Muzeum Miasta Łodzi zaprasza do Galerii Mistrzów Polskich na oprowadzanie tropem prac artysty Wojciecha Weissa po wystawie stałej. 

Muzeum Miasta Łodzi serdecznie zachęca do udziału w oprowadzaniu po wystawie prac Wojciecha Weissa, połączonym z wykładem na temat estetyki czerni i bieli prac artysty.

Wojciech Weiss (ur. 1875 w Leordzie w Rumunii, zm. 1950 w Krakowie) to jeden z najwybitniejszych polskich artystów pierwszej połowy XX wieku, niezwykle wszechstronny warsztatowo. Absolwent, profesor i rektor krakowskiej ASP. Jego sztuka ewoluowała od młodopolskiego ekspresjonizmu o zabarwieniu dekadenckim, przez inspiracje francuskim impresjonizmem (tzw. okres biały 1906-1912), grafiką japońską, sztuką Wielkich Mistrzów nowożytnego malarstwa europejskiego (zwłaszcza zaś Augusta Reinoira), sensualny koloryzm w duchu nowego klasycyzmu po epizod socrealistyczny.

Na stałej wystawie Muzeum Miasta Łodzi w  Galerii Mistrzów Polskich prezentowanych jest siedem obrazów artysty z kolekcji Krzysztofa Musiała: dwa autoportrety artysty z okresu Młodej Polski, trzy akty z lat 30. XX wieku oraz dwa symboliczne szkice malarskie do obrazu „Kryzys” z 1934 roku.

Oprowadzanie po wystawie odbędzie się w niedzielę 31 stycznia 2016 roku o godzinie 12.00 w Galerii Mistrzów Polskich Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15.

Natomiast tego samego dnia o godzinie 12.30 w Sali Lustrzanej rozpocznie się wykład dra Łukasza Grzejszczaka “Estetyka czerni i bieli.O grafice Wojciecha Weissa”.

Wstęp jest wolny.