Wiązanki na cmentarz powinny oddawać powagę ceremonii pogrzebowej i wyrażać szacunek dla zmarłego oraz jego najbliższych. Dlatego kupując lub samodzielnie przygotowując wiązanki pogrzebowe postawmy na klasyczne kwiaty i stonowane kolory. Zobacz, jak wybrać wiązankę pogrzebową, ile kosztują wiązanki na cmentarz i czy wypada kupować wiązanki sztuczne.

Wiązanki pogrzebowe

Wiązanka pogrzebowa to średnich rozmiarów kompozycja kwiatowa na cmentarz. Zazwyczaj wiązanka pogrzebowa złożona jest z kilku, kilkunastu kwiatów, przewiązanych u dołu – tego typu konstrukcja różni wiązanki pogrzebowe od uformowanych w okrąg i sztywnych wieńców. Wiązanki, podobnie jak wieńce pogrzebowe, często przepasane są szarfami, na których można umieścić napis.

Wiązanki kwiatów

Ze względu na szczególny charakter ceremonii i wyjątkową symbolikę tych kwiatów, do tworzenia wiązanek pogrzebowych bardzo często stosuje się róże. Inne kwiaty występujące w wiązankach pogrzebowych to:

 • kalie,
 • lilie,
 • goździki,
 • gerbery,
 • chryzantemy,
 • hortensje.

Sprawdź też: Kwiaty na cmentarz – jakie kompozycje kwiatowe wybrać?

Wiązanki na cmentarz

W kolorystyce wiązanek na pogrzeb dominuje biel, kolor symbolizujący niewinność, czystość, odnowę duchową. A jeśli nie biel – generalnie uważa się, że kolor wiązanki pogrzebowej powinien być stonowany, dopuszczalne więc będą wiązanki jasno-różowe, kremowe. Z ostrzejszych kolorów za stosowną uchodzi czerwień – róże o takiej barwie oddają miłość i są idealne na wieńce i wiązanki pogrzebowe od osoby najbliższej zmarłemu. Spotykanym kolorem wiązanek na cmentarz jest też fiolet – kolor wyrażający żałobę.

Wiązanki pogrzebowe wzory

W wiązankach na cmentarz zazwyczaj stosuje się jeden, najwyżej dwa kolory. Bogactwo barw w wiązankach pogrzebowych uważa się za niestosowną wobec powagi uroczystości.

Podobne zasady, jak w przypadku kwiatów, powinny obowiązywać przy wstęgach i wstążkach, którymi przepasane są wiązanki. Zazwyczaj też wstęgi są dopasowane kolorystycznie do kwiatów. Wszystko to po to, aby wstęgi użyte do budowy wiązanek nie sprawiały wrażenia radosnych rekwizytów, kojarzących się bardziej z zabawą, niż żałobą.

Przeczytaj też: Zasiłek pogrzebowy – ile wynosi i komu przysługuje

Wiązanki sztuczne

Czy wypada pojawić się na pogrzebie z wiązanką sztuczną? Raczej nie. Tego typu wiązanki są oczywiście w ofercie, nie uchodzą jednak za szczególnie stosowne na tego typu okazję. Oczywiście – wiązanki sztuczne są zdecydowanie bardziej trwałe od prawdziwych kwiatów na cmentarz, co ma duże znaczenie w letni upalny dzień albo w czasie zimowych mrozów i opadów śniegu.

Ale też – pozostając przy kwestiach czysto praktycznych – należy pamiętać, że grób po pogrzebie i tak zostanie w całości uprzątnięty, a wiązanka ze sztucznych kwiatów, która mogłaby stać na nim miesiącami, wyląduje w koszu razem ze zwiędłymi, wysuszonymi lub przemarzłymi kwiatami naturalnymi. Poza tym – mimo iż współczesne wiązanki ze sztucznych kwiatów do złudzenia przypominają te z kwiatów prawdziwych, i one są poddane prawom fizyki. Nie są więc na przykład odporne na promienie słoneczne, które z czasem doprowadzają do blaknięcia kolorów.

Zobacz też: Nagrobki i pomniki cmentarne – wzory i rodzaje

Wiązanki pogrzebowe ceny

Ile kosztują wiązanki pogrzebowe? Ceny wiązanek na pomnik zależą od ilości użytych kwiatów, ich rodzaju, a także wszelkiego rodzaju ornamentów. Ceny rozpięte są w granicach od około 40 do 200 złotych, ale to skrajności.

Większość ładnych, choć skromnych wiązanek pogrzebowych można kupić za około 100 – 130 złotych. Najtańsze wiązanki składać się mogą na przykład z kilku frezji, te droższe to kilkanaście róż w zdecydowanie bogatszej aranżacji.

Czytaj też: Zachowek – warto o nim wiedzieć

Wiązanka pogrzebowa napis

 Zamawiając lub wykonując wiązankę pogrzebową musimy pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii – jeśli jest ona przepasana wstęgą, może się na niej znaleźć napis. Co piszemy na tzw. szarfach pogrzebowych? Zazwyczaj komponenty są dwa – krótkie przesłanie, oraz nasz „podpis” – żona, mąż, rodzina, rodzice, dzieci, wnuki itd. Jeśli chodzi o przesłanie, do rutynowych napisów wybieranych na wiązanki pogrzebowe, należą:

 • Ostatnie pożegnanie
 • Spoczywaj w spokoju
 • Z wyrazami głębokiego smutku
 • Na zawsze z naszych sercach
 • Spoczywaj w Bogu
 • Najukochańszemu Mężowi (żonie, dziecku, tacie, mamie, babci, cioci, przyjacielowi)

Zobacz też: Ile kosztuje pogrzeb? (miejsce na cmentarzu, trumna, ceremonia)