Emerytura olimpijska jest elitarnym świadczeniem przysługującym medalistom igrzysk olimpijskich, zawodów „Przyjaźń 84” oraz paraolimpiad. Prawo do emerytury za medal olimpijski ma w Polsce około 580 osób, łącznie rocznie otrzymują oni prawie 18 mln zł. Ile na głowę? Sprawdź, ile wynosi emerytura olimpijska, czy jest wyższa emerytura olimpijska za złoty medal, czy emerytura olimpijska się sumuje?

Emerytura za medal olimpijski

Emerytura olimpijska wypłacana jest od 2000 roku przez Ministerstwo Sportu medalistom ważnych światowych imprez sportowych. Do emerytury olimpijskiej uprawnieni są uczestnicy:

 • Igrzysk olimpijskich,
 • Zawodów „Przyjaźń 84”, które były alternatywą dla igrzysk olimpijskich Los Angeles ’84, zorganizowaną przez kraje socjalistyczne, bojkotujące olimpiadę w USA,
 • Igrzysk paraolimpijskich i igrzysk głuchych, oraz zawodów, które były ich odpowiednikiem we wcześniejszych latach.

Czytaj: Emerytura obywatelska – czym jest?

Emerytura olimpijska – inne warunki

Oczywiście, sam start z igrzyskach olimpijskich albo innych zawodach wymienionych powyżej, nie jest wystarczający do tego by otrzymać świadczenie. Podkreślić należy wyraźnie – jest to emerytura za medal olimpijski. Otrzymują ją osoby, które:

 • zdobyły przynajmniej jeden medal na igrzyskach olimpijskich, zawodach „Przyjaźń 84), igrzyskach paraolimpijskich lub igrzyskach głuchych,
 • mają obywatelstwo polskie i stałe miejsce pobytu w jednym z krajów Unii Europejskiej,
 • skończyły 40 lat,
 • skończyły czynne uprawianie sportu,
 • nie są skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne,
 • nie były karane dyscyplinarnie za doping pojedynczą dyskwalifikacją w wymiarze przynajmniej 24 miesięcy lub więcej niż jedną dyskwalifikacją bez względu na jednostkową długość każdej z nich.

Sprawdź: Emerytura częściowa – czym jest i czy się opłaca?

Emerytura olimpijska

Ostatni wymóg, odbierający prawo do emerytury olimpijskiej za doping, dopisany został w 2017 roku. O sprawie było głośno, komentowano w środowisku sportowym, że przepisy zmieniane są po to, by emerytur olimpijskich nie mogli otrzymać bracia Adrian i Tomasz Zielińscy, zapaśnicy, medaliści igrzysk w Londynie, złapani na stosowaniu dopingu w związku z przygotowaniami do olimpiady w Rio.

Sprawdź też: Emerytura policyjna – jak obliczyć? Wysokość i zasady

Ile wynosi emerytura olimpijska?

Emerytura olimpijska wynosi 2623,38 zł brutto. Nie są od niej pobierane składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Resort sportu informuje, że od 2016 roku świadczenie to zostało zwolnione z podatku.

Emerytura olimpijska nie ma charakteru socjalnego. Jest gratyfikacją za osiągnięte wyniki sportowe. Jej wysokość nie jest uzależniona od sytuacji materialnej beneficjenta.

Zobacz także: Inwestowanie na emeryturze. Jak inwestują seniorzy?

Emerytury olimpijskie w 2016 roku

W 2016 roku Ministerstwo sportu wypłaciło emerytury:

 • 269 medalistom igrzysk olimpijskich na łączną kwotę 8 263 647,67 zł;
 • 251 medalistom igrzysk paraolimpijskich i igrzysk głuchych, a także zawodów je poprzedzających, na łączną kwotę 7 744 323,64 zł;
 • 61 medalistom zawodów „Przyjaźń 84” na łączną kwotę 1 920 309,44 zł.

W sumie więc, w ramach emerytur olimpijskich w 2016 roku, 581 osób dostało ponad 17,9 miliona złotych.

Czy emerytura olimpijska się sumuje?

Wyższa emerytura olimpijska za złoty medal? Emerytura olimpijska za każdy medal? Aż tak dobrze nie ma. Medalistom olimpijskim przysługuje jedno świadczenie, niezależnie od tego, ile medali zdobyli w karierze i jakiego koloru były to krążki. Różnice w gratyfikacjach finansowych mogli jednak oni odczuć na poziomie premii za medale, wypłacanych jednorazowo przez Polski Komitet Olimpijski.

Co ważne, nie ma czegoś takiego, jak emerytura za medal mistrzostw świata.

Czytaj też: Najniższa emerytura w Polsce – ile wynosi (brutto, netto)?

Wniosek o przyznanie emerytury olimpijskiej

Wniosek o przyznanie emerytury olimpijskiej składa się do Ministerstwa Sportu i Turystyki. Załączyć do wniosku należy:

 • zaświadczenie z Polskiego Komitetu Olimpijskiego o zdobyciu medalu na olimpiadzie,
 • zaświadczenie z polskiego związku sportowego o zaprzestaniu uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym,
 • zaświadczenie o niekaralności,
 • osoby na stałe mieszkające poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej składają dodatkowo dokument potwierdzający posiadanie obywatelstwa polskiego (ksero dowodu osobistego lub paszportu – potwierdzone za zgodność z oryginałem, bądź inny dokument zawierający żądane informacje).

Zobacz też: Metoda na wnuczka – jak nie dać się okraść we własnym mieszkaniu?