string(8) "szukanie" Przeziębienie na wakacjach: jak szybko się wyleczyć?

Przeziębienie na wakacjach: jak szybko się wyleczyć?

Chociaż przeziębienie kojarzymy przede wszystkim z okresem jesienno-zimowy, tak naprawdę może nas “dopaść” o każdej porze roku. Latem bywa nawet bardziej uciążliwe, szczególnie jeśli właśnie wybieramy się na długo wyczekiwany urlop.
Przeziębienie na wakacjach

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Objawy przeziębienia latem są podobne do tych, które towarzyszą chorobie w okresie jesienno-zimowym. Jest to osłabienie i złe samopoczucie (tzw. łamanie w kościach), suchy kaszel, katar, niekiedy zdarza się też stan podgorączkowy. Czasami dolegliwościom towarzyszą też problemy ze strony układu pokarmowego. 

Wiele osób ignoruje letnie przeziębienie. W końcu nikt nie chce leżeć w łóżku, gdy na zewnątrz świeci słońce, zachęcające raczej do opalania niż popijania ciepłej herbaty. Tymczasem łagodzenie objawów jest konieczne, ponieważ nawet latem zignorowana choroba może doprowadzić do powikłań, takich jak zapalenie ucha, zatok, oskrzeli, a nawet płuc.

Najczęstsze przyczyny przeziębienia latem

  • Klimatyzacja. To najczęstsza przyczyna przeziębienia. Nieodpowiednie korzystanie z klimatyzacji w samochodach, a także pracy czy domu, może szybko przyczynić się do dolegliwości zdrowotnych. To właśnie przez klimatyzację musimy leczyć się podczas wakacyjnych wyjazdów. Wracając do hotelu po błogim leżakowaniu na ciepłej plaży, zwykle od razu włączamy klimatyzację. Tak gwałtowna zmiana temperatur może bardzo szybko doprowadzić do konsekwencji zdrowotnych, szczególnie jeśli zazwyczaj nasz organizm nie jest przyzwyczajony do takich skoków termicznych. Z klimatyzacji warto korzystać, jednak rozważnie.
  • Kąpiele w zimnej wodzie. Gdy żar się leje z nieba, a zmęczenie upałami daje się we znaki, nie ma nic przyjemniejszego niż wejście do chłodnej wody. Niestety znów narażamy organizm na zbyt duży przeskok temperatur. Przed taką kąpielą należy schładzać ciało powoli, zanim całkiem się zanurzymy w wodzie.
  • Zimne lody i napoje. Spożywanie bardzo zimnych pokarmów i napojów podczas letnich upałów także nie jest korzystne dla zdrowia. Najszybciej odczujemy to w gardle, gdy pojawi się pieczenie i problemy z przełykaniem. 

Co robić, gdy dopadnie nas przeziębienie podczas wakacji?

Gdy dopadnie nas przeziębienie latem, a wraz z nim szereg nieprzyjemnych dolegliwości, powinniśmy przede wszystkim odpocząć. Chociaż trudno jest zrezygnować z letnich przyjemności na słońcu, to jednak organizm potrzebuje chociaż jednego dnia na spokojną regenerację w łóżku. W tym czasie należy przyjmować jak najwięcej płynów, najlepiej wody mineralnej oraz herbatek ziołowych. Sprawdzi się domowy sposób, czyli ciepła herbata z sokiem malinowym, imbirem lub cytryną.

Oprócz tego warto też łagodzić najbardziej uporczywe objawy, czyli ból gardła i katar, stosując środki z apteki, lub korzystając z tradycyjnych sposobów, np. preparatów na bazie olejków roślinnych. To doskonały sposób na poprawę złego samopoczucia w przebiegu przeziębienia.

Tekst napisano dla Amol.pl.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij