Nagrobki na polskich cmentarzach. Zobacz, jakie wymiary powinny mieć nagrobki pojedyncze, nagrobki podwójne i nagrobki dla dzieci oraz jak konserwować nagrobki granitowe. Jak pomniki cmentarne ulegają modom, czym się charakteryzują nowoczesne nagrobki, czy warto płacić za nagrobki chińskie?

Nagrobki i pomniki

Nagrobki różnią się ze względu na rozmiar:

  • nagrobki pojedyncze,
  • nagrobki podwójne,
  • a także nagrobki dla dzieci;

formę:

  • ziemne,
  • murowane;

oraz materiał – wyróżniamy przede wszystkim nagrobki granitowe, z  marmuru oraz z lastryko, czyli betonu. Wszystkie te czynniki determinują cenę wykonania i montaż nagrobków, a także sposób i koszty późniejszego ich utrzymania, po pogrzebie.

Czytaj także: Kwiaty na cmentarz – jakie kompozycje kwiatowe wybrać?

Pomniki cmentarne

Standardowo przyjmuje się, że dolny wymiar nagrobków pojedynczych to 90 na 190 centymetrów, zaś nagrobków podwójnych – 160 lub 180 na 190 centymetrów. Nagrobki dla dzieci mają zazwyczaj wymiary 60 na 100 centymetrów. Wszystko jednak zależy od wymiarów betonowych podstaw,  na której zostają umieszczone nagrobki, dlatego w razie wątpliwości kwestię te warto omówić z zarządcą cmentarza.

Nagrobki granitowe

Nagrobki granitowe są w Polsce popularne nie tylko ze względu na wygląd kamienia, ale i jego trwałość, co ma ogromne znaczenie w naszych warunkach atmosferycznych, z dużymi amplitudami rocznymi temperatur oraz znacznymi opadami. Nagrobki granitowe uchodzą za odporne na działanie tych czynników, w odróżnieniu od na przykład pomników z marmuru.

Mówimy tu o wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Gorzej, jeśli chodzi o zachowanie połysku – pod wpływem deszczu, śniegu, granit matowieje, dlatego i ten rodzaj nagrobków wymaga zabiegów pielęgnujących, przynajmniej raz w roku.

Czytaj także: Wieńce pogrzebowe – jakie kwiaty wybrać na wieniec pogrzebowy

Pomniki granitowe

Przy pomnikach granitowych bardzo ważna jest pielęgnacja. Do czyszczenia nagrobków granitowych nie używa się środków natłuszczających, które zmniejszą „oddychalność” kamienia, nagrobków granitowych nie należy również pastować, aby uniknąć przyciągania i przyklejania brudu. Czym więc pielęgnować nagrobki granitowe?

Eksperci od kamieniarstwa zalecają zwykłą wodę z octem. Do mycia lepiej wykorzystywać miękkie szmatki i gąbki, a tylko z największymi zabrudzeniami walczyć za pomocą szorstkich zmywaków – istnieje ryzyko zarysowania powierzchni.

Czytaj też: Jak czyścić nagrobki

Płyty nagrobkowe

O ile dziś granit jest podstawowym materiałem w zakładach kamieniarskich, o tyle niegdyś często nagrobki wykonywano z lastryko, czyli z betonu z zawartością grubego kruszywa. Uchodzą one za dużo trudniejsze w utrzymaniu. Ten rodzaj betonu jest bowiem porowaty i łatwo przyjmuje pył oraz wodę. Zaniedbane lastryko często porasta mchem.

Zaleca się, aby nagrobki z lastryko natłuszczać, wytwarzając barierę ochronną dla brudu i wilgoci. W ciężkich przypadkach, nagrobki z lastryko myje się ostrymi środkami chemicznymi, można też używać ostrych zmywaków.

Nagrobki wzory

Pomniki cmentarne w obecnych czasach mają dość standardowe kształty – zazwyczaj nagrobki mają kształt prostokątny, z pionowo wmurowaną tablicą. Jeśli zamawiający lub kamieniarze wykazują się ponadstandardową inwencją, to głównie w zakresie kształtu owych tablic. Bywa, że zamiast prostokąta, mają one formę na przykład serca, czasem poza obręb tablicy wychodzi sylwetka krzyża. Aczkolwiek w ostatnich latach odchodzi się od tego typu zabiegów, które zaczynają uchodzić za kiczowate, na rzecz coraz prostszych form.

Zobacz także: Ostatnie pożegnanie zmarłego – wzory, przykłady mowy pogrzebowej

Nagrobki nowoczesne

Nowoczesne nagrobki często przybierają bardzo ascetyczne kształty. Coraz częściej spotykamy nagrobki pozbawione tablic. Informacje o zmarłym i wszelkie inne napisy w nowoczesnych pomnikach cmentarnych umieszczane są bezpośrednio na poziomej płycie nakrywowej.

Nagrobki chińskie

Popularność w Polsce zyskują nagrobki chińskie. Nie mają one oczywiście nic wspólnego z kulturą chińską ani wierzeniami Dalekiego Wschodu, chodzi wyłącznie o miejsce produkcji. Nie sposób wykluczyć, że tego typu opinie mają służyć po prostu ochronie polskiego rynku, niemniej kamieniarze często ostrzegają o niskiej lub nieznanej wytrzymałości nagrobków rodem z Chin. Zwłaszcza, jeśli nagrobki te są wykonane nie z granitu, a egzotycznego kamienia, który nie występuje naturalnie w naszej części globu.

Czytaj więcej o: Opieka nad grobami – czy warto korzystać z usługi sprzątania grobów?