Senior ma prawo do niezależnego życia i integracji społecznej – twierdzi dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Będzie o tym mówił drugiego dnia V Kongresu “Obywatel Senior”, na który zapraszamy.

Już w najbliższy weekend rozpocznie się V Kongres “Obywatel Senior”, organizowany w ramach Senioraliów pod patronatem Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich.

V Kongres “Obywatel Senior” odbędzie się w dniach 8-9 maja w Parku Śląskim w Chorzowie. Na uczestników czeka cała masa atrakcji.

Pierwszego kongresowego dnia (w niedzielę 8 maja) zaplanowano m.in.: występy artystów dojrzałych, warsztaty teatralne, malowanie kongresowego logo, ćwiczenia z Erwiną Ryś-Ferens (panczenistką, medalistka mistrzostw Polski i Europy), trening nordic walking, porady zdrowotne na kilkunastu stoiskach.

Ponadto o zdrowym jedzeniu i ćwiczeniach dla osób starszych opowie Jolanta Kwaśniewska, była Pierwsza Dama, a dziś prezes Fundacji „Porozumienie bez Barier”. Dla zainteresowanych pojawią się również stoiska z rękodziełem, porady (prawo, bezpieczeństwo, emerytury, pomoc społeczna), pasjonujące doświadczenia, treningi z psami, symulator wypadków, wycieczki i gra terenowa po atrakcyjnych miejscach Parku i posiłek na Kartę Seniora.

Drugiego dnia Kongresu (w poniedziałek 9 maja) zrobi się nieco bardziej naukowo. Seniorzy będą mogli skorzystać z porad podczas warsztatów “Na naukę nigdy nie jest za późno”, a także wysłuchać wykładu “Seks po sześćdziesiątce – czy skazany jest na emeryturę?”, o czym opowie prof. Violeta Skrzypulec-Plinta ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego o godz. 10.30 w Skansenie.

Bardzo ciekawym wydarzeniem będzie również wykład “Prawo seniorów do niezależnego życia  i integracji społecznej – wyzwanie dla środowiska lokalnego”, który wygłosi Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Na seniorów czeka również blok rozmów “Gminy przyjazne seniorom”, podczas którego poruszone zostaną kwestie praw seniorów oraz życia seniorów w poszczególnych miejscach.

Wszystkie wydarzenia i atrakcje Kongresu są bezpłatne. Kontakt: Ewa Kulisz, ewa.kulisz@parkslaski.pl, 666 031 514

Program, informacje oraz formularz zgłoszeniowy na stronie V Kongresu “Obywatel Senior”.