Nazywają ją Najszybszą babcią świata bo w maratonach wyprzedza zawodników o kilka dekad od niej młodszych. Barbara Prymakowska ma 75 lat, w swojej karierze przebiegła ponad 50 maratonów, w tym także tych światowych w Tokio, Nowym Jorku czy Berlinie.  

Najszybsza babcia świata

Barbara Prymakowska, czyli Najszybsza babcia świata jest absolwentką AWF-u w Krakowie i od zawsze kochała sport. W młodości uprawiała narciarstwo zjazdowe, pływała i jeździła na łyżwach, później została nauczycielem wychowania fizycznego. Biegać zaczęła dopiero koło 50-tki. Jej debiut to bieg w Mistrzostwach Polski Weteranów w Myszkowie na dystansie 10 km, podczas którego ustanowiła rekord Polski na tym dystansie w swojej kategorii wiekowej.

Zobacz, jak się ruszają seniorzy

Wzięła udział w ponad 50 maratonach

Pierwszy maraton przebiegła mając 58 lat podczas pierwszej edycji Cracovia Maraton! Łącznie w ciągu 17 lat kariery sportowej wzięła udział w 56 maratonach. Jest aktualną mistrzynią Polski Masters na dystansie 10 km w półmaratonie maratonie i w biegu górskim na dystansie 10 km stylem alpejskim. Biegała maratony w kraju, ale też zagranicą m.in. w Tokio, Berlinie, Paryżu, Londynie, Frankfurcie, Wiedniu, Nowym Yorku, Lahti, Rzymie i Atenach.

Najszybsza babcia świata Barbara Prymakowska

– Nie wyobrażam sobie życia bez sportu. Sport to zdrowie, ale też niezwykła szkoła charakteru – mówi Barbara Prymakowska. – Sport nauczył mnie pokory, szybkiego działania i podejmowania decyzji, współżycia z ludźmi i obcowania z naturą. Poznałam dzięki niemu wiele nowych miejsc, wielu ludzi i wiele kultur.

Najszybsza babcia świata w Internecie

Pani Barbara aktywnie działa na Facebooku, zachęcając do sportu i wszelkiej aktywności fizycznej. Od swoich fanów zawsze może liczyć na wyrazy uznania i gratulacje.

Najszybsza babcia świata Barbara Prymakowska

Kilka dni temu na Pani Barbara udostępniła zdjęcie z wyprawy na Mont Blanc. Wchodząc na szczyt miała 68 lat i jednocześnie była najstarszą Polką, która zdobyła tę górę. „Tego nigdy nie zapomnę! Dzisiaj mija siódma rocznica mojego wejścia na Mont Blanc – moje największe osiągnięcie sportowe.” – napisała pod zdjęciem.

Czytaj również: Najstarsza kulturystka świata skończyła 82 lata – Ernestine Shepherd

Najszybsza babcia świata w TVN

Niedawno wywołała burzę w Internecie wstawiając na swój profil facebookowy zdjęcie, zrobione w górach podczas przygotowań do biegu w Szwajcarii. Na fotografii za plecami biegnącej Pani Barbary jedzie wóz ciągnięty przez konie, w którym siedzą młodzi ludzie.

Najszybsza babcia świata Barbara Prymakowska

„Furmanki z młodzieżą – wstydliwa aktywność, tylko koni żal” – skomentowała Pani Barbara. A zdjęcie zostało okrzyknięte „Biegową fotą roku” i okazało sie dobrym pretekstem do dyskusji o jakości turystki górskiej. Pani Barbara została zaproszona do „Pytania na śniadanie” w telewizji TVN, w którym opowiadała o swojej miłości do sportu. – Wysiłek fizyczny jest nam bliski od samego początku i powinien zostać do samego końca. Bez aktywności rdzewiejemy – śmiała się Pani Barbara. – A później pojawiają się problemy ze zdrowiem.

Które fantazje erotyczne chciałbyś/chciałabyś spełnić po 60-tce?

 • Seks z dużo młodszym partnerem lub partnerką
  (35%, głosów: 67)
 • Seks w "trójkącie"
  (16%, głosów: 31)
 • Seks z nieznajomym lub nieznajomą
  (13%, głosów: 25)
 • Jednorazowa przygoda wakacyjna
  (13%, głosów: 24)
 • Seks z wykorzystaniem zabawek w sypialni
  (9%, głosów: 17)
 • Seks w miejscu publicznym
  (7%, głosów: 14)
 • Seks ze sławną osobą
  (6%, głosów: 11)

Wszystkich głosów: 154

Loading ... Loading ...

Pani Barbara skończyła 75 lat, co nie przeszkadza jej w aktywnym życiu i rozwijaniu swoich pasji. Stale biega, stale wygrywa i stale podkreśla, że trzeba mieć marzenia i że nigdy nie jest za późno na realizację.

Najszybsza babcia świata – wywiad

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Najszybszą babcią świata, przeprowadzonego w radiu Kraków.

źródło fot. Facebook – Barbara Prymakowska 

Czytaj również raport Cafesenior.pl: Jak seniorzy spędzają czas wolny