ AKUPRESURY

– Maria Gotkiewicz STYLISTKA, WIZAŻYSTKA, TRENER ROZWOJU OSOBISTEGO

– Aneta Paluszkiewicz JOGA KUNDALINI

– Katarzyna Kaczmarek SŁOWIAŃSKA GIMNASTYKA DLA KOBIET

– Joanna Sobolewska i Beata Szymańska DIETETYK FUNKCJONALNY

Drzwi Akademii otwierają się dla wszystkich zainteresowanych w godzinach 18:00 – 21:00.

Więcej na temat wydarzenia tu: https://www.facebook.com/events/664464840393127/

  • Kolejne spotkanie krakowskiego Dojrzałego Kina Pod Baranami

Dojrzałe Kino to cykl spotkań skierowany do starszych widzów. Co tydzień prezentowana jest wybrana premierę, którą poprzedza prelekcja, a po seansie odbywa się dyskusja. Widzowie częstowani kawą, herbatą i ciasteczkami. Gospodynią spotkań jest redaktorka Maria Malatyńska.

Spotkania Dojrzałego Kina odbywają się co środę, w okolicach godziny 11.00. Uczestnicy cyklu prowadzą blog z recenzjami obejrzanych filmów: www.dojrzalekino.pl

W programie na tę środę przewidziany jest pokaz filmu Toni Erdmann – nominowanej do Oscara tragikomedii w reżyserii Maren Ade. To przewrotna historia śmiertelnie poważnej pracownicy korporacji, którą niespodziewanie odwiedza ojciec-żartowniś. W rolach głównych wystąpili nagrodzeni przez Europejską Akademię Filmową Sandra Hüller oraz Peter Simonischek.

Więcej o filmie oraz o tym, jak Kino Pod Baranami gości seniorów przeczytacie tutaj: http://kinopodbaranami.pl/wydarzenie.php?evnt_id=3094

Dojrzałe kino, jak dojrzałe wino – to pełnia smaku!

 

WYDARZENIA DLA SENIORÓW W CZWARTEK

Warszawiaków oraz mieszkańców Gdyni spragnionych dostępnej kultury zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniach, gdzie będą mieli okazję zaspokoić swe potrzeby. 

  • Pokaz filmu “Samson” Andrzeja Wajdy w Żydowskim Instytucie Historycznym

Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na pokaz filmu Andrzeja Wajdy, zrealizowanego w 1961 roku na podstawie powieści Kazimierza Brandysa. Poprzedzi go wprowadzenie Agnieszki Kajczyk (ŻIH)

Dramat Jakuba Golda, uciekiniera z getta, który po traumie antysemickich ataków ONR na przedwojennej uczelni nie potrafi przezwyciężyć lęku i poczucia alienacji ukrywając się w okupowanej Warszawie, został przez Wajdę sfilmowany z ogromnym artyzmem i wizualną wirtuozerią, która została doceniony nominacją do Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji.

Sama jednak opowieść fabularna spotkała się z wieloma głosami krytyki. O rozdźwięku tym pisał Konrad Eberhardt: Nie nadwerężano specjalnie intelektu w krytykach Samsona. W większości recenzji powtarza się w kółko parę tych samych zarzutów: że film fałszywie przedstawia to lub owo, że postać Jakuba niedostatecznie reprezentuje, że film nie jest w stanie udźwignąć, że temat getta nadal oczekuje itd. Żadnej próby rozliczenia się z tą – jakże odmienną w dotychczasowym dorobku Wajdy – propozycją na płaszczyźnie artystycznej (a nie publicystyczno-użytkowej), z założeniami twórcy, z wartościami, jakie wnosi do naszego filmu. (“Film”, Warszawa, IX 1961)

Więcej na temat wydarzenia tu: https://www.facebook.com/events/1222261597859680/

  • Wymiana książek dla książkożerców w gdyńskiej Ciuciubabce

Jeżeli i dla Was sprawdzony wzór na szczęście to: KSIĄŻKA + KOC + KAWA/HERBATA/CZEKOLADA/WINO = SZCZĘŚCIE, koniecznie zjawcie się na na ciuciubabkowej wymianie książek.

Przyjdźcie do kawiarni ze swoimi zbiorami, którymi chcecie się podzielić z innymi. Książki można oddać za darmo, wymienić lub sprzedać za jakieś przyjazne kwoty. Wymiana dotyczy wszystkich rodzajów literatury – w tym również dla dzieci.

Wstęp wolny, jednak obowiązują zgłoszenia mailem, aby dla wszystkich chętnych starczyło miejsca. Zgłoszenia wysyłajcie na adres: agnieszka@ciuciubabkacafe.pl

Na wymianę można przyjść również bez książek – tylko w celach “zakupowych”.

Więcej na temat wydarzenia: https://www.facebook.com/events/206008103198792/

 

WYDARZENIA DLA SENIORÓW W PIĄTEK

Nadal zachęcamy mieszkańców Gdyni: nie przeoczcie piątkowej szansy na zadbanie o swoje zdrowie! Warszawiakom zaś zwracamy uwagę na perspektywę weekendu pełnego atrakcji – całość zaczyna się właśnie w piątek!

  • Talerz pełen zdrowia – wykład nt. jak wzmocnić odporność

I znów Ciuciubabka wraz z gdyńską firmą oferującą dietetyczny catering śniadaniowo-lunchowy zaprasza na wykład pt. “Talerz pełen zdrowia – jak wzmocnić odporność, co jeść a czego unikać”.

Okres zimowy, zmienna pogoda, wokół mnóstwo kaszlących i zakatarzonych osobników. Firmy farmaceutyczne biją się, żeby oferować nam przeróżne specyfiki na odporność, przeziębienie, infekcje. Zastanówmy się, co sami możemy zrobić, żeby wzmocnić odporność, dbając o to co mamy na talerzu.
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, warto zrozumieć, czym jest odporność, co na nią wpływa i dlaczego jedni są bardziej, a inni mniej odporni.

W trakcie spotkania Kasia i Magda – dietetyczki z Food for Good podpowiedzą nam, co i jak jeść, żeby nasz organizm mógł sam bronić się przed infekcjami, regenerować po chorobie, wzmacniać i budować silny układ immunologiczny.

Wstęp wolny – zapisy tradycyjnie mailem na adres agnieszka@ciuciubabkacafe.pl

  • Rzuć bracie blagę i chodź na Pragę! – czyli 369 Urodziny Pragi!

Jak co roku, zbliża się okazja aby pobawić się na Pradze w jej urodziny. Już 10 lutego przypada 369 rocznica nadania Pradze praw miejskich przez króla Władysława IV. Na mieszkańców Warszawy czeka mnóstwo atrakcji, z których skorzystać będą mogli w dniach od 6 do 12 lutego.

Główną atrakcją tegorocznych obchodów będzie wspólne odśpiewanie piosenki „Chodź na Pragę”, uważanej za nieformalny hymn dzielnicy. Akcja „Chodź na Pragę na 369 głosów” odbędzie się 11 lutego (sobota) o godz. 12.00 na terenie dawnego Bazaru Pachulskiego (ul. Stalowa róg ul. Czynszowej). Przygrywać będzie zasłużona Kapela Praska, a śpiewom towarzyszyć będzie Wielka Loteria Urodzinowa z nagrodami.

Oprócz tego, przez cały weekend można zwiedzać Pragę z przewodnikami, posłuchać wykładów, wziąć udział w turnieju gier, a także podziwiać wystawy fotograficzne.
Wiele praskich lokali przygotowało w tych dniach specjalne promocje i coś wyjątkowego dla obchodzących urodziny w tym samym dniu co Praga.

Obchody urodzin Pragi są inicjatywą całkowicie oddolną (całość przygotowują i rozkręcają organizacje pozarządowe), jeśli działacie na Pradze i macie ochotę się przyłączyć do świętowania organizatorzy zapraszają! Kontakt: urodzinypragi@gmail.com.

Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/events/324460981283435/

 

Co Wy na to? Chyba nie przewidujecie w tym tygodniu nudy? Przyznajcie, że nie ma na nią miejsca… i bawcie się dobrze!