Najniższa emerytura – gwarantowane przez państwo minimalne świadczenie, pozwala wielu osobom związać koniec z końcem. Minimalna emerytura dla części świadczeniobiorców jest podstawowym i jedynym stałym dochodem. Sprawdź, ile wynosi najniższa emerytura w Polsce, o ile minimalna emerytura wzrosła w tym roku, a także o ile kwota najniższej emerytury wzrośnie w marcu 2018 roku.

Najniższa emerytura w Polsce

Obecnie najniższa emerytura w kraju wynosi równe 1000 złotych brutto, czyli 854 złote na rękę. Takie same kwoty odnoszą się do rent. 1000 złotych to tak zwane minimalne świadczenie gwarantowane. Najniższa emerytura jest o 118 złotych wyższa, niż w poprzednim roku.

Czytaj także: Jak obliczyć emeryturę – wysokość emerytury z ZUS

Najniższa emerytura

Co więcej, już teraz wiadomo, że w marcu 2018 roku, waloryzacja rent i emerytur przyniesie wzrost świadczeń o 2,7 procent. Tym samym najniższa emerytura w Polsce wzrośnie do 1027 złotych brutto, czyli 875,57 zł netto. To oznacza, że najsłabiej uposażeni emeryci otrzymają do kieszeni 21,57 zł miesięcznie więcej. W skali roku podwyżka wyniesie w ich przypadku 258,84 zł. Wciąż jednak kwota minimalnej emerytury jest bardzo niska, stanowiąc około 50 procent płacy minimalnej brutto. W wielu przypadkach nie wystarcza ona na pokrycie najbardziej podstawowych wydatków życiowych, takich jak:

  • opłaty za czynsz i media,
  • żywność,
  • leki,
  • ubrania.

Należy jednak pamiętać, że gdyby państwo nie gwarantowało najniższej emerytury, sytuacja wielu osób legitymujących się niewielkim stażem pracy i niskimi zarobkami, byłaby jeszcze gorsza, zwłaszcza, jeśli samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe.

Czytaj także: Kiedy można przejść na emeryturę?

Minimalna emerytura

Gwarantowana przez państwo najniższa emerytura ma szczególne znaczenie w sytuacji obniżenia wieku emerytalnego od 1 października. Przypomnijmy – nadchodząca zmiana przepisów odwraca zapoczątkowaną w 2013 roku reformę stopniowo wydłużającą i zrównującą wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat. O października znów będziemy mówić o 65 latach w przypadku mężczyzn i 60 – jeśli chodzi o kobiety.

Ekonomiści przypominają, że wcześniejsze przejście na emeryturę ma bardzo doniosłe, wymierne i mówiąc wprost – niekorzystne przełożenie na wysokość przyznanego świadczenia. W obecnym systemie wysokość emerytury zależy między innymi od zgromadzonych składek, a także tzw. średniego dalszego trwania życia, czyli szacowanej ilości miesięcy, która pozostała do śmierci w momencie przejścia na emeryturę (oczywiście szacunku dokonuje się wyłącznie na podstawie danych statystycznych). Gdyby nie gwarantowana najniższa emerytura, obniżenie wieku emerytalnego do 65 i 60 lat w jeszcze większym stopniu niż dziś narażałoby wiele osób na otrzymywanie wypłat rzędu 500 złotych.

Czytaj także: Przejście na emeryturę – nieuchronny koniec czy upragniony początek?

Najniższa emerytura ZUS

Kobietom będzie łatwiej o najniższą emeryturę. Co istotne – obniżenie wieku emerytalnego nie wpłynie na wysokość gwarantowanej najniższej emerytury. Co więcej, wchodząca w życie w październiku reforma, ułatwi otrzymanie minimalnej emerytury.

Poprzednie przepisy zakładały, że mężczyzna musi udowodnić, że przepracował 25 lat, aby móc liczyć na otrzymanie gwarantowanej najniższej emerytury, zaś kobiety taki wymóg będzie obowiązywać od 2022 roku, natomiast już teraz panie musiały się legitymować stażem przynajmniej 22-letnim. Od października wprawdzie nic się nie zmienia, jeśli chodzi o mężczyzn, jednak w przypadku kobiet – wystarczy mieć przepracowane 20 lat, aby otrzymać najniższą emeryturę.

Czytaj także: Odprawa emerytalna – jak obliczyć jej wysokość