Nadciśnienie się starzeje – ile powinno wynosić prawidłowe ciśnienie krwi w danej grupie wiekowej?

Normy ciśnienia tętniczego nie są stałe – zmieniają się wraz z wiekiem. Inne obowiązują dzieci, inne nastolatków, a jeszcze inne osoby dorosłe i starsze. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie normy ciśnienia tętniczego są prawidłowe dla poszczególnych grup wiekowych oraz jakie są objawy nadciśnienia u osób starszych.
Nadciśnienie się starzeje

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi w organizmie?

Najprostszym sposobem mierzenia ciśnienia jest regularna, samodzielna kontrola przeprowadzana w domowych warunkach. W tym celu sprawdzą się ciśnieniomierze – wapteka.pl umożliwia nabycie danego modelu w niskiej cenie. Aby prawidłowo sprawdzić poziom swojego ciśnienia, należy w kilkuminutowych odstępach czasu wykonać po dwa pomiary rano i wieczorem. Ciśnienie trzeba sprawdzać o stałych porach (rano na czczo) i bezpośrednio przed ewentualnym przyjęciem leków regulujących.

Normy ciśnienia u poszczególnych grup wiekowych

Niestety, częstokroć nadciśnienie tętnicze to bagatelizowane schorzenie. Jego skutki natomiast są wyniszczające dla naszego zdrowia – mogą prowadzić do wielu poważnych chorób, takich jak m.in. niewydolność nerek, niewydolność serca, zawał, udar mózgu czy miażdżyca. Warto zatem dbać i kontrolować na bieżąco swoje ciśnienie.

Należy mieć świadomość, że prawidłowe normy są różne w zależności od wieku. W przypadku nastolatków (14-19lat) optymalne wskaźniki to 117/77. U przeciętnego czterdziestolatka taki rezultat oznaczałby dolną granicę pożądanego wyniku. Dla młodszych dzieci (1-5 lat) ten sam pomiar oznacza jedno i pozwala wyciągnąć jasny wniosek – nadciśnienie. Norma ciśnieniowa dla osób w wieku średnim (40-44 lat) wynosi 125/83. Dla osób powyżej sześćdziesiątego roku życia norma to 134/87.

Reklama

Nadciśnienie u osób starszych – objawy i zalecenia

Nadciśnienie tętnicze to jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych u osób starszych. Do objawów nadciśnienia należą m.in.: ból i zawroty głowy, szum w uszach, kołatanie serca, problemy ze snem, mroczki przed oczami, a także, chociaż bardzo rzadko, krwawienie z nosa. Oprócz leczenia farmakologicznego lekarze, w celu unormowania ciśnienia tętniczego, polecają systematyczną aktywność fizyczną, która korzystnie wpływa na układ krążenia oraz zwiększa wydolność serca.

Oprócz tego ważnym czynnikiem walki z nadciśnieniem jest odpowiednia dieta, polegająca m.in. na ograniczeniu soli i szkodliwych tłuszczów, bogata w błonnik (obniżający poziom złego cholesterolu we krwi) oraz kwasy omega 3, znajdujące się w rybach. Ponadto warto zadbać o odpowiednią ilość snu oraz wypoczynku, a także unikać stresu. Warto wiedzieć, iż kobiety, przechodzące przez okres menopauzy, są w tym czasie szczególnie narażone na ryzyko wielu chorób, m.in. nadciśnienie tętnicze (poprzez m.in. zmianę gospodarki hormonalnej skutkującej tyciem).

Normy prawidłowego ciśnienia tętniczego zmieniają się z wiekiem – warto je znać, kontrolując swoje zdrowie.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!