Muzeum Narodowe w Warszawie zachęca seniorów do udziału w kolejnych dwóch spotkaniach z cyklu „Muzealne wtorki”, podczas których przedstawione zostaną najciekawsze ekspozycje muzeum.

Muzeum Narodowe w Warszawie organizuje cykliczne spotkania dla seniorów „Muzealne wtorki”, których celem jest zapoznanie najstarszych mieszkańców miasta ze zbiorami muzeum w sposób ciekawy i przystępny.

Wraz z Muzeum zapraszamy na kolejne dwa spotkania, które odbędą się 28 czerwca.

Pierwszy wykład o godzinie 13.00 dotyczyć będzie „Bitwy pod Grunwaldem” – wojennych losów obrazu Jana Matejki. Jak zaznacza organizator: Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki była dobrze znana władzom III Rzeszy, które chciały je zniszczyć. Za wskazanie miejsca ukrycia płótna hitlerowcy wyznaczyli wysoką nagrodę. Kilka osób podjęło heroiczną walkę by ratować Bitwę, niektórzy z nich zapłacili najwyższą cenę. Ślady tej historii są do dziś widoczne na obrazie. Spotkanie poprowadzi Barbara Tichy.

Drugi wykład odbędzie się o godzinie 14.30. “Kości zostały rzucone, czyli polska sztuka konceptualna”, wykład prowadzony prze Katarzynę Janus-Borkowską, dotyczyć będzie sztuki konceptualnej, która pojawiła się pod koniec lat 60. Zrywa ona z tradycyjnie pojmowanymi malarstwem i rzeźbą. Podejmuje też eksperymenty, które włączają w sferę sztuki matematyczny rachunek prawdopodobieństwa (Ryszard Winiarski) czy zjawiska zaobserwowane w naturze (Jerzy Rosołowicz).

Oba wykłady odbędą się w Kinie MUZ, w Muzeum Narodowym w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3.

Wstęp na wykłady jest wolny. Czas trwania: 50 minut.