Kołobrzeg jest to jedno z najpiękniejszych i największych uzdrowisk w Polsce, leżące w północnej części województwa zachodniopomorskiego. Jest to urokliwe miasto o bogatej historii i licznych zabytkach. 

Artykuł sponsorowany

Kołobrzeg to przede wszystkim miasto turystyczno-uzdrowiskowe, dzięki doskonałemu położeniu u ujścia rzeki Parsęty, wokół lasów, złóż borowinowych, ekosystemu bagienno-wodnego, w którym występują rzadkie gatunki zwierząt i roślin. Występują tu źródła wody mineralnej (wody jantar), solanki, a także pokłady borowiny.

Kołobrzeg – borowinowe złoża

Uzdrowisko Kołobrzeg posiada własne naturalne złoża borowiny. Browina, zwana też czarnym złotem, to rodzaj torfu, niezwykle bogatego w substancje odżywcze, przeciwzapalne i bakteriobójcze. Ma konsystencję błota o brązowej, ciemnej barwie. Borowinowe okłady i kąpiele działają rozgrzewająco, dlatego polecane są osobom cierpiącym na schorzenia stawów, dolegliwości reumatyczne i bóle kręgosłupa. Kąpiele borowinowe świetnie działają też po wysiłku fizycznym, bo usprawniają proces odkwaszania organizmu.

                Zobacz jeszcze: Wczasy dla seniora – tanie, w górach, nad morzem

 

Wydobywaniem i konfekcjonowaniem borowiny z tego regionu, zajmuje się Uzdrowisko Kołobrzeg S.A., które jest właścicielem Kopalni Borowiny „Kołobrzeg”.

Uzdrowisko kołobrzeg - borowina

Borowina – właściwości

Borowina jest bogata w cenne substancje odżywcze, m.in. kwasy humusowe i fulwonowe, mikro- i makroelementy, węglowodany oraz garbniki. Wyjątkowo cenne są związki o działaniu estrogennym, które działają na korę nadnerczy, a także stymulują czynności jajników. Zawiera krzemionkę i sole: wapienne, żelazowe, glinkowe. Sole te i kwasy organiczne mają właściwości ściągające, bakteriobójcze, bakteriostatyczne i przeciwzapalne. Pomagają, zatem zredukować naskórek oraz poprawiają ukrwienie skóry.

Zabiegi z borowiny, oferowane w ośrodkach rehabilitacyjnych, świetnie działają na:

  • kręgosłup i stawy, pomagają w zwalczaniu stanów zapalnych narządów ruchu, zarówno tkanek miękkich, kości, jak i stawów, niwelują choroby reumatyczne, przynoszą ulgę przy bólach szyjnych, barkowych i lędźwiowych, a także przy obrzękach, załamaniach czy zwichnięciach;
  • rwę kulszową, przy uszkodzeniach nerwów obwodowych i układach krążenia;
  • wrzody i inne problemy z układem pokarmowym, takie jak: przewlekłe zapalenia jelit, stany kurczowe jelita grubego, chorobę wrzodową żołądka;
  • różne choroby kobiece, również te związane z menopauzą;
  • hemoroidy i stany zapalane odbytu;
  • urodę, pomagają zwalczać cellulit, ujędrniają ciało, wygładzają zmarszczki, poprawiają kondycję włosów.

    Czytaj także: Sanatorium Kołobrzeg – przewodnik po uzdrowiskach

Kołobrzeg ośrodki rehabilitacyjne

W uzdrowisku Kołobrzeg zabiegi borowinowe są niezwykle popularne i dostępne w ośrodkach i centrach Spa oraz innych ośrodkach rehabilitacyjnych, np. sanatoriach. Kuracjusze z dużym wyprzedzeniem zapisują się na turnusy rehabilitacyjne w Kołobrzegu.

Wyszukując turnusy rehabilitacyjne nad morzem Kołobrzeg warto wziąć pod uwagę Sanatorium Uzdrowiskowe Bałtyk, które położone jest nad brzegiem morza, w Parku Zdrojowym. Jest to wygodny kompleks, oferujący pobyty sanatoryjne, rehabilitacyjne oraz wypoczynkowe, również dla rodzin z dziećmi.

Ośrodek dysponuje komfortowymi, nowocześnie urządzonymi pokojami i apartamentami, wspaniałymi widokami, atrakcjami dodatkowymi, ale przede wszystkim profesjonalną bazą zabiegów z wykorzystaniem borowiny i solanek. Zaś klimat uzdrowiska dodatkowo wpływa na poprawę samopoczucia i pozwala na szybką regenerację sił.
Sanatorium Uzdrowiskowe Bałtyk oferuje profesjonalne zabiegi rehabilitacyjne na najwyższym poziomie, które wykonywane są przez wyspecjalizowany personel. Klienci mogą również skorzystać z bogatej oferty odnowy biologicznej i strefy wellness, a także tężni solankowej i Aquaparku “Morska Odyseja”, w którym znajdują się: basen solankowy i sportowy, jacuzzi oraz Świat Saun.

            Sprawdź też: Największe polskie kurorty z dawnych lat