Sztuka współczesna ma wiele smaków: słodki, słony albo gorzki. O tym, jak za ich pomocą możemy opisać rzeźbę, obraz czy instalację, będzie się można dowiedzieć 13 i 14 stycznia w warszawskiej Zachęcie na spotkaniach organizowanych m.in. z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku i słuchu. Wstęp bezpłatny.

Warsztaty „Lunch box dla doktora Jekylla i pana Hyde’a”, towarzyszące otwartej 19 grudnia wystawie, to działania odbywające się w ramach projektu Zachęty związanego z udostępnianiem sztuki współczesnej i próbą przekraczania barier jej tradycyjnej percepcji. Warsztaty zainspirowane wystawą i nawiązujące do postaci doktora Jekylla i pana Hyde’a pokazują dwoistość natury (dobrej i złej) – tak, aby zwiedzający mogli w nowy „słodko-gorzki” sposób doświadczyć sztukę.

W trakcie warsztatów uczestnicy przygotują pudełka lunchowe dla „słodkiego” doktora Jekylla i „gorzkiego” pana Hyde’a, używając do tego zmysłu smaku, dotyku i swojej wyobraźni. W trakcie warsztatów do dyspozycji uczestników będą produkty spożywcze, które będzie można „badać” za pomocą różnych zmysłów.

Spotkanie poprowadzi Dorota Podlaska – artystka, której prace są prezentowane na wystawie. Do udziału w warsztatach zaproszone są wszystkie osoby dorosłe – zarówno pełnosprawne, jak i te z dysfunkcją wzroku i słuchu.

„Adoracja słodyczy” to najnowsza wystawa w Zachęcie, zainspirowana twórczością Krystiany Robb-Narbutt. Artystka wykorzystywała w swoich pracach proste i nietrwałe przedmioty codziennego użytku. Kolejną inspiracją stały się dla niej ciastka i cukierki, które miały uchwycić słodycz przemijającego świata. Na wystawie znalazły się prace m.in. Izabelli Gustowskiej, Zuzanny Janin, Krystiany Robb-Norbutt czy Wisławy Szymborskiej.

W ramach cyklu „Sztuka dostępna”, którego celem jest przybliżanie sztuki współczesnej osobom niewidzącym i niesłyszącym, Zachęta organizuje dwa oprowadzania po „Adoracji słodyczy” – jedno z audiodeskrypcją na żywo, drugie tłumaczone na Polski Język Migowy. Uczestnicy spotkań będą mogli poznać ekspozycję oraz poszczególne prace artystów.

Terminy spotkań

13 stycznia, godz. 17:00 – spotkanie dla osób z dysfunkcją słuchu
14 stycznia, godz. 17:00 – spotkanie dla osób z dysfunkcją wzroku
14 stycznia, godz. 18:00 – warsztaty „Lunch box dla doktora Jekylla i pana Hyde’a”

Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny, obowiązują zapisy (informacja@zacheta.art.pl, 22 556 96 51). Zbiórki na spotkania odbędą się w holu głównym galerii.

Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, Pl. Małachowskiego 3