Porady zza lady to zbiór cennych wskazówek przygotowanych przez doktor nauk medycznych i magister farmacji – Justynę Wodowską. W tym tygodniu radzi, jak zmniejszyć objawy łuszczycy, jak skutecznie rzucić palenie i jak korzystać z wszystkich właściwości oleju lnianego. 

Omega-3 kontra łuszczyca

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną, a jej objawy często nasilają się. Jak można sobie wtedy pomóc?

Warto wiedzieć, że niekiedy poprawę przynosi odpowiednia dieta. Polega ona m.in. na zwiększonym spożyciu produktów bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (EPA – kwas eikozapentaenowy oraz DHA – kwas dokozaheksaenowy). U chorych stosujących taką dietę stwierdzono niższy wskaźnik stopnia ciężkości łuszczycy (PASI; ang. Psoriasis Area and Severity Index) niż u pacjentów, którzy nie zmienili swojego jadłospisu.

Najlepszym źródłem kwasów omega-3 są tłuste ryby morskie i niektóre oleje roślinne (np. lniany). Składniki te można znaleźć także w aptecznych suplementach diety.

Rzucamy palenie!

Każdy moment jest dobry na rozstanie z nałogiem. Ale by zrobić to skutecznie, poza silną wolą często potrzeba aptecznego wsparcia, choćby nikotynowej terapii zastępczej (NTZ). Jej zadaniem jest dostarczenie organizmowi nikotyny w inny sposób niż palenie papierosów, a więc bez udziału szkodliwych substancji, które powstają w procesie ich spalania. Najpopularniejszą postać farmaceutyczną takich specyfików stanowi guma do żucia. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to zwykła guma, i zapoznać się z zasadami prawidłowej techniki życia. Roślinnymi alternatywami dla preparatów z nikotyną są specyfiki zawierające cytyzynę (alkaloid pobudzający układ nerwowy podobnie jak nikotyna) oraz ekstrakt z korzenia kudzu. Powodzenia!

Bogactwo z lnu

Dużo się mówi o prozdrowotnych właściwościach oleju lnianego. Ale jaki rodzaj tego tłuszczu ma ich najwięcej? Zdaniem ekspertów to nieoczyszczony olej lniany powstający tradycyjną metodą tłoczenia na zimno, który jest szczególnie bogaty w dobroczynne kwasy tłuszczowe omega–3.

Ważne jednak, by przechowywać go w ciemnej butelce, w lodówce. Tylko wtedy zachowa wszystkie właściwości. Trzeba też pamiętać, że olej lniany powinien być stosowany wyłącznie na zimno – nie należy go podgrzewać i smażyć na nim potraw. Warto również wiedzieć, że poszczególne partie tego tłuszczu mogą różnić się smakiem, zapachem i kolorem. Może także wytrącić się z niego naturalny osad.

Maski na smog

Wiele osób zaniepokojonych dużym zanieczyszczeniem powietrza pyta w aptekach o maseczki antysmogowe. Niestety, zwykłe, tanie maski chirurgiczne, wbrew powszechnej opinii, nie chronią przed niewielkimi drobinami pyłu. Skuteczne maseczki antysmogowe są wyposażone w specjalne filtry i droższe. Można już jednak pytać o nie w dobrze zaopatrzonych aptekach.

Porady zza lady opracowała: dr nauk medycznych, magister farmacji – Justyna Wodowska

Źródło: Magazyn 60+

Czytaj też:

porady zza lady