Porady prawne są przydatnym narzędziem pomagającym poruszać się w gąszczu niejasnych przepisów. Koszt porady prawnej w kancelarii adwokackiej to zazwyczaj 100-300 złotych, ale pamiętajmy, że w setkach miejsc w całym kraju udzielane są też darmowe porady prawne. Z bezpłatnych porad prawnych naprawdę warto korzystać. A czy warto decydować się na porady prawne online? Czy darmowe porady prawne przez telefon naprawdę zawsze są darmowe?

Porady prawne – po co?

Życie niejednokrotnie stawia nas w sytuacjach, w których nieodzowne staje się skorzystanie z usług prawnika. Nie zawsze w grę wchodzi potrzeba reprezentowania przed sądem, niekiedy chodzi jedynie o proste porady prawne. No właśnie – proste…

Wiele osób wychodzi z założenia, że w dobie Internetu większość kwestii prawnych można „ogarnąć” na własną rękę, korzystając jedynie z wyszukiwarki. Niestety, polski system prawny jest na tyle skomplikowany, a przepisy nieprecyzyjne, że tego typu pozorna oszczędność czasu i pieniędzy często ma fatalne dla zainteresowanego skutki. Dlatego zazwyczaj warto wyasygnować stosunkowo niewielką kwotę na prawnika, tudzież spróbować zasięgnąć porady prawnej za darmo. Pamiętajmy, że bezpłatne porady prawne świadczy dziś wiele instytucji państwowych i samorządowych, stowarzyszeń, fundacji, związków zawodowych – wystarczy dobrze poszukać.

Czytaj też: Czy hałasujący sąsiad łamie prawo?

Koszt porady prawnej

Ile kosztuje porada prawna w kancelarii adwokackiej lub radcowskiej? Wszystko zależy od realiów rynkowych. Koszt porady prawnej jest tym mniejszy, im większa konkurencja panuje w danym mieście i im prostsza, bardziej powszechna dziedzina prawa jest przedmiotem naszego zainteresowania. Zazwyczaj, jeśli chodzi o poradę prawną, cena zamyka się w granicach 100-300 złotych. W tym przypadku żadne rozporządzenie nie określa wysokości stawek, zatem są one kwestią uznaniową.

Pamiętajmy, że spotykając się z prawnikiem w jego kancelarii niemal na pewno na koniec spotkania zostaniemy poproszeni o uregulowanie należności za poradę prawną – należy to zrobić, nawet jeśli rozmowa wyda nam się luźną pogadanką o małym ciężarze gatunkowym. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, o koszt porady prawnej należy się zapytać telefonicznie, umawiając wizytę.

Czytaj też: Jak skutecznie odwołać się od decyzji ZUS

Darmowe porady prawne

Na szczęście, jeśli nie chcemy płacić za proste porady prawne, w większości przypadków możemy uzyskać pomoc za darmo. Bezpłatne porady prawne świadczą dziś tysiące instytucji, fundacji, stowarzyszeń. Od 1 stycznia 2016 kraju funkcjonuje rządowy Ogólnopolski System Nieodpłatnej Pomocy Prawnej obejmujący ponad 1500 punktów, w których udzielane są darmowe porady prawne, zlokalizowanych na terenie całego kraju.

Dokładnych informacji na ten temat dostarczy zamieszona na rządowych stronach mapa punktów darmowej pomocy prawnej. Znajdują się one w urzędach miast, ośrodkach pomocy społecznej, siedzibach przeróżnych organizacji pozarządowych. Dyżurują w nich praktykujący adwokaci i radcy prawni, zatem – przynajmniej teoretycznie możemy mieć pewność, że darmowe porady prawne nie będą poziomem odbiegać od tych, które udzielane są za pieniądze w kancelariach. W praktyce oczywiście różnie z tym bywa – niekiedy poziom udzielanych bezpłatnie porad prawnych sprowadza się do przekazania absolutnego minimum informacji, zdarza się jednak także, że w tego typu punkcie uzyskamy kompleksową pomoc wystarczającą do rozwiązania naszego problemu od A do Z.

Zobacz: Bezpłatne porady prawne w Cafe Senior

PIP – porady prawne

Porad prawnych za darmo udziela od dawna także szereg instytucji państwowych – czynią to w obszarze posiadanych kompetencji. Na przykład Państwowa Inspekcja Pracy, czyli PIP, porad prawne udziela w zakresie prawa pracy. Pomocy można szukać zarówno osobiście, odwiedzając lokalny oddział PIP, jak też wysyłając e-mail lub dzwoniąc na infolinię. Szczegółowe informacje na temat możliwości skontaktowania się z PIP w danej miejscowości znajdują się na stronie internetowej Inspekcji. Jeśli chodzi o PIP, porady prawne dotyczą między innymi:

  • umów o pracę,
  • legalności zatrudnienia cudzoziemców,
  • kwestii związanych z rodzicielstwem,
  • bezpieczeństwa i warunków pracy.

Czytaj też: Odrzucenie w spadku – u notariusza czy w sądzie

Porady prawne online

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, pojawiły się nowe możliwości udzielania porad prawnych. Jedną z nich są porady prawne online. Zazwyczaj porady prawne za pośrednictwem Internetu świadczone są przez podmioty komercyjne – firmy, zatrudniające adwokatów i radców prawnych, którzy udzielają pomocy bez konieczności wychodzenia z domu. Ale nie za darmo. Szczegółowe regulaminy regulujące ceny porady prawnej znajdują się na stronach internetowych poszczególnych firm. Możliwe, że konkretną cenę ustalimy dopiero po wymianie kilku maili doprecyzowujących skalę i trudność danej porady prawnej.

Czytaj też: Testament – podważenie testamentu, wydziedziczenie

Porady prawne przez telefon

Udzielane są również porady prawne przez telefon. Poza instytucjami świadczącymi tego typu usługi za darmo, duża część ofert, które wskaże internetowa wyszukiwarka, to oferty firm komercyjnych, udzielających porad prawnych za pieniądze. Koszty ustalane są zazwyczaj indywidualnie podczas wstępnej rozmowy. Cena może zostać ustalona w sposób zryczałtowany, ale też w zależności od czasu, który prawnik poświęci naszej sprawie. Uwaga – zdarza się, że słono zapłacimy za samo połączenie telefoniczne. Dla przykładu, na stronie jednej z firm udzielających porad prawnych przez telefon można przeczytać, że koszt połączenia z infolinią wynosi 7,69 zł brutto za 1 minutę.

Czytaj też: Dziedziczenie mieszkania – komunalne, spółdzielcze

Bezpłatne porady prawne – ZUS

Wpisując w wyszukiwarkę internetową zapytanie o porady prawne ZUS, w pierwszej kolejności zaprezentowane zostaną nam oferty firm komercyjnych, zajmujących się poradami prawnymi z zakresu ubezpieczeń społecznych. Nie są to jednak strony ZUS. Pamiętajmy, że nawet bezpłatne porady prawne ZUS, mogą być w takim przypadku obciążone kosztami. Jak czytamy na jednej z tego typu stron, jedyna opłata, to koszt połączenia telefonicznego. A że za jedną minutę trzeba zapłacić prawie 5 złotych, darmowa porada prawna może się okazać poradą nie taką wcale tanią…

Pamiętajmy, że na większość trapiących nas pytań odpowiedzi udzielą pracownicy ZUS dyżurujący w centrum obsługi telefonicznej. W tym przypadku za połączenie zapłacimy wedle stawek obowiązujących u naszego operatora. A ponieważ większość taryf nie ma  dziś limitu połączeń, w praktyce nie zapłacimy nic. Problemem może być w kontakcie z ZUS jedynie czas oczekiwania na połączenie z wolnym konsultantem.

Czytaj też: Wcześniejsza emerytura z ZUS – kto może ją dostać