Sprawdź, jakie skutki ma bezdech senny i dlaczego należy go leczyć!

Od jakiegoś czasu budzisz się zmęczony, a w dzień jesteś rozdrażniony? A może śpisz zupełnie dobrze, ale chrapanie najbliższej osoby skutecznie utrudnia ci odpoczynek? To może być OBS – choroba niepostrzeżenie wyniszczająca organizm! Sprawdź, dlaczego leczenie bezdechu sennego jest tak ważne.
bezdech senny

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Co to jest bezdech senny?

Chrapanie to problem co trzeciego dorosłego człowieka. Jak donosi MilleMedica klinika leczenia bezdechu sennego, po 60-tce zmaga się z nim 40% kobiet i 60% mężczyzn! Z każdym kolejnym rokiem naszego życia wzrasta ryzyko rozwoju obturacyjnego bezdech sennego (OBS) – choroby, której pierwszym, często bagatelizowanym objawem jest właśnie chrapanie.

Chrapiemy dlatego, że w naszych drogach oddechowych rozluźnione w czasie snu tkanki mają utrudniony przepływ powietrza. Gdy tylna część gardzieli opada i dotyka nasady języka, przepływające powietrze wprowadza je w drgania. Skutkiem tych wibracji jest właśnie uciążliwe chrapanie.

Obturacyjny bezdech senny to stan, w którym światło dróg oddechowych ulega całkowitemu zamknięciu. Występuje wtedy kilkunastosekundowa przerwa w oddychaniu, która kończy się charakterystycznym, gwałtownym wciągnięciem powietrza do płuc. Następuje wtedy mikrowybudzenie organizmu, jednak chrapiący po przebudzenia tego nie pamięta. To najbliższa osoba najczęściej obserwuje te niepokojące epizody.

Co powoduje bezdech senny?

Najczęstszą przyczyną bezdechu sennego jest otyłość. Lekarze mówią tu o tzw. kryterium kołnierzyka. Rozmiar powyżej 40 już stanowi powód do niepokoju – szczególnie, że ze względu na specyficzną budowę szyi z chrapaniem i OBS częściej zmagają się właśnie mężczyźni. U kobiet problem ten zwykle pojawia się po menopauzie – kiedy to poziom hormonów płciowych spada, a co za tym idzie ciało nie jest już chronione przed wiotczeniem mięśni.

Kolejną szeroką grupą przyczyn bezdechu sennego są wady anatomiczne w obrębie dróg oddechowych. Skrzywiona przegroda nosowa, polipy, przerost migdałków podniebiennych, przerost małżowin nosowych – wszystko to utrudnia przepływ powietrza przez gardło, a co za tym idzie przyczynia się do chrapania i bezdechu sennego.

Inne przyczyny bezdechu sennego to:

  •       Mała i cofnięta żuchwa
  •       Przerost języka, podniebienia miękkiego i języczka
  •       Obciążenie rodzinne
  •       Przyjmowanie niektórych leków uspokajających i nasennych
  •       Choroby przewlekłe: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, cukrzyca, choroba refluksowa przełyku, niedoczynność tarczycy

Ryzyko rozwoju OBS znacznie wzrasta u palaczy oraz osób w nadmiarze spożywających alkohol. Nawet niewielka ilość wysokoprocentowego trunku wypita przed snem może przyczynić się do tego typu dolegliwości!

Jakie są skutki nieleczonego bezdechu sennego?

Gdy kierowca (szczególnie starszy wiekiem) nagle zjeżdża na chodnik lub przeciwległy pas, powodując śmiertelny wypadek, zwykle przypisujemy to nagłym atakom, takim jak zawał serca czy wylew. Okazuje się jednak, iż najczęściej po prostu zasnął za kierownicą. Według statystyk utrata panowania nad pojazdem w wyniku zaśnięcia stanowi 5% wszystkich wypadków drogowych. Specjaliści przyznają jednak, że  dane te mogą być mocno zaniżone.

Niestety, najtragiczniejszą konsekwencją nieleczonego bezdechu sennego są właśnie wypadki komunikacyjne spowodowane zaśnięciem. Człowiek zmagający się z OBS budzi się wyczerpany, za dnia jest senny i rozdrażniony. Powoduje to problemy z pamięcią i koncentracją nie tylko za kierownicą, ale też w różnych innych sytuacjach życiowych. W skrajnych przypadkach długotrwałe niedotlenienie może doprowadzić do depresji, zachowań agresywnych, nadciśnienia, chorób serca, a u mężczyzn – zaburzeń erekcji.

W ciągu jednej godziny występuje nawet kilkanaście epizodów bezdechu sennego. Przerwy w dostawie tlenu do organizmu nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia – nasz mózg został wyposażony w mechanizmy, które bronią nas przed uduszeniem. Niestety, mechanizmy te opierają się na aktywowaniu dodatkowych mięśni, co każdorazowo wybudza pacjenta ze snu. Mamy więc nie tylko niedotlenienie, ale też przerywany sen o bardzo niskiej jakości. Stąd groźne konsekwencje zarówno ze strony naszego układu nerwowego, jak i sercowo-naczyniowego.

Jak zdiagnozować bezdech senny?

Z bezdechem sennym należy udać się do laryngologa. Nawet jeśli nie mamy pewności czy chrapanie nasze lub bliskiej nam osoby już przerodziło się w bezdech, leczenie jest konieczne. Wdrożone na wczesnym etapie, pozwala uniknąć groźnych powikłań.

Diagnoza OBS wcale nie jest skomplikowana. Wspomniana wcześniej klinika MilleMedica udostępnia pakiet DobraNoc do samodzielnego kontrolowania parametrów życiowych w czasie snu. Wygodny aparat do założenia na rękę wstępnie diagnozuje problem. Dzięki temu do laryngologa możemy udać się już z konkretnymi wynikami. W następnej kolejności trzeba będzie ustalić przyczyny zaburzenia oraz ukierunkować leczenie tak, by wykazało najwyższą skuteczność.

W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie zaawansowanego badania polisomnograficznego lub badań obrazowych, np. tomografii komputerowej.

Jak leczyć bezdech senny?

Leczenie bezdechu sennego polega przede wszystkim na usunięciu przyczyny zaburzenia. Od pacjenta może to wymagać np. rzucenia palenia, ograniczenia spożycia alkoholu, redukcji masy ciała czy rozpoczęcia leczenia zaniedbanych chorób. W przypadku nieprawidłowości w obrębie dróg oddechowych konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Niestety, zmiana stylu życia nie zawsze pozwala wyeliminować bezdech. Poza tym choroba ta jest na tyle groźna dla zdrowia, że wymaga natychmiastowego wdrożenia odpowiednich technik odblokowywania dróg oddechowych podczas snu. W tym celu stosuje się np. aparaty CPAP – za pomocą specjalnej maski wtłaczają one powietrze pod ciśnieniem, odblokowując w ten sposób drogi oddechowe.

Skuteczną i trwałą poprawę zdrowia przynosi leczenie operacyjne. W tym celu wykorzystuje się zdobycze radiochirurgii oraz laseroterapii. Dzięki nowoczesnym technikom plastyki gardła pacjent może już tego samego dnia wrócić do swoich codziennych zajęć. W przypadku laseroterapii nie ma nawet konieczności wprowadzania ograniczeń w diecie.

Obturacyjny bezdech senny jest groźny, a leczenie – stosunkowo szybkie i niebolesne. Pacjenci, który uporali się z bezdechem, obserwują znaczącą poprawę zdrowia i jakości życia. Zdecydowanie warto wybrać się z tą dolegliwością do laryngologa!

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij