Z okazji obchodów Światowego Dnia Poezji Anna Polony zaprezentuje w Teatrze Żydowskim w Warszawie 21 marca autorski wybór poezji Bolesława Leśmiana. Wstęp bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc.

“Mały, nieporadny i jakby trochę nieprzytomny […], przypadkiem zaplątany ze świata myśli i baśni między brutalne ludzkie stwory i bezduszne ludzkie prawa” – pisała ponad 50 lat temu o Bolesławie Leśmianie Hanna Mortkowicz-Olczakowa.

Wierszy słynnego polskiego poety żydowskiego pochodzenia posłuchać będzie można w przyszłą sobotę w Teatrze Żydowskim w Warszawie z okazji Światowego Dnia Poezji. Zaprezentuje je Anna Polony – wybitna aktorka związana z teatrami krakowskimi. Wstęp na występ będzie bezpłatny, ale obowiązuje wcześniejsza telefoniczna rezerwacja miejsc pod numerem: (22) 850 64 50 lub 51.

Anna Polony – absolwentka Wydziału Aktorskiego (1960) i Wydziału Reżyserii Dramatu (1984) Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Karierę aktorską rozpoczynała w Teatrze im. Słowackiego, później przez blisko 40 lat była aktorką Teatru Starego, z którym w tym roku zerwała współpracę, powracając do Teatru im. Słowackiego. Ma w dorobku wiele wspaniałych aktorskich kreacji teatralnych i filmowych stworzonych we współpracy z reżyserami tak znakomitymi, jak Konrad Swinarski, Andrzej Wajda czy Krzysztof Kieślowski. Zagrała m.in. w czterech filmach Marty Meszaros, w amerykańskim filmie „Iron Cross” oraz w doskonałym, wielokrotnie nagradzanym „Rewersie” Borysa Lankosza. Anna Polony była przez ponad 35 lat pedagogiem oraz profesorem krakowskiej PWST. Za swoją pracę otrzymała wiele nagród artystycznych i odznaczeń państwowych, w tym m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski; Złoty Medal Gloria Artis i Złoty Laur Fundacji Kultury Polskiej.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich
Centrum Kultury Jidysz w Warszawie
Plac Grzybowski 12/16

Sobota, 21 marca 2015, godz. 16:00