Okulary do komputera stosujemy dla ochrony wzroku przed szkodliwymi odblaskami monitora. W niewielkim też stopniu okulary do pracy przy komputerze mogą nas chronić przed promieniowaniem UV. Jakie okulary do komputera sprawdzą się najlepiej? Zazwyczaj optycy zalecają okulary do komputera z antyrefleksem. 

Okulary do komputera – dla kogo?

Okulary do komputera mogą, ale nie muszą korygować wad wzroku. Okulary do komputera stosuje się głównie w celu ochrony oczu przed skutkami wielogodzinnego wpatrywania się w monitor. Okulary do pracy przy komputerze pełnią rolę profilaktyczną. Okulary ochronne do komputera mogą zatem (a wręcz powinny) zakładać nawet osoby, które nie mają żadnej wady wzroku – stosuje się wówczas szkła tzw. zerowe. Dzięki temu dłużej będziemy się cieszyć zdrowymi oczami, nawet jeśli każdego dnia spędzamy wiele godzin przed ekranem. 

Czytaj też: Komputer dla seniora: tablet, laptop czy stacjonarny

Okulary do komputera – szkodliwe promieniowanie?

Utarł się mit, że ekrany komputerów emitują szkodliwe promieniowanie. Nie należy mu przesadnie ulegać, tym bardziej że współczesne monitory LCD są znacznie bezpieczniejsze dla naszych oczu, niż ekrany poprzedniej generacji wytwarzane w technologii CRT. Dawki promieniowania ultrafioletowego pochodzące z naszego monitora są na tyle niewielkie, że nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Naukowcy przestrzegają jednak przed hurraoptymizmem: to nie promieniowanie, a inne czynniki w głównej mierze odpowiadają za problemy ze wzrokiem związane z pracą przy komputerze.

Czytaj też: Jaki powinien być idealny komputer dla seniora

Okulary do komputera – zmęczenie oczu

Praca przy komputerze jest niebezpieczna dla naszych oczu głównie ze względu na konieczność skupienia wzroku w jednym miejscu, w jednej odległości i przez dłuższy czas. Istotne są szczególnie trzy aspekty. Po pierwsze – wielogodzinne jednakowe napięcie mięśni gałki ocznej prowadzi do problemów z akomodacją, czyli płynnym przenoszeniem wzroku z dali do bliży i na odwrót. Po drugie, skupienie wzroku na ekranie wyhamowuje naturalny odruch mrugania powiekami, dzięki któremu nasze oczy są stale i prawidłowo nawilżone. Po trzecie, ekran komputera emituje rozmaite refleksy świetlne, które dodatkowo wpływają na zmęczenie oczu. W tym miejscu dochodzimy do roli, jaką mają odegrać okulary do pracy przy komputerze. 

Czytaj też: Smartfon dla seniora – jaki telefon dotykowy dla seniora

Okulary antyrefleksyjne do komputera

Aby zapobiegać choć części wymienionych zjawisk, okuliści zalecają stosować okulary ochronne do komputera nawet przez osoby, które na co dzień cieszą się bardzo dobrym wzrokiem. Jakie okulary do komputera powinno się zakładać? Przede wszystkim z powłoką antyrefleksyjną. Okulary antyrefleksyjne chronią wzrok przed zmęczeniem i promieniowaniem UV. Powłoka antyrefleksyjna eliminuje zjawisko odbijania części wiązek światła od wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni soczewek w zwykłych okularach. Dzięki temu przejrzystość okularów antyrefleksyjnych jest o około 10 procent większa w porównaniu ze standardowymi szkłami, przy jednoczesnej redukcji męczących odblasków. 

Czytaj też: Krótkowzroczność – czym jest, jak leczyć

Okulary ochronne do komputera to nie wszystko

Niestety, same okulary antyrefleksyjne do komputera nie zapewnią naszym oczom całkowitej ochrony. Niezwykle istotne są też inne rzeczy, które możemy zrobić dla naszego wzroku. Po pierwsze, aby zapobiegać sztywnieniu mięśni gałki ocznej w jednej pozycji, zaleca się robienie przynajmniej kilkuminutowych przerw w pracy przy komputerze raz na godzinę. Przynajmniej raz, dwa razy dziennie należy też wygospodarować czas na dłuższy, przynajmniej 15-minutowy odpoczynek. 

Ważne jest też odpowiednie nawilżanie wysuszonych spojówek i rogówek. Tak jak powiedzieliśmy, w czasie pracy przy komputerze naturalne nawilżanie za pomocą łez jest zaburzone ze względu na niewielką ruchliwość powiek. Aby zapobiegać negatywnym konsekwencjom wysuszenia oczu, warto stosować krople do ich nawilżania (może być zwykła sól fizjologiczna). W czasie przerw warto też pamiętać o małym treningu – nieco intensywniejsze mruganie pozwoli przywrócić choć częściowo nawilżenie w oczach.  

Czytaj też: Dalekowzroczność – na czym polega

Okulary do komputera – z dofinansowaniem

Jeśli przed zakupem okularów do komputera powstrzymują nas problemy finansowe, warto wiedzieć, że tego typu wyroby może nam częściowo sfinansować Narodowy Fundusz Zdrowia, a także nasz pracodawca. Jeśli chodzi o NFZ, na dofinansowanie mogą jednak liczyć wyłącznie osoby, które mają stwierdzoną wadę wzroku. W dodatku kwoty dotacji nie są znaczące – np. za 1 soczewkę do bliży lub dali, w przypadku wady nie przekraczającej 6 dioptrii, Fundusz zapłaci tylko 17,5 zł raz na dwa lata.

Jeśli chodzi o pracodawców, powinni oni dotować okulary do komputera dla swoich pracowników. Tak przynajmniej wynika z liczącego już sobie 20 lat rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Problem w tym, że jest ono bardzo nieprecyzyjne, wskutek czego wysokość i częstotliwość dofinansowania, jeśli chodzi o okulary do komputera, ustalana jest w wewnętrznych regulaminach pracy poszczególnych firm. 

Czytaj też: Dofinansowanie do okularów – z NFZ, od pracodawcy