Laryngolog, a właściwie otolaryngolog, zajmuje się chorobami narządów zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi. Wiele osób ma wątpliwości, z jakimi dolegliwościami należy udać się do poradni laryngologicznej. Dowiedz się, czym jest laryngologia, a także czym zajmuje się lekarz laryngolog.

Laryngolog a otolaryngolog

Laryngolog to potoczne określenie na lekarza otolaryngologa lub otorynolaryngologa. Nazwa potoczna tak mocno zakorzeniła się w języku polskim, że wiele osób myśli, że laryngolog to określenie oficjalne i naukowe, a termin otolaryngolog kompletnie nic im nie mówi. Dlatego warto zapamiętać, że laryngolog to jedynie skrócona i uproszczona nazwa na określenie lekarza posiadającego specjalizację z dziedziny otolaryngologii.

Laryngologia – specjalności

Laryngologia (otolaryngologia,otorynolaryngologia) to dział medycyny zajmujący się chorobami narządów w obrębie głowy i szyi.Niekiedy lekarza laryngologa nazywa się chirurgiem głowy i szyi. Nazwa otorynolaryngologia wywodzi od greckich słów oto, ryno, laryngo, oznaczających kolejno ucho, nos i krtań. Dlatego do laryngologa należy się udać z dolegliwościami ze strony tych narządów, a także chorobami gardła, przełyku, zatok przynosowych itp. Lekarz laryngolog zajmuje się też wszelkimi zaburzeniami zmysłów węchu, słuchu i smaku.

Laryngologia dzieli się na kilka specjalności:

foniatrię– dział laryngologii zajmujący się wydawaniem dźwięku i funkcjonowaniem wiązadeł głosowych,

rynologię– zajmującą się chorobami nosa i zatok przynosowych,

audiologię, która zajmuje się odbieraniem dźwięków, czyli słuchem oraz jego zaburzeniami,

chirurgię podstawy czaszki– ten dział laryngologii skupia się na leczeniu operacyjnym,

onkologię laryngologiczną– specjalność zajmująca się leczeniem nowotworów w obrębie głowy i szyi.

Badania i zabiegi

Nie bez powodu laryngologia została podzielona na pięć specjalności, bowiem zakres zabiegów wykonywanych w poradniach laryngologicznych jest bardzo szeroki. Jakie badania i zabiegi wykonamy w poradni laryngologicznej?Do podstawowych zabiegów wykonywanych przez otolaryngologów zalicza się:

– biopsja ucha zewnętrznego,

– paracenteza (nakłucie błony bębenkowej),

– przedmuchiwanie trąbki Eustachiusza,

– tamponada nosa przy krwotoku,

– nacięcie przegrody nosowej oraz wycięcie zmiany wewnątrznosowej,

– nastawienie złamanego nosa,

– płukanie zatok,

– podcięcie wędzidełka języka,

– nacięcie ślinianek,

– drenaż ropni gardłowych, migdałków itp.,

– założenie rurki nosowo-gardłowej, ustno-gardłowej, dotchawiczej,

– rewizja tracheostomii, wymiana lub usunięcie rurki tracheostomijnej,

– płukanie ucha,

– usuwanie ciał obcych w obrębie głowy i szyi.

Bardziej zaawansowane zabiegi wykonuje się na oddziale laryngologicznym.

Lekarz laryngolog przeprowadza też szereg badań diagnostycznych. Podstawowe narzędzia diagnostyczne używane przez laryngologa to otoskop (służący do badania ucha zewnętrznego i środkowego), laryngoskop (do badania krtani) i rynoskop (wziernik nosowy). Laryngolodzy wykonują też badania endoskopowe, mikroskopowe oraz audiometryczne. Najczęściej wykonywane badania laryngologiczne to RTG zatok przynosowych, USG węzłów chłonnych, wymazy z nosa i gardła oraz audiometria.

Wizyta z NFZ

Laryngologia należy do specjalizacji, do których dostęp w Polsce jest ograniczony. Oznacza to, że do laryngologa potrzebujemy skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Oczywiście lekarz POZ musi stwierdzić, że dolegliwości, z jakimi zgłosił się pacjent, wymagają zbadania przez lekarza laryngologa. Ze skierowaniem należy udać się do poradni laryngologicznej i wpisać się na listę oczekujących.Jeżeli chodzi o kolejki do laryngologa, to są one umiarkowane, ale wszystko zależy od konkretnej poradni. Przykładowo, w większości poradni otolaryngologicznych w Warszawie czas oczekiwania na wizytę wynosi od jednego dnia do roku, ale na wizytę w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha trzeba poczekać nawet kilka lat. W Łodzi na wizytę u laryngologa czeka się od 1 dnia do 6 miesięcy. W najbardziej obleganej przez pacjentów poradni w Łodzi trzeba poczekać do lutego 2019 roku. Nie posiadając skierowania, do lekarza laryngologa można dostać tylko prywatnie.

Laryngolog prywatnie

Oczywiście za prywatną wizytę u lekarza laryngologa trzeba będzie zapłacić. Ceny za wizytę prywatną różnią się w zależności od miasta, gdzie lekarz przyjmuje oraz od stopnia naukowego lekarza. Przykładowo, za konsultację laryngologiczną w Warszawie trzeba zapłacić od 130 do 210 złotych. Podobnie jest w Łodzi, wizyta kosztuje od 100 do 180 złotych.

Joanna Woźniak

Czytaj: