Przyczyn nietrzymania moczu jest bardzo wiele. Mogą to być schorzenia, m.in. takie jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, otyłość, zapalenie pęcherza ale za inkontynencję mogą również odpowiadać takie czynniki jak palenie papierosów, ciąża, poród, czy menopauza.

Czym jest nietrzymanie moczu?

Szacuje się, że nietrzymanie moczu stanowi problem co piątej kobiety po 40 roku życia. Pomimo tego, iż mimowolne oddawanie moczu dwa razy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, nadal blisko 2/3 pań nie zgłasza się z tą dolegliwością do lekarza. Najczęściej jest to spowodowane skrępowaniem lub pogodzeniem się z zaistniałą sytuacją kładąc taki stan rzeczy na barki podeszłego wieku i związanego z nim pogorszenia funkcjonowania organizmu.

Jednak niekontrolowane oddawanie moczu można leczyć. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym większe szanse na pomyślne i definitywne rozprawienie się z problemem. W przypadku popuszczania moczu nie powinno się zwlekać z pójściem do specjalisty (oprócz lekarza rodzinnego, może to być ginekolog lub urolog), gdyż dolegliwość sama nie ustąpi, a będzie się pogłębiać.

Nietrzymanie moczu początkowo objawia się gubieniem uryny w ilości kilku kropli, do którego najczęściej dochodzi w takich sytuacjach jak wysiłek fizyczny, atak śmiechu, czy kaszlu. O przyszłym problemie z utrzymaniem mikcji mogą świadczyć także częste wizyty w toalecie, nawet jeśli w pęcherzu moczowym nie zdążyła się jeszcze nagromadzić odpowiednia ilość moczu (a pęcherz domaga się opróżnienia).

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu u kobiet?

Za nietrzymanie moczu u kobiet odpowiadają przede wszystkim dwa czynniki:

  • ciąża i poród;
  • menopauza i okres pomenopauzalny.

W czasie ciąży mięśnie dna miednicy rozciągają się do granic możliwości, co może sprawić, że po urodzeniu dziecka nie będą pracowały tak sprawnie jak przed zajściem w ciążę. Do tego poród, zwłaszcza dużego dziecka lub wykonany drogą zabiegową, może przyczynić się do późniejszych kłopotów z inkontynencją.

Drugim istotnym czynnikiem przyczyniającym się do tracenia kontroli nad pęcherzem moczowym są zaburzenia hormonalne, pojawiające się w okresie menopauzy i po menopauzie.

Do nietrzymania moczu może także dojść w wyniku m.in. dłuższego, intensywnego kaszlu, nawracających infekcji dróg rodnych, otyłości, ciężkiej fizycznej pracy, złej diety (ze zbyt dużą ilością kofeiny, napojów gazowanych, ostrych dań i cytrusów, itp.), palenia papierosów, czy zaparć.

Przyczyny nietrzymania moczu u kobiet a rodzaj nietrzymania moczu

Za nietrzymanie moczu u kobiet może odpowiadać mnóstwo różnych przyczyn, w zależności od rodzaju inkontynencji:

  1. Jeśli mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu (które objawia się nagłym opróżnieniem zawartości całego lub części pęcherza po jakimś wysiłku, np. aktywności fizycznej, dźwignięciu ciężkiego przedmiotu, kaszlnięciu, kichnięciu, itp.), powodem takiej sytuacji mogą być np. otyłość, klimakterium, długotrwały kaszel, ciąża, poród, częste problemy z infekcjami w obszarze intymnym, nałóg tytoniowy, zaparcia oraz schorzenia neurologiczne.
  2. Naglące nietrzymanie moczu (czyli uczucie nagłej, nieodpartej potrzeby oddania moczu z powodu nadwrażliwego pęcherza) z kolei najczęściej jest wywołane przez schorzenia ogólnoustrojowe, takie jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, demencja starcza oraz często występujące zakażenia intymne.
  3. W przypadku występowania nietrzymania moczu z przepełnienia winnymi mogą być moczopędne pokarmy i napoje oraz nie oddawanie moczu w odpowiednim czasie (pęcherz przepełnia się moczem i przecieka jak każde przelane naczynie).
  4. Incydentalne nietrzymanie moczu (przemijająca inkontynencja) pojawia się natomiast na skutek przyjmowania jakiś leków, zapalenia pęcherza, nadużycia alkoholu, spożycia zbyt dużej ilości kawy oraz cytrusów.

Jak nietrzymanie moczu wpływa na infekcje i choroby?

Jak wyżej wykazano inkontynencja może być spowodowana chorobami (m.in. otyłością, zaburzeniami neurologicznymi, chorobą Alzheimera, stwardnieniem rozsiane, itd.) ale z drugiej strony nietrzymanie moczu może choroby także wywoływać. Chodzi tutaj oczywiście o nieleczone popuszczanie moczu. W takich sytuacjach może dochodzić m.in. do częstych infekcji dróg moczowych oraz rodnych, czy podrażnień skóry, które mogą przerodzić się w otwarte rany.

Niestety brak kuracji leczniczej w przypadku występowania nietrzymania moczu może doprowadzić do zaburzeń emocjonalnych, stanów lękowych, separacji społecznej, a nawet do depresji.

Jak walczyć z nietrzymaniem moczu?

Leczenie nietrzymania moczu powinno być uzależnione od przyczyny, która je wywołała oraz od rodzaju i stopnia inkontynencji. Powinna je poprzedzić dokładna diagnoza lekarska.

W większości przypadków bardzo skutecznym sposobem na walkę z mimowolnym oddawaniem moczu jest trening mięśni dna miednicy. Polega on na wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie Kegla, które odpowiadają za prawidłową pracę pęcherza moczowego.

Leczenie niekontrolowanego popuszczania moczu może zawierać się również w farmakoterapii, metodach takich jak np. elektrostymulacja, czy biofeedback, odpowiedniej diecie, wykluczeniu czynników wywołujących problem (np. alkoholu, czy tytoniu) oraz ostatecznie w zabiegach chirurgicznych.

Olga Tomaszewska

Czytaj także:

Nietrzymanie moczu podczas stosunku – jak sobie z nim radzić?

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla – na nietrzymanie moczu?