Chcesz poszerzać wiedzę? Teraz jest dobry moment, żeby podjąć działania. W lutym rozpoczyna się semestr letni na uniwersytetach trzeciego wieku i w innych punktach prowadzących edukację dla seniorów.

Edukacja pozwala być cały czas w intelektualnej formie. Regularne spotkania mobilizują do aktywności, są szansą poznawania nowych ludzi i zdobywania wiedzy. Warto więc poszukać dla siebie miejsca, które oferuje tego typu możliwości. Większość dużych uniwersytetów trzeciego wieku i akademii senioralnych rozpoczyna rok akademicki w październiku, a drugi semestr na przełomie lutego i marca. W środku semestru trudniej się jednak zapisać – w wielu z nich zajęte są wszystkie miejsca.

Udział w zajęciach jest zwykle płatny. Obowiązuje jednorazowa opłata dla zapisujących się oraz stawki za udział w konkretnych kursach, czasem za semestr, czasem za pojedyncze zajęcia. Zwykle jednak oferta skierowana ściśle do seniorów nie jest droga, gdyż wszyscy zdają sobie sprawę z ograniczonych możliwości finansowych osób na emeryturze. Stawki są zróżnicowane w zależności od rodzaju zajęć. Zdarza się jednak, że można w nich uczestniczyć za darmo dzięki dofinansowaniu.

Informacje o uniwersytetach trzeciego wieku można uzyskać w miejscowych centrach dla seniorów, na uczelniach, przy których działają, w domach kultury czy w ośrodkach pomocy społecznej. O szczególnie ciekawych projektach informujemy również na łamach CafeSenior.

Czytaj też: Czego można się uczyć na uniwersytecie trzeciego wieku?

fot. Wrocławscy seniorzy na spotkaniu Bona Espero, Wrocławskie Centrum Seniora