Muzeum Narodowe w Warszawie zachęca seniorów do udziału w dwóch spotkaniach z cyklu „Muzealne wtorki”, podczas których przedstawione zostaną najciekawsze ekspozycje muzeum.

Muzeum Narodowe w Warszawie organizuje cykliczne spotkania dla seniorów „Muzealne wtorki”, których celem jest zapoznanie najstarszych mieszkańców miasta ze zbiorami muzeum w sposób ciekawy i przystępny. 19 stycznia 2016 roku odbędą się dwa spotkania poświęcone sztuce.

O godzinie 13.00 odbędzie się wykład “Ciało – sztuka / Humanistyczne refleksje na temat ciała”, który poprowadzi Katarzyna Szumlas. Obserwując przemiany w traktowaniu ludzkiego ciała przez artystów, zauważyć można, w jaki sposób myśl Platona wpłynęła na rozwój historii sztuki, co wspólnego miały dogmaty teologiczne z modelunkiem rzeźby gotyckiej czy na które aspekty cielesności zwraca uwagę sztuka krytyczna.

Drugi wykład zatytułowany “Z dziada, pradziada…” odbędzie się o godzinie 14.30. Po wystawie oprowadzi Monika Miżołębska. Seniorzy dowiedzą się między innymi, że w epoce nowożytnej dziedziczenie zawodu artysty i jego warsztatu było naturalne i częste. W XIX-wiecznej Polsce najsłynniejszą artystyczną dynastię stworzyła rodzina Kossaków. Czy potomkowie artystów mogą przerosnąć swoich poprzedników czy tylko kontynuować ich dzieło? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć seniorzy wraz ze specjalistką.

Oba wykłady odbędą się w Kinie Muz Narodowego Muzeum w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3. Wstęp jest wolny.

Czas trwania: około 50 minut

źródło: organizator