Ostatnie pożegnanie zmarłego – tekst laudacji na cześć bliskiej nam osoby powinien być starannie przemyślany. Jak napisać ostatnie pożegnanie – wzór, i to nie jeden, znajdziemy w internecie, wystarczy w wyszukiwarkę wpisać np. „mowa pożegnalna na pogrzebie przykłady” albo „pożegnanie zmarłego na pogrzebie tekst”. Czy jednak pisząc osobistą mowę pogrzebową, przykłady powinniśmy czerpać z dostępnych wzorów?

Ostatnie pożegnanie zmarłego tekst

Formułując ostatnie pożegnanie zmarłego, tekst piszemy według pewnych uniwersalnych reguł, co wcale nie znaczy, że istnieje idealny przepis na ostatnie pożegnanie, wzór do kopiowania na każdą sytuację. Bo jedną z najważniejszych zasad jest to, aby pisać od serca i osobiście. Przygotowany na ostatnie pożegnanie zmarłego tekst powinien też być prawdziwy. Nie ma sensu koloryzowanie dokonań bliskiej nam osoby, wybielanie jej poczynań. Z drugiej jednak strony pamiętajmy, aby napisany na ostatnie pożegnanie zmarłego tekst pomijał dyskretnie to, co w jego życiu było złe, nieudane, czy haniebne. W myśl zasady – o zmarłych mówmy albo dobrze, albo wcale.

Sprawdź: Ile kosztuje pogrzeb? (miejsce na cmentarzu, trumna, ceremonia)

Ostatnie pożegnanie – wzór

Czy są inne recepty na ostatnie pożegnanie? Wzór sprawdzający się w każdej sytuacji, tak jak już wspomnieliśmy, nie istnieje. Nie mniej, oprócz wymienionych wyżej rad, warto też pamiętać o żelaznych punktach, które powinny się znaleźć w tekście. Jak więc powinno wyglądać dobrze skonstruowane ostatnie pożegnanie? Wzór, a właściwie schemat, może być następujący. W pierwszej kolejności – powitanie przybyłych żałobników. Potem przypomnienie okoliczności w jakich się poznaliśmy, wspomnienie wydarzenia związanego ze zmarłym – wyjątkowego w jego lub naszym wspólnym życiu. Następnie, stanowiący ostatnie pożegnanie zmarłego tekst, powinien skupiać się na cechach charakteru, osiągnięciach:

  • życiowych,
  • rodzinnych,
  • zawodowych.

Koniec przemówienia powinien być poświęcony najbliższym zmarłego – jeśli mowę wygłasza małżonek, dziecko, rodzic – w ostatnich słowach dziękuje za otrzymane wsparcie w ciężkich chwilach i za przyjście na pogrzeb, może też poprosić o pamięć i modlitwę (jeśli uroczystość ma charakter religijny) za zmarłego. Jeśli mówcą jest członek dalszej rodziny, ktoś z przyjaciół czy współpracowników – przede wszystkim powinien zapewnić najbliższych o wsparciu w ciężkich chwilach.

Czytaj też: Testament – co się dzieje gdy go nie mamy

Mowa pożegnalna na pogrzebie – przykłady

Jeżeli ktoś jednak naprawdę nie czuje się na siłach, by mowę napisać samodzielnie, może w ostateczności pracować na dostępnych gotowcach. W internecie przykłady mowy pogrzebowej są liczne, oto kilka wybranych, uproszczonych zdań do wykorzystania, wedle przedstawionego wyżej schematu. Oczywiście – punkty te należy zmodyfikować i rozbudować o własne doświadczenia, wspomnienia i refleksje, tak aby będący ostatnim pożegnaniem zmarłego tekst miał cechy indywidualne i osobiste.

„Czcigodna rodzino, szanowni goście. Zebraliśmy się dziś, aby towarzyszyć w ostatniej drodze zmarłemu Janowi Nowakowi. Jego śmierć zaskoczyła i zasmuciła nas wszystkich.

Nie jest mi łatwo wypowiadać te słowa, wszak spędziliśmy razem pół wieku. Pamiętam nasze pierwsze spotkanie. Był ciepły pogodny dzień, lato 1968 roku. Potrącił mnie w drzwiach. Nie ociągał się z przeprosinami, wręcz przeciwnie, do zacierania złego wrażenia rzucił się z takim zapałem… do dziś zastanawiam się, czy to był przypadek.

Jan był człowiekiem ogromnej dobroci, o wielkim sercu dla ludzi. Nigdy nie szczędził miłości naszym dzieciom, wnukom, mnie. Nigdy nikomu nie odmówił pomocy, nigdy nie zabrakło mu czasu dla drugiej osoby. Był też wielkim lokalnym patriotą, zaangażowanym w sprawy naszej społeczności. Z pewnością dobrze wspominać też Jana będą współpracownicy. Wszak pracy, która była jego pasją i zakładowi, który był jego drugim domem, oddał 40 lat swojego życia.

Choroba przyszła niespodziewanie. Jan do ostatnich chwil starał się zachować pogodę ducha, pocieszając nas i podtrzymując na duchu.

Dziękuję wszystkim zebranym za przybycie. Proszę o pamięć i modlitwę za Jana”

Przeczytaj także: Dług zamiast spadku, czyli ciemna strona dziedziczenia

Pożegnanie na pogrzebie wzór

Istnieje jeszcze inna forma pożegnań wygłaszanych w czasie ceremonii pogrzebowych – to pożegnania wypowiadane w imieniu zmarłego. Wyrażamy w nim podziękowanie wszystkim osobom, które były ze zmarłym w ostatnich chwilach, które służyły pomocą, a także żałobnikom przybyłym na pogrzeb. Tego typu tekst może się zaczynać słowami: „W imieniu naszego brata Jana Nowaka”, zaś całość powinna kończyć prośba o pamięć i modlitwę, również wyrażona w imieniu zmarłego.

Zobacz: Renta rodzinna – jak uzyskać i komu przysługuje