Czerniawa Zdrój to jedna z pereł Dolnego Śląska. Leżąca u stóp Gór Izerskich Czerniawa jest uzdrowiskiem, które oferuje kuracjuszom dobrodziejstwa miejscowej wody mineralnej z radonem. Lokalną atrakcją jest Klinika Młodości. Czerniawa zapewnia też wspaniały klimat i górskie widoki.

Czerniawa Zdrój – położenie i dojazd

Czerniawa Zdrój jest jednym z najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku. Do 1945 roku nosiła niemiecką nazwę Bad Schwarzbach, w granicach Polski miejscowość znalazła się dopiero po II wojnie światowej. Obecnie Czerniawa przynależy administracyjnie do Świeradowa Zdroju. Osada położona jest urokliwie u stóp gór Izerskich, przy granicy z Czechami, na zachód od Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby.

Czerniawa leży z dala od głównych szlaków komunikacyjnych, docierają do niej jedynie drogi wojewódzkie. Z dalszych części kraju do Czerniawy większość osób będzie jechać autostradą A4, z której przed Zgorzelcem należy zjechać na Złotoryję, a następnie kierować się na Lwówek Śląski i Świeradów Zdrój.

Zobacz: Sanatorium poszpitalne – komu się należy?

Czerniawa Zdrój – noclegi, Czerniawa Zdrój – sanatorium

Czerniawa Zdrój w rzeczywistości funkcjonuje jako jeden ośrodek uzdrowiskowy i wakacyjny ze Świeradowem. Na jego terenie znajdują się liczne pensjonaty. Częścią obiektów zarządza firma Uzdrowisko Świeradów – Czerniawa, wchodząca w skład Polskiej Grupy Uzdrowisk, w którą kapitało zaangażowany jest koncern miedziowy KGHM. Wymienić wśród nich można sanatoria Gracja, Goplana i Wacława.

Czytaj też: Do sanatorium ze skierowaniem z ZUS

Klinika Młodości – Czerniawa Zdrój SPA

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów uzdrowiska Czerniawa Zdrój jest Klinika Młodości Medical SPA. Klinika oferuje pobyty rehabilitacyjne, odchudzająco-oczyszczające, kuracyjne i inne. Oprócz hotelu, znajduje się tu SPA, kriokomora, basen, sauna, studio fitness. Klinika przeprowadza zabiegi z zakresu fizykoterapii, hydroterapii, kinezyterapii, a także masaże.

Sprawdź też: Sanatorium Ciechocinek – przewodnik po uzdrowiskach

Czerniawa – bogactwa naturalne

Naturalnym i najbardziej cenionym ze względu na rzadkość występowania bogactwem Czerniawy jest woda mineralna z radonem, polecana w leczeniu miażdżycy i zakrzepowego zapalenia naczyń. Wodę radonową można używać też w rehabilitacji pourazowej, chorobach reumatycznych i układu oddechowego. Z leczenia wodą radonową korzystają głównie dzieci, dlatego Czerniawa kojarzona była przez lata jako uzdrowisko głównie dziecięce.

W Czerniawie są też wykonywane zabiegi z wykorzystaniem borowiny i wód szczawiowych. Czerniawa korzysta też z położenia u stóp Gór Izerskich, z ich specyficznym klimatem i powietrzem przesyconym zapachami lasów świerkowych.

Sprawdź: Opłaty za sanatorium prywatnie i ze skierowaniem

Czerniawa Zdrój  – kierunki lecznicze

Czerniawa Zdrój widnieje na oficjalnej liście miejscowości uznanych za uzdrowiska, sygnowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Resort wskazuje, iż w Czerniawie powinny być realizowane następujące kierunki lecznicze:

  • Choroby ortopedyczno-urazowe
  • Choroby reumatologiczne
  • Choroby dolnych i górnych dróg oddechowych
  • Choroby kardiologiczne i nadciśnienie
  • Osteoporoza
  • Cukrzyca

Zobacz też: Sanatorium Busko Zdrój – przewodnik po uzdrowiskach

Czerniawa Zdrój – historia

Czerniawa ma stosunkowo krótką historię. Powstała w XVII wieku, rozrastając się wokół huty szkła należącej do rodziny Schaffgotschów. Osiedlali się tu między innymi czescy protestanci, uciekając przed prześladowaniami na tle religijnym. Pod koniec XVIII wieku, a więc w dobie wzmożonych badań geologicznych w całej Europie, odkryto na tych terenach pierwsze źródła wód mineralnych. Były to nisko zmineralizowane szczawy wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowe, bogate w żelazo, fluor i radon. Było to przyczynkiem do rozbudowy uzdrowiska w wieku XIX.W 1860 roku powstał pierwszy dom zdrojowy (ten obecny pochodzi z późniejszego okresu, wybudowano go w 1910 r.).

Po wojnie tereny Dolnego Śląska po kilkuset latach panowania niemieckiego wróciły do Polski. W 1945 roku Bad Schwarzbach przemianowano na Leśny Zdrój, a rok później – Czerniawa Zdrój.

Przeczytaj: Kolejka do sanatorium – jak sprawdzić? Czas oczekiwania

Czerniawa Zdrój – atrakcje

Co oferuje, oprócz leczniczych wód, SPA i górskich widoków, Czerniawa Zdrój? Atrakcje stanowią kościół Podwyższenia Krzyża, plebania, dom pod numerem 12 z 1765 roku oraz „Czarci Młyn” z systemem hydroenergetycznym – wszystkie wpisane na listę zabytków.

Zobacz: Sanatorium Cieplice – przewodnik po uzdrowiskach