Ubezpieczenie OC z datą wsteczną – czy jest to możliwe?

Każdy zarejestrowany samochód musi być ubezpieczony – tego wymagają obowiązujące przepisy. Czasami jednak zdarza się, że kierowca zapomni wykupić polisę, a czynnie korzysta z pojazdu. Brak ważnej ochrony może oznaczać spore koszty związane z karą nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nasuwa się więc pytanie, czy kierowca ma możliwość wykupienia polisy z datą wsteczną.
Ubezpieczenie OC

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF

Spis treści

Ubezpieczenie OC z datą wsteczną – nie jest to możliwe

Zła wiadomość dla kierowców jest taka: ubezpieczenie OC z datą wsteczną nie może być wykupione. Nie ma się czemu dziwić – w ten sposób ubezpieczyciele chcą zabezpieczyć się w razie szkód wyrządzanych nieubezpieczonymi pojazdami. Wówczas firmy musiałyby ponosić bardzo wysokie koszty związane z wypłatą świadczenia osobie poszkodowanej.

Kiedy trzeba pamiętać o wykupieniu OC?

W przypadku wykupienia ubezpieczenia OC w ramach kolejnej umowy, sprawa jest uproszczona. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do automatycznego przedłużenia umowy – ma to zapobiec wygaśnięciu ochrony. Jeżeli kierowca zapomni wykupić polisy, będzie ona ważna jeszcze przez kilka dni.

W gorszej sytuacji są osoby, które pierwszy raz rejestrują pojazd albo korzystają z polisy ważnej po zakupie używanego auta. W tym przypadku ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie i dojdzie do przerwania ciągłości.

O wykupieniu OC pamiętaj wówczas, gdy:

  • rejestrujesz pojazd pierwszy raz
  • kupujesz używane auto wraz z OC
  • wypowiedziałeś umowę OC u dotychczasowego ubezpieczyciela.

Reklama

Możesz wykupić ubezpieczenie wcześniej

O ile nie da się wykupić ubezpieczenia OC z datą wsteczną, o tyle polisę możesz nabyć jeszcze przed upływem ważności poprzedniej umowy. To dobre rozwiązanie dla tych osób, które:

  • chcą zachować ciągłość ubezpieczenia
  • chcą skorzystać z czasowych ofert promocyjnych
  • chcą mieć możliwość ewentualnego wypowiedzenia umowy OC.

Co grozi za brak ważnego OC?

Brak ważnego OC oznacza poważne kary finansowe – wynoszące ponad 4000 zł dla właścicieli pojazdów osobowych. Jeżeli chcesz tego uniknąć, wykup najtańsze ubezpieczenie. W tym celu skorzystaj z serwisu porównywarkowego, aby uzyskać informację o wysokości składek obowiązujących u poszczególnych ubezpieczycieli.

Pamiętaj! Za OC sensu przepłacać, ponieważ sumy gwarancyjne i zakres ochrony są identyczne w każdej firmie – niezależnie od wysokości składki.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!