Profilaktyka nadciśnienia tętniczego: TOP-5 skutecznych porad

Na nadciśnienie tętnicze cierpi około 32% Polaków, a choroby krążenia są od lat główną przyczyną śmierci na całym świecie. Utrzymujące się podwyższone ciśnienie krwi prowadzi do zwężenia tętnic i rozwoju blaszek miażdżycowych. Jak najwcześniejsze wykrywanie nadciśnienia tętniczego i jego leczenie jest niezwykle ważne. Oto 5 skutecznych porad na radzenie sobie z dolegliwością.
Mierzenie ciśnienia

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały promocyjne

Spis treści

Co zaliczane jest do czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego? To otyłość, przewlekły i nadmierny stres, spożywanie zbyt dużych ilości soli, nadmiar używek, takich jak alkohol i papierosy, niektóre leki, ale także mała aktywność fizyczna.

Dieta - zdrowe, zbilansowane żywienie

Dieta, dieta i jeszcze raz dieta! To niezaprzeczalny element dobrego zdrowia. Dla dobrostanu serca niezbędna jest zdrowa dieta obfitująca w produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, ryby morskie, niskotłuszczowy nabiał i w ograniczonej ilości chude mięso. Polecanym tłuszczem są oleje roślinne (słonecznikowy, kukurydziany, rzepakowy), oliwa, orzechy, ale przede wszystkim margaryny miękkie.

Co więcej, zła dieta przyczynia się do wysokiego cholesterolu, a wysoki cholesterol wraz z nadciśnieniem tętniczym to już absolutnie zabójczy duet. Polecanym produktem jest margaryna Optima Cardio dla profilaktyki. Ważne, aby dieta była skomponowana w taki sposób, aby była bogata w potas i magnez. Potas reguluje ciśnienie krwi, ponieważ wypłukuje nadmiar soli oraz sprawia, że naczynia krwionośne są mniej wrażliwe na działanie hormonów, które je zwężają.

Częste i regularne posiłki (4-5 razy dziennie) bez skłonności do przejadania się umożliwiają spalanie kalorii na bieżąco, ograniczając odkładanie zapasów tkanki tłuszczowe. Zaleca się utrzymywać masę ciała na odpowiednim poziomie, ponieważ utrzymanie BMI w przedziale 23,0–25,0 obniża ciśnienie skurczowe o około 10 mmHg.

Aktywność fizyczna - dużo się ruszaj!

Ruch to zdrowie. Pewnie nieraz to słyszałeś i jest to prawda! Wysiłek fizyczny związany z rekreacją usprawnia pracę serca, czyli mięśnia, które potrzebuje treningu tak, jak pozostałe. Poza tym ruch poprawia przepływ krwi w naczyniach wieńcowych, ułatwia zwalczanie zaburzeń lipidowych, reguluje ciśnienie krwi i zapobiega otyłości.

Reklama

Uważaj na leki

Niektóre leki mogą przyczyniać się do rozwoju nadciśnienia tętniczego. To przede wszystkim antykoncepcja oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak: ibuprofen, naproksen czy kwas acetylosalicylowy. Przeczytaj także, jak obniżyć ciśnienie bez leków: https://optymalnewybory.pl/jak-obnizyc-cisnienie-krwi-bez-lekow/

Ogranicz stres

Stres jest niestety nieodłącznym elementem naszego życia, ale także cichym zabójcą. Twoje serce jest obciążone, gdy przeżywasz stres. Naucz się postępować i relaksować w sytuacjach stresowych, aby zapewnić ochronę wszystkim swoim organom wewnętrznym.

Odstaw używki

Niewskazane jest nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Odstawienie używek nie jest łatwe, ale argumentem przemawiającym za niech będzie to, że po pięciu latach od ostatniego wypalonego papierosa ryzyko rozwoju chorób serca u byłego palacza obniża się do poziomu dla osoby nigdy niepalącej.

Oceń artykuł

(liczba ocen 2)

16682
Pytanie: Co stosujesz na podrażnienia i otarcia w jamie ustnej?

  Żel stomatologiczny

  Płukanki ziołowe

  Preparaty w sprayu

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!