Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi serdecznie zaprasza seniorów do udziału w wykładzie poświęconym historii zastosowania tkanin w wyposażeniu wnętrz, a także warsztatach z malowania jedwabiu.

Muzeum Pałac Herbsta zachęca seniorów do udziału w wykładzie oraz warsztatach w ramach projektu MKiDN „60+ Kultura”, które odbędą się w niedzielę 27 września 2015 roku.

Na godzinę 12.00 zaplanowano wykład “Obicia, dywany, draperie. Tkaniny we wnętrzach”, poświęcony historii zastosowania tkanin w wyposażeniu wnętrz. Tkaniny niemal od zawsze były nieodzowną częścią wyposażenia ludzkich siedzib, pełniąc zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną oraz nadając wnętrzom określony charakter. Uczestnicy wykładu dowiedzą się m.in. czym są tapiserie, a czym kołtryny oraz jak zmieniała się moda na tkaniny obiciowe. Prowadzenie: Joanna Jaśkiewicz

Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy poprzez e-mail edu.herbst@msl.org.pl lub tel. 42 674 96 98 w. 35.

Drugą propozycją dla seniorów tego dnia są warsztaty “Tajemnice Orientu na jedwabiu malowane“, które odbędą się o godzinie 14.00. Pozwolą one na zapoznanie się z technikami malowania jedwabiu.

Warsztaty rozpoczną się w Salonie Orientalnym w Pałacu Herbsta, gdzie uczestnicy obejrzą prawdziwe arcydzieła sprowadzone m.in. z Indii, Chin i Japonii, a także poznają historię oraz przyczyny kolekcjonerstwa przedmiotów z krajów Dalekiego Wschodu w Polsce na przełomie XIX/XX stuleci. Po wyczerpującym wprowadzeniu o tradycji malowania na jedwabiu w sztuce chińskiej i japońskiej, uczestnicy przystąpią do samodzielnego tworzenia prac na jedwabiu. Prowadzenie: Tatiana Szymańska

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy poprzez e-mail: edu.herbst@msl.org.pl lub tel. 42 674 96 98 w. 35.