} ?>

Polisa OC - dla seniorów najtańsza!

Ubezpieczenie OC jest według polskiego prawa obowiązkową polisą dla każdego posiadacza auta. Bez opłacenia tej składki nie można poruszać się samochodem. Choć ubezpieczenie to dotyczy wszystkich kierowców, nie dla każdego jego kwota jest taka sama. Od czego zależy wysokość OC i czy to prawda, że seniorzy płacą za nią najmniej? Wyjaśniamy.
OC dla seniorów
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Od czego zależy cena OC?

Choć zakres ochrony, którą zapewnia OC jest taki sam dla każdego kierowcy, jego cena może znacząco się różnić. Ustawa narzuca obowiązek wykupienia polisy, nie reguluje natomiast kwot, których może zażądać ubezpieczyciel. W związku z tym, towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają składkę według przyjętych przez siebie kryteriów. Biorą przy tym pod uwagę czynniki związane z pojazdem oraz z osobą kierowcy.

Kryteria dotyczące auta, które mają wpływ na wysokość składki to:

  • marka i model samochodu,
  • rocznik samochodu i jego przebieg,
  • rodzaj i pojemność silnika.

Czynniki związane z kierowcą:

  • płeć i wiek kierowcy,
  • data wydania prawa jazdy,
  • stan cywilny i posiadanie dzieci,
  • miejsce zamieszkania,
  • zawód,
  • historia kierowcy – wypadki, stłuczki.

Powyższe czynniki pomagają oszacować potencjalne szanse spowodowania wypadku, za którym pójdzie konieczność wypłaty odszkodowania. Im wyższe ryzyko, tym droższe ubezpieczenie. Zatem ile kosztuje ubezpieczenie auta? Obowiązkowa polisa OC, w zależności od ryzyka, może kosztować zarówno kilkaset złotych, jak i kilka tysięcy.

Dlaczego seniorzy płacą za OC najmniej?

Towarzystwa ubezpieczeniowe, żeby nie notować strat, zanim ubezpieczą samochód klienta, wyliczają ryzyko wypłaty odszkodowania. Stąd też niektórym kierowcom narzucają wyższe, a niektórym niższe składki OC. Najwyższe opłaty najczęściej ponoszą młodzi i niedoświadczeni kierowcy, którzy według statystyk policyjnych są sprawcami znacznej części wypadków. Wynika to z małego doświadczenia drogowego, a nierzadko także z brawury.

Mniej za OC płacą kierowcy starsi, bardziej doświadczeni, a także mający rodzinę. Według szacunków towarzystw ubezpieczeniowych kierowcy, którzy mają partnerów i dzieci jeżdżą ostrożniej i bezpieczniej. Jaki związek ma natomiast wiek ze stylem jazdy? Dla ubezpieczyciela kierowca starszy to kierowca ostrożniejszy.

Wieloletnie doświadczenie za kierownicą oraz dojrzałość związana z wiekiem to sygnały, że brawurową jazdę i ryzykowne zachowania na drodze taka osoba ma już prawdopodobnie za sobą. Dlatego też OC dla seniora potrafi kosztować dużo mniej niż OC 20 czy 30-latka – różnica może wynosić nawet kilkaset złotych!

Gdzie szukać najlepszych ofert OC dla seniorów?

Skoro zakres ubezpieczenia OC jest dla wszystkich kierowców taki sam, przy wyborze polisy należy kierować się przede wszystkim ceną. Najlepiej jest zestawić ze sobą kilka, a nawet kilkanaście ofert różnych towarzystw. Wygodnie można to zrobić przy pomocy porównywarek internetowych, które gromadzą w jednym miejscu propozycje różnych ubezpieczycieli. Dzięki temu nie trzeba osobiście zjawiać się w oddziale i na spokojnie, w domowym zaciszu można wybrać najlepszą opcję OC.

Więcej z kategorii Ubezpieczenia
Polisa OC - dla seniorów najtańsza!
OC dla seniorów
OC na raty - czy to się opłaca?
OC na raty
Ile kosztuje polisa na życie?
Powiązane artykuły
Starsze małżeństwo u doradcy kredytowego
Ubezpieczenie kredytu: co daje, jak działa, ile kosztuje
Co to jest pudełko życia?
Ubezpieczenie 65 lat
65 lat to ostatni moment na zakupienie ubezpieczenia na życie!
Ubezpieczenie na życie – jak wybrać ubezpieczenie na wypadek śmierci
Most w USA
Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do USA – jakie najlepsze?