W ostatnim tygodniu sierpnia kultura żydowska na nowo rozgości się w Warszawie! Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest świętem wspólnego, polsko-żydowskiego dziedzictwa i stanowi okazję do przywrócenia pamięci o kulturze, którą stolica straciła w wyniku II wojny światowej.

Celem festiwalu jest odtworzenie przedwojennego klimatu w okolicach ulicy Próżnej i Placu Grzybowskiego i ukazanie zaginionego świata polskich Żydów. W tym miejscu usytuowane zostaną żydowskie kawiarenki, restauracje, małe sklepiki, warsztaty rzemieślnicze, księgarnie, a nawet winiarnia i piekarnia. Uczestnicy festiwalu otrzymają możliwość przyjrzenia się temu niemal zapomnianemu już światu z bliska, kupna pamiątek czy spróbowania przedwojennych smakołyków.

Tegoroczny XII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w dniach 22-30 sierpnia 2015 roku w różnych częściach miasta. Pełen będzie koncertów, spektakli, seansów filmowych, wystaw oraz spotkań autorskich nawiązujących do przedwojennej, bogatej kultury żydowskiej. Oprócz tego zaplanowano liczne wykłady, warsztaty śpiewu i tańca oraz panele dyskusyjne.

Tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje koncert w Synagodze im. Nożyków, podczas którego możliwe będzie usłyszenie największych światowych kantorów: Alberto Mizrahiego, Ushi Blumenberga, Davida Weinbacha oraz 20-osobowego Chóru Kantorów z Jerozolimy Binyamin Choir pod dyrekcją Yotama Segal. Gwiazdą koncertu finałowego festiwalu będzie natomiast Matisyahu –  światowej sławy muzyk reggae, wokalista, raper, a także beatbokser.

Od kilku lat w Festiwalu uczestniczą wybitni artyści polscy, którzy czerpią inspiracje z muzyki żydowskiej. Podczas tegorocznej edycji w Teatrze Żydowskim wystąpi z recitalem Grzegorz Turnau, który przedstawi swoje interpretacje pieśni Mordechaja Gebirtiga.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Shalom, powstała w Warszawie w 1988 roku. Jej założycielką i dyrektorem generalnym jest Gołda Tencer – aktorka, reżyser. Celem fundacji jest ocalenie przed zapomnieniem bogatego dziedzictwa kultury żydowskiej.

Wstęp na festiwal i większość wydarzeń jest wolny. Więcej informacji oraz program wydarzenia dostępny na stronie festiwalu.