Automobil Klub w Poznaniu zaprasza osoby po 60. roku życia do skorzystania z bezpłatnych badań dla kierowców. Wraz z Centrum Inicjatyw Senioralnych zachęcamy do skorzystania z oferty.

Dzięki inicjatywie Klubu Automobil seniorzy po 60. roku życia będą mogli skorzystać bezpłatnych badań “Poznaj swoje możliwości – kieruj świadomie”, które odbędą się na Torze “Poznań” w Przeźmierowie.

Udział w próbach nie wymaga specjalnego przygotowania. Osoba badająca przed każdą próbą wyjaśni, na czym będzie ona polegać oraz szczegółowo instruuje, jak należy ją wykonać.

Ze względu jednak na specyfikę badań warto mieć ze sobą: wygodny, niekrępujący ruchów strój oraz lekkie obuwie, najlepiej sportowe (test marszowy i pomiar sprawności ruchowej w stawach ramiennych i kręgosłupa); okulary do czytania/pisania (testy psychologiczne); okulary do jazdy samochodem (jazda na czas, parkowanie).

Proponowane terminy:

 • niedziela 24 kwietnia 2016; godzina 10:00 lub 12:00
 • niedziela 8 maja 2016
 • sobota 14 maja 2016
 • pierwsza połowa czerwca – dokładna data wkrótce

Koordynator badań: dr Barbara Pospieszna.

Podczas prób odbędą się następujące badania:

 1. Pomiar sprawności ruchowej w stawach ramiennych i kręgosłupa, oceniający sprawność kręcenia kierownicą oraz sprawność odwrócenia się.
 2. Testy psychologiczne, składające się z kilkudziesięciu pytań oceniających poszczególne aspekty funkcjonowania poznawczego: orientacja w czasie, orientacja w miejscu, zapamiętywanie, uwaga i liczenie, przypominanie, nazywanie, powtarzanie, rozumienie, czytanie, pisanie i rysowanie. Ocena stopnia koncentracji uwagi przy pomocy tablic Poppelreutera.
 3. Badanie koordynacji wzrokowo-ruchowej,  przy pomocy Miernika Parametrów Reakcji, które jest urządzeniem powszechnie wykorzystywanym podczas badań psychotechnicznych kierowców. Test polega na szybkim reagowaniu kończynami górnymi i dolnymi na nagle pojawiające się, bodźce świetlne i dźwiękowe.
 4. Badanie tolerancji wysiłkowej poprzez 6-minutowy test marszowy oceniający funkcjonalną sprawność organizmu.
 5. Przejazd toru na symulatorze jazdy
 6. Przejazd slalomu
 7. Precyzja parkowania przodem
 8. Sprawność widzenia o zmierzchu oraz indywidualna wrażliwość na oślepienie,wykonywany w zaciemnionym pomieszczeniu z wykorzystaniem pierścienia Landolta.

Próby dla seniorów odbędą się na Torze “Poznań”, ul. Wyścigowa 3 w Przeźmierowie.

Zapisy i informacje: bpospieszna@kierujswiadomie.pl lub tel. 607 671 426

ulotka_badania-kierowcow_2016-page-001