Żywność funkcjonalna - czyli jak wspomagać zdrowie poprzez jedzenie

W ostatnich latach bardzo popularne stało się promowanie zdrowego stylu życia. Wiele osób marzy o pięknej sylwetce i prawidłowo funkcjonującym organizmie. Można to robić na wiele sposobów - przez podejmowanie aktywności fizycznej, zdrową dietę oraz regenerację i odpoczynek. Takie działania zwiększają szansę na długie życie i dobrą kondycję psychofizyczną. Powoduje to, że w społeczeństwie zwiększa się zapotrzebowanie na żywność o wysokich wartościach odżywczych i właściwościach prozdrowotnych. Taki rodzaj pożywienia nazwano żywnością funkcjonalną i doskonale wpisano w pojęcie zdrowego odżywiania.
Jogurt

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały promocyjne

Spis treści

Czym jest żywność funkcjonalna?

Są to produkty głównie naturalnego pochodzenia, które są w pewien sposób udoskonalane przez zwiększenie zawartości składników odżywczych. Taki rodzaj pożywienia może wyrównywać braki żywnościowe występujące w populacjach bądź zmniejszać ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych. Ponadto przypomina żywność standardowo występującą na półkach sklepowych, która regularnie gości w wielu domach.

Za przykład mogą posłużyć jogurty wzbogacone o witaminy i szczepy bakterii, zapobiegając w ten sposób spadkom odporności u dzieci. Innym przykładem są soki owocowe z dodatkiem witamin C, A i E - będące antyoksydantami i neutralizujące wolne rodniki, produkty zbożowe bogate w błonnik wspomagający pracę jelit. Bardzo popularne są także margaryny z dodatkiem tłuszczy OMEGA-3 i 6 chroniące przed chorobami układu krążenia, czy odżywcze batony dostarczające energii po dużym wysiłku.

Jak powstaje żywność funkcjonalna?

Tego rodzaju pożywienie powstawać może na kilku etapach produkcji. Pierwszy etap wdrożenia zmian może przebiegać na poziomie upraw, które są prowadzone w ściśle określonych warunkach z zamiarem otrzymania określonego surowca. Inna metoda to modyfikacje na etapie technologicznym. Może się to odbywać przez wprowadzanie do pożywienia konkretnych substancji prozdrowotnych lub zwiększanie dostępności i przyswajalności składników odżywczych. Dodatkowo popularne jest zmniejszanie ilości składników niepożądanych np. ograniczenie tłuszczów, cukru, czy soli.

Reklama

Cel żywności funkcjonalnej

Z całym przekonaniem można stwierdzić, że żywność funkcjonalna pozytywnie wpływa na organizm człowieka. Stanowi doskonałe uzupełnienie zdrowej diety, jest praktyczna i różnorodna. Dzięki niej możliwe jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo - naczyniowego takich jak zawał i udar m.in. przez zmniejszenie stężenia lipidów we krwi. Ponadto cenna jest pod względem hamującego wpływu na rozwój chorób nowotworowych czy występowania osteoporozy. Wiele produktów pełni także funkcję odżywczą dla niemowląt, wspomagającą kobiety w ciąży i karmiące, a także sportowców. Należy podkreślić, że tego rodzaju żywność swoje działanie wykazuje przy regularnym stosowaniu i prowadzeniu zdrowego stylu życia.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!