Orientalnie, świątecznie i sentymentalnie! Tak było podczas piątkowego spotkania 19 grudnia w cyklu „Jaki wspaniały jest ten świat”, wspólnego projektu Centrum Edukacji Międzykulturowej – Biuro Regionalne Wrocław (CEM-BRW) i Wrocławskiego Centrum Seniora. Tym razem uczestnicy wprowadzeni zostali we wspaniały japoński klimat, z uroczymi świątecznymi akcentami oraz wzruszającymi wspomnieniami związanymi z pierwszą rocznicą cyklu.

Spotkanie podzielone zostało na dwie części i miało dwie prowadzące, które wystąpiły w oryginalnych strojach japońskich. Pierwszy punkt programu poprowadziła pani Anna Ejfler, przewodnicząca Sekcji Haiku – UTW w Uniwersytecie Ekonomicznym. Haiku, autorstwa członkiń sekcji, wyświetlane po polsku, ale czytane przez nie w języku esperanto, stanowiły krótkie świąteczne urocze sentencje, wspaniale przetłumaczone przez obecną na spotkaniu panią Halinę Kuropatnicką-Salamon. Dzięki tej dwujęzycznej oprawie zgromadzeni mieli okazję uczestniczyć w nieformalnej lekcji esperanto. Wykład o kimonie zaprezentowała pani Teresa Nemere, esperantystka i etnograf z Torunia. Ten japoński strój kryje ze sobą wiele tajemnic, które pani Teresa zdradziła publiczności, a także zademonstrowała na prowadzących spotkanie, prezentujących się w okazałych kimonach. Uczestnicy piątkowego spotkania dowiedzieli się między innymi o tym, do czego służą rękawy w kimonach, od czego zależy ich długość, jak należy wiązać pas zwany obi oraz o czym świadczy materiał, z którego są wykonane te tradycyjne japońskie ubrania.

Nadszedł czas na najbardziej wyczekiwany przez uczestników moment w japońskim programie: ceremoniał parzenia herbaty. Wprowadzenia dokonała pani Małgorzata Komarnicka, dyrektorka CEM-BRW, która odczytała fragment o pawilonie herbaty, z esperanckiej książki pana Romana Dobrzyńskiego. Pan Roman, znany z pięknych i szczegółowych opisów rzeczywistości, przedstawił pawilon herbaty jako kwintesencję kultury japońskiej, „urok pustki”. Wśród obrazów malowanych jego słowem, wyłonił się rytuał spożywania herbaty w pozycji klęczącej (trudnej do oswojenia przez Europejczyków japońskiej sztuce siedzenia), a jego istotę stanowią harmonia, szacunek, czystość i spokój. W nawiązaniu do opisu pana Romana, ceremoniału parzenia herbaty w przełożeniu na warunki europejskie dokonała pani Nemere. Goście mieli okazję spożywać przygotowaną na ich oczach herbatę wraz z pysznymi babeczkami, które znajdowały się na świątecznie przystrojonych stołach i zawierały w sobie niespodziankę.

Druga część spotkania dedykowana była podsumowaniom 2014 roku, związanym z pierwszą rocznicą cyklu „Jaki wspaniały jest ten świat”. Dokonała go pani Komarnicka, która prezentacją multimedialną, uzupełnioną ciepłymi wspomnieniami, przypomniała obecnym każde z dotychczasowych jedenastu spotkań, przybliżyła tematykę i gości specjalnych poszczególnych wydarzeń. Była to wyjątkowa chwila, w której niejednej osobie zakręciła się łezka w oku na wspomnienie tych minionych wrażeń. Wśród widowni znajdowało się bowiem wielu stałych bywalców i wielbicieli cyklu. Spotkanie zakończyło się wzajemnymi podziękowaniami, dzieleniem się opłatkiem oraz wspomnieniami przy słodkim poczęstunku. Wrocławskie Centrum Seniora również przyłączyło się do wspólnego świętowania i dziękowania, zarówno uczestnikom cyklu, jak i współorganizatorom – Centrum Edukacji Międzykulturowej – Biuro Regionalne Wrocław.

Kolejne spotkanie, które odbędzie się w piątek 23 stycznia o godzinie 15.00, obfitować będzie w piękno poezji Haliny Kuropatnickiej-Salamon oraz doznania malarskie i muzyczne, w wykonaniu Małgorzaty Szałek i Wojciecha Ławnikowicza. Serdecznie zapraszamy!

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy!

Zapisy oraz szczegóły oferty związanej z cyklem „JAKI WSPANIAŁY JEST TEN ŚWIAT”:
Wrocławskie Centrum Seniora
pl. Dominikański 6 (pok. 28), 50-159 Wrocław
tel. (71) 772 49 38, czynny w godzinach 09.00-15.00
mail: agnieszka.kokoszkiewicz@wcrs.wroclaw.pl

Joanna Ryłko, Wrocławskie Centrum Seniora