Od lutego Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach za darmo udostępnia seniorom koperty życia. Są to formularze dotyczące stanu zdrowia, które umieszcza się w lodówce i które w nagłych sytuacjach mogą pomóc ratownikom medycznym i uratować życie.

Dowiedz się więcej: Co to jest pudełko życia?

Już od ponad roku w kolejnych polskich miastach i gminach realizowane są akcje dystrybucji kopert lub pudełek życia. Ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa seniorów. W folii lub pudełku znajduje się zawsze formularz z podstawowymi informacjami: danymi osobowymi, informacjami o przebytych chorobach, branych lekarstwach czy uczuleniach. Umieszcza się je w lodówce, dlatego że jest to charakterystyczny sprzęt, obecny w niemal każdym domu w kuchni – a dzięki temu łatwo do informacji dotrą ratownicy w razie potrzeby.

W Kielcach mieszka ponad 20 tys. osób w wieku 60+, ale – jak podaje Radio Kielce – dotychczas koperty odebrało zaledwie 350. Wiele osób nie wie o takiej możliwości. Tymczasem odbiór koperty zdrowia jest całkiem prosty i nic nie kosztuje. Są one dostępne m.in. w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach oraz klubach seniora na terenie miasta.