10 marca we Wrocławskim Centrum Seniora odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu “Zdrowie Seniora”. Jego uczestnicy dowiedzieli się najważniejszych informacji o niewydolności żylnej  – jej przyczynach, sposobom zapobiegania i leczenia. Następne spotkanie zaplanowano na kwiecień. Tym razem tematami będą bezsenność i aktywne spędzanie czasu.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć! Wiedzą o tym doskonale seniorzy, uczestnicy comiesięcznych spotkań ze specjalistami w cyklu „Zdrowie Seniora”, prowadzonym w ramach Akademii Rozwoju Seniora. W poniedziałkowe popołudnie 10 marca seniorzy po raz kolejny zgłębili we Wrocławskim Centrum Seniora tajemnice medycyny. Tym razem prelekcja dotyczyła tzw. żylaków, czyli niewydolności żylnej.

Spotkanie prowadził pan mgr Robert Płoskonka, specjalista w omawianej dziedzinie, a pomagał mu pan Bartłomiej Banaś – obaj są przedstawicielami firmy Kati. W pierwszej części wszyscy słuchacze usłyszeli o głównych przyczynach niewydolności żylnej.

Co warto wiedzieć o niewydolności żylnej?

Jest to choroba, która dotyka w większości przypadków kobiety, na co wpływ mają żeńskie hormony. Następnie pan Płoskonka przybliżył seniorom temat kompresjoterapii, czyli jedną z niezbędnych metod leczenia objawów niewydolności żylnej.

W leczeniu żylaków ważna jest jak najszybsza reakcja oraz przede wszystkim profilaktyka, ponieważ im późniejsze stadium choroby, tym droższe jest jej leczenie. W przypadku profilaktyki – można korzystać z produktów kompresyjnych samemu. Konsultacja z lekarzem jest konieczna dopiero u osób, które już chorują na żylaki. Co najważniejsze – prowadzący spotkanie nauczył również rozróżniać produkty pseudomedyczne od prawdziwych, rekomendowanych przez lekarzy wyrobów medycznych. Przedstawił przy okazji certyfikaty jakości, na które należy zwracać uwagę przy zakupie produktów kompresyjnych. Na rynku funkcjonuje wielu oszustów oferujących produkty, które zamiast leczyć, często powodują jeszcze poważniejszą chorobę.

Seniorzy wykazywali duże zainteresowanie tematem profilaktyki i leczenia żylaków, aktywnie biorąc udział w wykładzie. Często zadawali prowadzącemu pytania, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Na zakończenie pani Małgorzata Wiktorowska opowiedziała jeszcze o innych formach profilaktyki w przypadku żylaków.

Po wykładzie wielu seniorów zostało, aby indywidualnie porozmawiać ze specjalistami. Przy okazji mogli też z bliska przyjrzeć się produktom medycznym przeznaczonym do leczenia żylaków.

Spotkanie w kwietniu: bezsenność i aktywny spędzanie czasu

Kolejne spotkanie z cyklu „Zdrowie Seniora” udowodniło, że seniorom nie jest obojętny temat profilaktyki zdrowotnej. To dobry znak, ponieważ jak wiadomo „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Idąc tym tropem, Wrocławskie Centrum Seniora zaprasza na kolejne spotkania ze zdrowiem.

We wtorek 14 kwietnia o godzinie 14.00 będą to porady na temat bezsenności i aktywnego spędzania czasu, czyli profilaktyczne działania zdrowotne. Dla wszystkich seniorów, którym do tej pory nie udało się uczestniczyć w wykładach o zdrowiu, mamy dobrą wiadomość. Od maja 2015 roku rozpocznie się wiosenna edycja, w ramach której zaprezentowany będzie ten sam zakres tematyczny, poszerzony o aktualną wiedzę medyczną z danej problematyki. Serdecznie zapraszamy do udziału w wykładach i dbanie o zdrowie.

Wstęp na spotkania jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy:
Wrocławskie Centrum Seniora, pl. Dominikański 6 (pok. 20)
tel. 71 772 49 38, czynny w godz. 09.00-15.00
agnieszka.kokoszkiewicz@wcrs.wroclaw.pl

Kamil Zychmański, Wrocławskie Centrum Seniora