} ?>

Samotność osób starszych - jak warto wspierać seniorów?

Samotność osób starszych ma poważny wpływ na ich zdrowie oraz dobrostan psychiczny. Ze względu na skalę występowania, stanowi ona też narastający problem społeczny. Jak można pomóc seniorom znajdującym się w tak trudnym położeniu?
Starsza samotna osoba starsza z opiekunką
Źródło: 123RF
Spis treści

Samotność seniorów na skalę masową

Niemożność odezwania się do kogokolwiek, poczucie izolacji i nieprzydatności, apatia, lęk przed śmiercią, malejąca sprawność i mobilność, a wszystko to w ponurej scenerii czterech ścian wyznaczających granicę własnego, coraz rzadziej opuszczanego mieszkania.

Bo i po co, skoro na zewnątrz i tak nie ma się z kim spotkać. Nie ma wątpliwości, że samotność osób starszych jest jednym z najbardziej dojmujących doświadczeń emocjonalnych, a jednocześnie najpoważniejszych, choć nie zawsze zauważanych problemów społecznych.

Rozwój medycyny pozwolił znacząco wydłużyć życie mieszkańców krajów rozwiniętych. Jednak związane z tym zmiany demograficzne mają nie tylko swoje blaski, ale też cienie. Wiele osób przeżywa bowiem swojego życiowego partnera o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, tracąc w tym czasie także większość przyjaciół i znajomych. Do tego coraz bardziej zauważalne stają się skutki rosnącej liczby rozwodów, po których część ex-małżonków nie układa sobie ponownie życia.

Z danych dostarczonych przez ostatni spis powszechny wynika, że w Polsce żyje obecnie 8,5 miliona osób w wieku poprodukcyjnym, o 2 miliony więcej, niż zaledwie dekadę wcześniej. Aż 43,1 procent kobiet po 65 roku życia jest wdowami, a do tego 8,1 proc. jest po rozwodzie. Wśród mężczyzn, którzy statystycznie żyją krócej, wartości te wynoszą odpowiednio 12,5 oraz 6,2 proc. procent.

Osamotnieniu seniorów sprzyja współczesna kultura. Choć realnie społeczeństwa starzeją się w oszałamiającym tempie, wszechobecny jest kult młodości i związane z nim wzorce zachowań. Na starość nie ma miejsca. Starość wydaje się być passé.

Tak jednak być ani nie musi, ani nie powinno. Ogromną rolę do odegrania mają młodsze pokolenia, dzieci, wnuki, ale też sąsiedzi i znajomi. Warto rozejrzeć się wokół. Może ktoś potrzebuje pomocy lub po prostu towarzystwa? Co można zrobić, aby uczynić jesień życia bardziej przyjazną?

Obecność, rozmowa, zrozumienie

Po prostu bądź. Odwiedzaj, rozmawiaj. Opowiadaj i pytaj. W ten sposób możesz sprawić, że ktoś znów poczuje się zauważany i potrzebny. Pamiętaj, że brak kontaktów z innymi ludźmi dla człowieka, który z natury jest istotą społeczną, może być prawdziwą torturą. Podobnie, jak długotrwałe milczenie czy zwykła nuda.

Chwilowa samotność nie jest niebezpieczna. Staje się nią jednak wtedy, kiedy trwa wiecznie, prowadząc do osamotnienia, które mimo podobnie brzmiącej nazwy, jest stanem o znacznie poważniejszym ciężarze gatunkowym.

Jeśli chcesz pomóc efektywnie, postaraj się zgłębiać wiedzę na temat psychologicznych aspektów starzenia się. To pozwoli ci lepiej i pełniej poznać oraz zrozumieć wiele kwestii.

Nie musisz oczywiście czytać opasłych tomów. Są takie miejsca w internetowej przestrzeni, jak https://synergiczni.pl, gdzie interesujące wiadomości są podane w profesjonalnej, rzetelnej i przystępnej formie.

Dbałość o zdrowie: dieta, suplementy, ruch

Pomóż dbać o zdrowie. Wiek senioralny ma swoje prawa. Organizm nie jest wieczny. Tym bardziej, że samotność potęguje negatywny wpływ czynników związanych z odczuwaniem stresu i lęku, osłabia zdolności poznawcze, działa demotywująco w kwestii diety oraz aktywności fizycznej.

Można jednak zrobić wiele, by pomóc osobie starszej cieszyć się dobrą kondycją przez długie lata. Szczególne znaczenie ma kilka aspektów.

Pierwszy z nich, to zdrowe żywienie. Zdrowe – niekoniecznie takie, jakie kultywowało się przez całe życie. Nowoczesna dietetyka dostarcza wielu fascynujących rozwiązań, które doskonale sprawdzą się w kuchni seniora. Na przykład zdrowe oleje roślinne, zamiast szkodliwych tłuszczów zwierzęcych? Ryby zamiast mięsa? A do tego warzywa i rośliny strączkowe...

Należy pamiętać, że dieta to nie tylko kalorie i właściwy balans podstawowych składników odżywczych, a więc tłuszczów, białek i cukrów. To też odpowiednia podaż witamin i minerałów. Które z nich są najbardziej potrzebne? Kiedy zachodzi potrzeba suplementacji? Także i w tej materii odpowiedź znajdziesz na https://synergiczni.pl. Tutaj również przeczytasz, jak dbać o formę fizyczną seniora, a może przy okazji także swoją własną?

Obowiązki i rozrywka

Wspieraj w codziennych obowiązkach. Nie wyręczaj, nie zastępuj, ale pomóż w tych obszarach, gdzie jest to niezbędne. Wszystko zależy od okoliczności. Jeśli ograniczona jest mobilność, efektywnym działaniem będzie zrobienie zakupów, czy posprzątanie mieszkania.

Dużym wyzwaniem mogą być czynności higienizacyjne i pielęgnacyjne.

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby udzielić wsparcia w tej materii, postaraj się zorganizować pomoc profesjonalnego opiekuna.

Z drugiej strony należy pamiętać, że życie to nie tylko obowiązki, ale też przyjemności. Warto jest wspierać osobę starszą w pielęgnowaniu dotychczasowych pasji, ale też rozwijaniu nowych.

Bardzo często w tym wieku przeszkodę stanowi bariera technologiczna. Nowoczesne smartfony, aplikacje, oferta platform streamingowych, zarówno telewizyjnych, jak też muzycznych – to wszystko u wielu osób budzi obawy i niechęć.

Jednak kilka chwil poświęconych na przybliżenie możliwości, które niesie współczesna technologia, może mieć kluczowe znaczenie, przynosząc skuteczne panaceum na wszechogarniającą i demotywującą prozę życia.