Porady zza lady to rubryka opracowana przez doktor nauk medycznych i magister farmacji – Justynę Wodowską. Tym razem dowiecie się, jak powinna wyglądać skuteczna inhalacja, jak łączyć leki, by zachować umiar, poznacie spis leków – czyli jakie leki dołączyły do rejestru dostępnych bez recepty oraz przeczytacie o niezwykłych zaletach lnu.

Spis leków dostępnych bez recepty – nowości

Ostatnio wiele leków zmieniło swój status rejestracyjny. To od niego zależy, czy farmaceutyk można kupić bez recepty. Zmodyfikowano np. kategorię dostępności niektórych przeciwgrzybiczych lakierów do paznokci. Teraz będą one sprzedawane bez recepty. Status leku ogólnodostępnego (OTC), który można kupić bez zlecenia lekarza, uzyskał też doustny acyklowir w dawce 200 mg. Do tej pory bez recepty można było zakupić tylko kremy o takim składzie (dobrze znane pacjentom, bo opryszczka to częsty problem). Ogólnodostępne będą również kapsułki z ketoprofenem o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Choć leków wydawanych bez recepty przybywa, przed ich kupnem warto zawsze poradzić się farmaceuty.

Skuteczna inhalacja

Jesienią i zimą częściej zapadamy na infekcje dróg oddechowych. Może się wtedy przydać inhalator i… wiedza, czym inhalować.

W aptekach dostępne są m.in.:

  • hipertoniczna sól (3%),
  • roztwór kwasu hialuronowego (0,1%) w soli fizjologicznej,
  • ampułki z ektoiną.

Wszystkie mogą być stosowane do inhalacji za pomocą zarówno nebulizatorów pneumatycznych, jak i ultradźwiękowych. Preparaty te zwiększają wytwarzanie wydzieliny w dolnych drogach oddechowych i zapobiegają wysychaniu śluzówki. O dobór najlepszego specyfiku warto poprosić farmaceutę.

Zdrowy umiar

W łączeniu leków należy zachować umiar. Powinniśmy unikać nieracjonalnego stosowania wielu lekarstw równocześnie, z racji występujących między nimi niekorzystnych oddziaływań. Najbardziej szkodliwe są interakcje, które powodują zniesienie działania lub zwiększenie stężenia farmaceutyków oraz nasilenie ich toksyczności.

Niektóre połączenia wywołują groźne dla życia objawy niepożądane, takie jak:

  • zaburzenia rytmu serca,
  • krwotoki,
  • uszkodzenie wątroby,
  • nerek,
  • szpiku.

Jak się przed tym uchronić? Zawsze informujmy specjalistę przepisującego nowy lek o preparatach, które już stosujemy. Kardiolog np. powinien wiedzieć, jakie leki zaordynował nam wcześniej ortopeda i odwrotnie (nieważne, że są to odległe specjalizacje). Warto też  poprosić farmaceutę o przegląd naszej codziennej „apteczki”.

Gładkość z lnu

O niezwykłych zaletach lnu decydują jego nasiona zwane siemieniem, które w swoich osłonkach mają substancje śluzowe zmiękczające skórę i łagodzące podrażnienia. Zrobiony z siemienia kleik jest bardzo pomocny przy szorstkiej skórze. Świetnie nawilży i uelastyczni naskórek zniszczonych dłoni lub stóp. Nasiona lnu zawierają także niesamowitą ilość lignanów – substancji odmładzających o właściwościach fitoestrogennych. Składniki te można również znaleźć w ziarnach zbóż i wytwarzanych z nich produktach zbożowych. Należy jednak pamiętać, że te pełnoziarniste są znacznie bogatsze w lignany od wyrabianych z ziarna obłuszczonego (np. białych makaronów).

Porady zza lady opracowała: dr nauk medycznych, magister farmacji – Justyna Wodowska

Źródło: Magazyn 60+

Czytaj też:

porady zza lady