Darowizna dla dziecka może zostać zwolniona z podatku, podobnie jak darowizna dla wnuka. Nawet przepisanie mieszkania na dziecko, czy darowizna mieszkania dla wnuka, czyli darowizny bardzo kosztowne, będą zwolnione z podatku, jeśli dopełnimy odpowiednich formalności i spełnimy kilka wymogów. Zobacz, jak przekazać darowiznę pieniężną dziecku, jak uniknąć podatku decydując się na przepisanie mieszkania na dziecko, jaki jest koszt darowizny domu na dziecko w kancelarii notarialnej.

Darowizna dla dziecka, darowizna dla wnuka

Darowizny opodatkowane są podatkiem od spadków i darowizn, który w przypadku mieszkań czy domów, potrafi być naprawdę pokaźny. Obowiązek zapłaty podatku spoczywa na obdarowanym. Pamiętajmy jednak o ulgach podatkowych dla najbliższej rodziny. Dzięki nim darowizna dla dziecka, czy darowizna dla wnuka w łatwy sposób może być zwolniona z podatku. Wystarczy nie zaniedbać pewnych procedur.

Czytaj także: Wydziedziczenie – na czym polega? Podstawowe fakty

Darowizna rodziców na rzecz dziecka

Prawo dotyczące podatku od spadków i darowizn wyróżnia kilka grup podatkowych, w zależności od stopnia pokrewieństwa miedzy darczyńcą, a obdarowanym:

 • Grupa 0: zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie pradziadkowie), małżonek, rodzeństwo, pasierb, ojczym, macocha, zięć. Grupa zerowa wyodrębniona z grupy pierwszej.
 • Grupa 1: zstępni, wstępni, małżonek, rodzeństwo, pasierb, ojczym, macocha (a więc osoby z grupy 0, które nie spełniły warunków uprawniających do zwolnienia z podatku) + teściowie, zięć i synowa
 • Grupa 2: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.
 • Grupa 3: pozostali spadkobiercy.

Szykując darowiznę dla dziecka albo darowiznę dla wnuka, możemy mieć pewność, że sytuacja zamknie się w ramach zerowej, lub pierwszej grupy podatkowej.

Zobacz: Darowizna mieszkania – informacje i zasady. Podatek

Darowizna na rzecz dziecka i wnuka – zerowa grupa podatkowa

Członkowie najbliższej rodziny, a więc m.in. dzieci i wnukowie należą z założenia do grupy zerowej. W tym przypadku kwota wolna od podatku wynosi 9637 złotych. Oznacza to, że z automatu jesteśmy zwolnieni z podatku w przypadku darowizny dla dziecka czy darowizny dla wnuka, jeśli nie przekroczyła ona pułapu 9637 złotych. Ale uważajmy, jeśli nie jest to pierwsza tego typu darowizna. Pułap 9637 złotych obowiązuje bowiem sumę wszystkich darowizn na przestrzeni ostatnich 5 lat.

Jeżeli wartość darowizny dla dziecka czy darowizny dla wnuka przekracza kwotę wolną od podatku, nie należy się martwić. Wciąż można liczyć na całkowite zwolnienie z podatku. Wystarczy jedynie zgłosić darowiznę do Urzędu Skarbowego, wykorzystując do tego celu druk SD-Z2. Obdarowany ma na to 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny.

Czytaj: Testament – podważenie testamentu, wydziedziczenie

Jak przekazać darowiznę pieniężną dziecku?

W Polsce pokutuje potoczne przekonanie, że darowizna dla dziecka i darowizna dla wnuka są wolne od podatku tak po prostu. Dlatego, z powodu nieznajomości prawa, wiele osób nie dopełnia obowiązku zgłoszenia darowizny do Urzędu Skarbowego. Kiedy w takiej sytuacji urzędnicy się zorientują, że doszło do przekazania darowizny, trzeba będzie zapłacić podatek, wedle stawek obowiązujących w I grupie podatkowej. Ile wyniesie w takiej sytuacji podatek od darowizny dla dziecka czy darowizny dla wnuka?

Pamiętajmy, że w pierwszej grupie podatkowej kwota wolna od podatku wynosi 9637 złotych. Jeśli zostanie ona przekroczona, ale nie więcej, niż o 10 278 zł (a więc do 19 915 zł), podatek wyniesie 3 procent od kwoty nadwyżki.

Jeśli przekroczenie zamknie się w przedziale od 10 278 do 20 556 (a więc wartość darowizny wyniesie od 19 915 do 30 193 zł), podatek wyniesie 308,30 zł + 5 procent od nadwyżki ponad kwotę 10 278 zł.

Jeśli przekroczenie kwoty wolnej od podatku będzie wyższe, niż 20 556 zł (a więc wartość darowizny wyniesie ponad 30 193 zł), do zapłacenia będzie 822,20 zł + 7 procent nadwyżki ponad kwotę 20 556 zł.

Podatek od darowizny dla dziecka albo darowizny dla wnuka wartej przykładowo 300 tysięcy (to przybliżona wartość dwupokojowego mieszkania w Warszawie), wyniesie prawie 20 tysięcy złotych.

Zobacz też: Dyspozycja na wypadek śmierci – informacje

Przepisanie mieszkania na dziecko, darowizna mieszkania dla wnuka

Przepisanie mieszkania na dziecko lub wnuka w taki sposób, aby uniknąć zapłacenia podatku od darowizny, jest obwarowane dodatkowymi wymogami. I tak:

 • powierzchnia użytkowa nieruchomości (mieszkania, domu) nie może przekraczać 110 metrów kwadratowych. Jeśli przekracza – podatek jest naliczany w stosunku do metrażu przekraczającego wielkość 110 mkw.
 • obdarowany musi być obywatelem polskim lub mieć w Polsce miejsce stałego pobytu,
 • obdarowany nie może być właścicielem innego mieszkania lub domu, chyba że przed przyjęciem darowizny przeniesie własność na swoje potomstwo (zstępnych), Skarb Państwa lub gminę. Ma na to 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego lub podpisania umowy darowizny,
 • obdarowany nie może mieć spółdzielczego prawa lokatorskiego lub własnościowego do innego lokalu, nie może też być najemcą żadnego budynku ani lokalu, chyba że przekaże spółdzielcze prawa zstępnym lub spółdzielni, rozwiąże umowę najmu. Na to również ma 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego lub podpisania umowy darowizny,
 • będzie zamieszkiwać w nieruchomości, która jest przedmiotem darowizny i nie dokona jej zbycia w ciągu 5 lat.

Sprawdź: Dziedziczenie mieszkania – komunalne, spółdzielczo-własnościowe

Koszt darowizny domu na dziecko

Koszt darowizny domu na dziecko (albo mieszkania) zależny jest od wartości nieruchomości. Stosowane są następujące stawki:

 • do 3 000 zł: 100 zł,
 • 3 000 – 10 000zł: 100 zł + 3 procent od nadwyżki powyżej 3 000 zł,
 • 10 000 – 30 000 zł: 310 zł + 2 procent od nadwyżki powyżej 10 000,
 • 30 000 – 60 000 zł: 710 zł + 1 procent od nadwyżki powyżej 30 000,
 • 60 000 – 100 000 zł: 1010 zł + 0,4 procent od nadwyżki powyżej 60 000,
 • 100 000 – 2 000 000 zł: 4770 zł + 0,2 procent od nadwyżki powyżej 100 000.

Czytaj też: Kosztowne prezenty-z podatkiem czy bez