Letnie upały potrafią być bardzo uciążliwe zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Na wysoką temperaturę i pełne słońce reagujemy podobnie, szukając sposobów na ochłodę. Jak pomóc przetrwać upały  psom, kotom i dzikim zwierzętom, które odwiedzają nasze ogrody i osiedla?

Po pierwsze: woda

Zwierzęta reagują na upały w sposób podobny do ludzi. Nic więc dziwnego, że szukają cienia i wody, zarówno do picia, jak i do schłodzenia się. Najważniejszą sprawą podczas upałów jest zapewnienie zwierzętom odpowiedniej ilości  płynów. Ustawmy w cieniu miskę z wodą i wymieniajmy zawartość co najmniej kilka razy w ciągu dnia. Dostęp do świeżej i chłodnej wody docenią zarówno psy, koty, jak i inne domowe, a także dzikie zwierzęta.

Jeśli mieszkają Państwo na zielonym osiedlu lub w domu z ogrodem – warto wystawić poidełko dla ptaków. Najlepiej wybrać do tego celu płaskie naczynie (podstawkę pod doniczkę do kwiatów lub odwróconą pokrywą z kosza na śmieci), wlać do niego wodę i położyć na środku kamień, który dodatkowo ułatwi ptakom dostęp do wody.

ptak

Ptaki docenią poidełko wystawione w ogrodzie lub na zielonym osiedlu

Po drugie: cień

Wiele psów z trudem znosi upały, dlatego najlepiej zrezygnujmy z długich i męczących spacerów w ciągu dnia. Na zabawę i dłuższe wyprawy wybierzmy się lepiej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy spadnie temperatura. Jeśli nasz pies mieszka na dworze, koniecznie zadbajmy o to, by miał cień, w którym może się schronić. Nie narażajmy go na długie przebywanie na słońcu.

Jeśli wybieramy się z psem na zakupy, nie zostawiajmy go w samochodzie, nawet jeśli stoi częściowo w cieniu. Wnętrze zamkniętego pojazdu nagrzewa się błyskawicznie i w ciągu niecałych 20 minut może osiągnąć temperaturę 50 stopni Celsjusza.

Kot w wannie? Zwierzęta szukają sposobów na ochłodę "na własną łapę"

Kot w wannie? Zwierzęta szukają sposobów na ochłodę “na własną łapę”

Co jeszcze możemy zrobić?

Jeśli mają Państwo długowłosego psa, wybierzcie się do psiego fryzjera. Krótsze futro sprawi, że będzie mu łatwiej przetrwać najgorętsze dni. Możemy spryskać sierść naszego podopiecznego wodą, z pewnością będzie nam wdzięczny za taki zabieg.

Psy bezwłose i krótkowłose są bardziej narażone na poparzenia i udary słoneczne, toteż wyjścia na pełne słońce winny być ograniczone do niezbędnego minimum. Rasy te są też wrażliwsze na zmiany temperatury. Dlatego zadbajmy o to, aby nasz zwierzak się nie przeziębił: nie schładzajmy go wiatrakiem, a gdy zechce położyć się na zimnych kafelkach, podłóżmy mu pod brzuszek kocyk lub ręcznik.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom Państwa zwierzęta lżej zniosą nawet największe upały!