Praca dla seniora w Rzeszowie - gdzie jej szukać i jak ją zdobyć?

Z roku na rok coraz większa liczba rzeszowskich seniorów pozostaje aktywna zawodowo. Przyczyny tego stanu rzeczy bywają różne. Podczas gdy niektórzy emeryci wracają do pracy, bo nie mają innego wyboru, inni nie chcą siedzieć w miejscu i stawiają na rozwój. Niezależnie od tego, co skłania seniorów do podjęcia pracy, jedno jest pewne – rzeszowski rynek ma w tym względzie naprawdę wiele do zaoferowania.
Praca dla seniora
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Sytuacja seniorów na rynku pracy w Rzeszowie

Wiele osób jest przekonanych, że sytuacja osób starszych na rynku pracy nie jest korzystna. Prawda jest taka, że pracodawcy preferują ludzi odważnych, pełnych zapału i energii. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że cechy te niekoniecznie dotyczą wyłącznie ludzi młodych.

Pewno przeszkodą dla seniorów w poszukiwaniu pracy może być ograniczona znajomość nowoczesnych technologii i języków obcych. Niemniej jednak, osoby starsze czują się w tych obszarach coraz pewniej i często decydują się na doskonalenie swoich umiejętności, aby zaspokoić oczekiwania potencjalnych pracodawców.

Jeśli chodzi o Rzeszowski rynek pracy, istnieje wiele branż, które chętnie zatrudniają osoby w wieku emerytalnym.

Seniorzy mogą więc podjąć zatrudnienie w wielu branżach, głównie:

  • branży ochroniarskiej – wiele firm z tego sektora chętnie zatrudnia starszych ludzi wyróżniających się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną,
  • transportowej – seniorzy często zatrudniani są w charakterze kierowcy w przewozie pasażerów,
  • handlowej – osoby starsze mogą wykonywać zawód sprzedawcy,
  • finansowej – emeryci z doświadczeniem mogą świadczyć usługi księgowe.

Oferty pracy dla seniorów i nie tylko znajdziesz na stronie https://www.gowork.pl/praca/rzeszow;l.

Programy i inicjatywy wspierające aktywizację osób starszych

Korzyści z aktywizacji zawodowej osób starszych są niezaprzeczalne. Stąd też państwo oraz Unia Europejska świadczą różnego rodzaju programy, które mają podnieść wartość osób starszych na rynku pracy. Są to kursy i szkolenia, które pozwalają emerytom opanować języki obce, podwyższyć dotychczasowe kompetencje oraz zorientować się w cyfrowym świecie.

Nowoczesne przedsiębiorstwa bardzo dużą uwagę przywiązują do zarządzania wiekiem. Oznacza to, że przy budowaniu zespołu pracowników chętnie sięgają po osoby starsze wyróżniające się zaangażowaniem, kompetencją oraz doświadczeniem życiowym.

Elastyczne formy zatrudnienia dla seniorów w Rzeszowie

Seniorzy, którzy poszukują pracy, nie zawsze chcą wykonywać ją w pełnym wymiarze. Na szczęście większość ofert pracy dla osób starszych dotyczy elastycznych form zatrudnienia. Pracodawcy chętnie zatrudniają seniorów na częściowym etacie, co oznacza, że w pracy spędzą oni zaledwie kilka godzin dziennie. Starsze osoby, którym szczególnie zależy na dużej elastyczności, mogą zdecydować się na wykonywanie swojej pracy z domu. Zajęcia, które można wykonywać z własnego miejsca zamieszkania to między innymi:

  • tworzenie i sprzedaż rękodzieła,
  • copywriting, korekta, redakcja i tłumaczenia tekstów,
  • wypełnianie ankiet internetowych,
  • udzielanie zdanych korepetycji,
  • wykonywanie transkrypcji.

Gdzie znaleźć pracę dla emeryta?

W dzisiejszych czasach poszukiwanie pracy przeniosło się głównie do internetu. Stąd też osoby starsze, które chcą znaleźć zatrudnienie, powinny zajrzeć na portale rekrutacyjne, takie jak GoWork.pl. To miejsca, gdzie dostępnych jest wiele ofert pracy. Dzięki intuicyjnemu i łatwemu w obsłudze interfejsowi każdy senior może wybrać wyłącznie te oferty, które spełniają jego potrzeby i oczekiwania.

Seniorzy, którzy chcą skutecznie aplikować na dane stanowisko, powinni skupić się na przygotowaniu profesjonalnego CV. Pomimo tego że pracodawcy cenią przede wszystkim prostotę, to jednak dokumenty rekrutacyjne już na pierwszy rzut oka powinny być czytelne i atrakcyjne wizualnie. Wszystko po to, aby przyciągały uwagę rekrutera, który codziennie przegląda setki aplikacji. Nie bez znaczenia jest również treść dokumentów – warto podkreślić w nich doświadczenie zawodowe, które jest ogromnym atutem większości osób starszych.

Więcej z kategorii Praca
Średnia krajowa 2020 netto i brutto - ile wynosi? GUS
Mężczyzna zagarnia dłońmi pieniądze
Praca sezonowa dla seniora
Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli – czym jest?
Powiązane artykuły
Nagroda jubileuszowa (jubileuszówka) - jak obliczyć?
Badania okresowe kierowców - kiedy zrobić i kto za nie płaci?
Praca dodatkowa - w domu i przez internet
Nagroda jubileuszowa nauczyciela - wysokość. Jak liczyć?
Mężczyzna z lupą w dłoni przy stosie monet
Płaca minimalna 2020 netto i brutto. Stawka godzinowa