Proteza nylonowa stanowi rodzaj ruchomej, termoplastycznej protezy zębowej, którą zakłada się pacjentowi, posiadającemu chociaż jeden własny ząb. Ten rodzaj uzupełniania protetycznego, wypełniającego braki w uzębieniu, jest chętnie wybierany przez pacjentów z uwagi na jej elastyczność, niedużą powierzchnię, wytrzymałość i dobrą przyczepność.

Proteza nylonowa – co to jest?

Proteza nylonowa należy do protez zębowych termoplastycznych, które zastępują braki w uzębieniu. Jest zbudowana z elastycznego, odpornego na złamania i zniszczenia tworzywa – nylonu.

Ten rodzaj protezy można założyć pacjentowi pod warunkiem, że posiada on chociaż jednego własnego zęba. Protezy nylonowe są ruchome, tzn. że nie są przymocowane do dziąseł na stałe, można je wyjmować, a nawet należy to robić na noc po całym dniu użytkowania.

Ten rodzaj uzupełnienia protetycznego jest dość nowoczesnym „wynalazkiem” protetyki, którym pacjenci z chęcią zastępują ciężkie, duże i sztywne protezy akrylowe.

Czytaj również: Proteza szkieletowa – górna, dolna, na zatrzaskach, bezklamrowa

Proteza nylonowa – zalety

Protezy nylonowe wyróżnia ogrom zalet.

Jako pierwszą należy wymienić jej lekkość, a także niewielki rozmiar (w porównaniu ze standardową protezą akrylową zajmuje niewiele miejsca w jamie ustnej) oraz cienkość. Protezy nylonowe nie uczulają, co ma istotne znaczenie dla alergików uczulonych na metal (wyklucza to wówczas możliwość stosowania protez akrylowych).

Ten typ uzupełnienia protetycznego wykazuje dużą wytrzymałość na ewentualne zniszczenia i złamania.

Kolejną dodatnią cechą protez nylonowych stanowi materiał, z jakiego są wykonane klamry utrzymujące protezę. Protetycy robią je w kolorze dziąsła, co wzmacnia efekt estetyczny, a także komfort pacjenta, który nie musi się obawiać, że proteza będzie widoczna podczas mówienia, czy jedzenia.

Ten rodzaj protez dobrze trzyma się podłoża, co również ugruntowuje pewność w pacjencie, że proteza nie wypadnie oraz nie przesunie się w najmniej oczekiwanym momencie.

Wszystko to sprawia, że pacjenci szybciej i łatwiej przyzwyczajają się do noszenia protezy nylonowej w porównaniu do adaptacji do protez akrylowych.

Sprawdź: Proteza elastyczna – całkowita, acetalowa, hybrydowa

Protezy nylonowe – wady

Jednak czy jedynie same korzyści wiążą się z uzupełnieniami określanymi jako protezy nylonowe? Wady także dadzą się wyliczyć, jednak jest ich stosunkowo niewiele.

Na pierwszy rzut wyłania się kwestia przebarwień, które mogą dość szybko pojawić się na tej protezie, zwłaszcza jeśli jest ona niewłaściwie użytkowana, a pielęgnacja – niewystarczająca.

Jakie jeszcze ujmy posiada proteza nylonowa? Cena – z pewnością stanowi czynnik, który odstraszy sporą grupę pacjentów. Niestety, tę odmianę protez dość wysoko się ceni. Może ona kosztować od 900 zł do nawet 2 000 zł. Ta duża rozpiętość cenowa jest uzależniona od wielkości miejscowości, w której wykonuje się protezę oraz od renomy i doświadczenia stomatologa podejmującego się tego zadania.

Zobacz również: Proteza acetalowa – wady i zalety protezy acetalowej

Proteza nylonowa – jak się ją zakłada?

Protezę nylonową zakłada się oczywiście w gabinecie stomatologicznym. Proces tworzenia i dopasowywania jej do konkretnego pacjenta trwa od 7 do około 14 dni, z reguły z lekarzem trzeba się spotkać 3-4 razy.

Podczas pierwszej wizyty protetyk ocenia stan naturalnego uzębienia oraz dziąseł i podniebienia pacjenta. Jeśli własne zęby pacjenta są wyleczone, medyk wykonuje odcisk górnej i dolnej szczęki pacjenta.

Na drugiej wizycie dentysta powtarza czynność robienia odcisków, ale tym razem na specjalnych łyżkach, które powstały w oparciu o poprzednie wyciski. Ponadto lekarz pobiera od pacjenta wysokość zgryzu oraz ustala długość zębów.

Trzecia wizyta mija na przymierzaniu próbnej protezy z wosku, dopasowywany jest też kolor zębów. Ostatnia, zwykle – czwarta – wizyta polega na przekazaniu pacjentowi gotowego produktu do użytkowania. Jeśli proteza nie satysfakcjonuje użytkownika, dentysta dokonuje poprawek i protezę można już założyć do jamy ustnej.

Zobacz: Proteza zębowa – refundacja, reklamacja, jak długo się czeka?

Proteza nylonowa – higiena i pielęgnacja

W przypadku protezy nylonowej niezmiernie ważna jest uważna pielęgnacja protezy.

Aby pacjenta nie irytowały przebarwienia powstałe na tym uzupełnieniu, protezę należy systematycznie czyścić, chociaż jeden raz dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Poza starannym myciem protezy pod ciepłą wodą (przy użyciu odpowiednich środków pielęgnacyjnych przeznaczonych do tego), powinno się ponadto tyleż często szczotkować własne zęby.

Na noc trzeba ściągać protezę i po dokładnym wyczyszczeniu i osuszeniu jej, schować ją do specjalnego, zamykanego pojemnika.

Nie mniej ważka wydaje się także dieta osoby używającej tej protezy. Warto wykluczyć z jadłospisu kawę, mocną herbatę, alkohol (szczególnie ten wysokoprocentowy), słodycze i cukier.

Dowiedz się więcej: Sztuczne zęby – sztuczna szczęka na stałe