Już 26 maja we Wrocławiu rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Kryminału, podczas którego odbędą się spotkania autorskie, a także wykłady i dyskusje na temat twórczości Agathy Christie.

W dniach od 26 do 31 maja we Wrocławiu odbędzie się międzynarodowe święto kryminału. Wszyscy fani tego gatunku, wśród których z pewnością znajdują się seniorzy, będą mogli zapoznać się z polskimi pisarzami, a także wziąć udział w wykładach i prezentacjach poświęconych kryminałom. Festiwal poświęcony jest 125. rocznicy urodzin Agathy Christie.

Na kilka dni trwania Festiwalu zaplanowano mnóstwo ciekawych wykładów otwartych oraz wystaw poświęconych kryminałom współczesnych i dawnych autorów. Kilka dni przed rozpoczęciem Festiwalu, 19 maja, na ul. Oławskiej stanie wystawa planszowa zatytułowana: “Agatha Christie. Rocznica urodzin królowej kryminału”, organizowana przy współpracy Wydawnictwa Dolnośląskiego.

26 maja (wtorek) o godz. 17.30 we wrocławskiej Mediatece (plac Teatralny 5) odbędzie się panel dyskusyjny „A jak Agatha” poświęcony autorce. Znane polskie pisarki poprowadzą rozmowę na temat jej twórczości oraz fenomenu. W dyskusji wezmą udział: Katarzyna Bonda, Marta Guzowska i Gaja Grzegorzewska.

Wiele ze spotkań będzie miało miejsce we wrocławskiej Mediatece. Na środę, 27 maja, zaplanowano dwa wykłady. Pierwszy z nich, “Dlaczego detektyw się nie żeni? Niebezpieczne związki w kryminałach Agathy Christie” poprowadzony zostanie przez prof. Annę Gemrę o godzinie 16.00.  Drugi z nich, “Niemi świadkowie zbrodni, czyli przedmioty w kryminałach Agathy Christie” zacznie się o godzinie 17.00, a poprowadzi go prof. Violetta Wróblewska.

Ciekawym wydarzeniem będzie również spotkanie w Kinie Nowe Horyzonty, podczas którego odbędzie się prezentacja z zakresu kryminalistyki. Wykład “Ostatni kontakt między światem żywych a umarłych” odbędzie się 28 maja o godzinie 21.00 w Kinie Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19/23, sala 4.

Prezentację poprowadzą prokuratorzy: Marek Bertman, Sebastian Brzuchacz, Paweł Kaliszczak i Jacek Skała, a także inspektor policji Andrzej Bochenek oraz medyk sądowy Wojciech Golema. Gościnnie pojawią się: Katarzyna Bonda, Mariusz Czubaj i Marta Mizuro. Wejściówki do odbioru w kasie kina od 25 maja.

Więcej informacji o festiwalu oraz program wydarzenia dostępny jest na stronie portalu kryminalnego.