Okulary polaryzacyjne chronią oczy przed refleksami świetlnymi. Odbijając poziome wiązki światła i przepuszczając jedynie pionowe, okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne sprawiają, że widzimy obraz ostry, kontrastowy i nasycony barwami. Dlatego tak bardzo są polecane okulary polaryzacyjne dla kierowców, narciarzy, kolarzy i wędkarzy. Czym są okulary polaryzacyjne, jak działa polaryzacja w okularach? 

Okulary polaryzacyjne

Rozmawiając z osobą, która nosi okulary polaryzacyjne i usiłując dojrzeć jej oczy, zazwyczaj w szkłach zobaczymy jedynie nasze odbicie. Za to nasz rozmówca – tego można być pewnym – będzie nas widzieć doskonale, nawet w ostrym świetle słonecznym. Okulary polaryzacyjne sprawiają, że widziane przez nie obrazy są ostrzejsze i bardziej klarowne. Barwy w okularach polaryzacyjnych stają się bardziej nasycone i kontrastowe. Szczególnie imponująco efekt ten wygląda, gdy w słoneczny dzień spojrzymy na chmury wędrujące po niebie. Właśnie dlatego okulary polaryzacyjne znajdują tak wiele zastosowań. W szczególności polecane są okulary polaryzacyjne dla kierowców, a także osób czynnie uprawiających sport na świeżym powietrzu, zwłaszcza dyscypliny takie jak kolarstwo i narciarstwo. W ofercie są też okulary polaryzacyjne dla wędkarzy, które w doskonały sposób radzą sobie z refleksami świetlnymi pochodzącymi z tafli wody. Co ważne, okulary polaryzacyjne mogą być jednocześnie okularami korekcyjnymi, dlatego osoby z krótkowzrocznością czy dalekowzrocznością nie muszą dokonywać trudnych wyborów, otrzymując „2 w 1”.

Czytaj też: Okulary przeciwsłoneczne – jakie i kiedy są potrzebne

Polaryzacja w okularach

Jak działa polaryzacja w okularach? Aby zrozumieć działanie okularów polaryzacyjnych wyjaśnić należy mechanizm rozchodzenia się światła. Wiązki światła poruszają się pionowo oraz poziomo. Pionowe odpowiadają za to, że nasze oczy widzą kształty i kolory. Poziome tak naprawdę nie są nam do niczego potrzebne, sprawiają jedynie, że w słoneczny dzień patrząc pod światło widzimy zamglenie, smugi, refleksy i inne oślepiające, zamazujące obraz efekty. Polaryzacja w okularach to nic innego, jak odbijanie wiązek poziomych, tak by nie docierały do naszych oczu. Zakładając okulary polaryzacyjne odbieramy zmysłem wzroku jedynie wiązki pionowe, co w wydatny sposób poprawia jakość obrazu, czyniąc go ostrzejszym, wyraźniejszym, bardziej kolorowym i kontrastowym. I oto cała tajemnica. 

Czytaj też: Jak dobrać okulary i oprawki

Okulary polaryzacyjne dla kierowców

Kto powinien nosić okulary z polaryzacją? Przede wszystkim przeznaczone są okulary polaryzacyjne dla kierowców. Nie tylko zawodowych. Tego typu szkła powinny się znajdować w każdym aucie. Najczęściej przydają się o poranku lub po południu i wieczorem, przed zachodem słońca. Każdy posiadacz prawa jazdy wie, co oznacza jazda pod słońce. Nieskuteczne wówczas stają się zwykłe okulary przeciwsłoneczne ani osłonki zamontowane na podsufitce auta. Słońce nie tylko oślepia, ale też sprawia, że roztaczający się przed oczami kierowcy obraz jest niewyraźny i wyjątkowo mało kontrastowy. Obiekty znajdujące się przed nami nie są widzialne z dalszej odległości, przez co niezwykle ciężko jest antycypować wydarzenia na drodze i w razie zagrożenia podejmować działania zapobiegawcze. Okulary polaryzacyjne w dużej mierze pozwolą zwiększyć kontrast i ostrość, w wydatny sposób poprawiając widoczność. 

Czytaj też: Okulary korekcyjne – fakty i mity

Okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne na narty

Oczywiście, okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją sprawdzą się także poza samochodem, choćby jako podstawowy zestaw na wakacje. W szczególny sposób okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są przydatne w czasie wyjazdów zimowych, zwłaszcza w góry. Rozrzedzone powietrze i nieprzebrane masy białego puchu sprawiają, że światło oplata nas z każdej strony, także odbijając się od ziemi. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją będą niwelować odbijanie światła od jasnych, płaskich powierzchni, poprawiając komfort widzenia.

Przeczytaj: Okulary antyrefleksyjne 

W niektórych przypadkach polaryzacja w okularach to wręcz konieczność – dotyczy to osób uprawiających sport na śniegu, zwłaszcza narciarzy, którzy na stromym stoku nie mogą sobie pozwolić nawet na chwilowe oślepienie. Ale też latem okulary polaryzacyjne są niemal niezbędnym akcesorium w przypadku wielu dyscyplin sportowych, takich jak choćby kolarstwo. Pamiętajmy, że kupując okulary, w których uprawiać będziemy sport, kierować się powinniśmy przede wszystkim wygodą i pewnością użytkowania, a dopiero w dalszej kolejności modą. Sportowe okulary polaryzacyjne zazwyczaj mają opływowe kształty i ściśle przylegają do twarzy, tak by promienie słońca nie dostawały się bokiem przy nagłych ruchach głową. Okulary z polaryzacją, których używają osoby wychodzące w góry wysokie, często mają dodatkowe osłonki z tworzywa, skóry lub materiału, jeszcze mocniej zabezpieczające dostęp światła z boku. Tego typu okulary polaryzacyjne noszone są na gumce, by jeszcze mocniej i pewniej przylegać do twarzy. 

Czytaj: Okulary do czytania – jak dobrać? 

Okulary polaryzacyjne wędkarskie

W szczególny sposób są też polecane okulary polaryzacyjne dla wędkarzy. O ile słońce nad wodą nie jest wielkim problem, gdy świeci zza naszych pleców, o tyle promienie padające z przodu i odbijające się od wody, mogą być dla osób łowiących ryby nie lada utrapieniem. Okulary polaryzacyjne dla wędkarzy chronią wzrok przed światłem słonecznym wzmocnionym o odbicie w tafli jeziora, redukują też liczbę odblasków, niwelują efekt zamglenia i rozmycia obrazu. Nie jest przypadkiem, że okulary polaryzacyjne dla wędkarzy zazwyczaj mają mocno wygięte kształty, tak by ściśle przylegać do twarzy i chronić wzrok nawet przed refleksami słonecznymi wpadającymi z boku. Okulary z polaryzacją dla wędkarzy przydatne są zwłaszcza w przypadku osób łowiących metodą spinningową. 

Czytaj też: Modne okulary