Na czym polega i kto może skorzystać z psychoterapii online?

Psychoterapia jest skutecznym sposobem przechodzenia przez trudności życiowe oraz wypracowywania takich metod działania, które pozwalają radzić sobie z przewlekłymi problemami natury psychicznej. Wiele osób zastanawia się, na czym dokładnie polega działanie terapeutyczne w tym przypadku i kto powinien skorzystać z takiej formy pomocy. Poniżej znajdują się podstawowe informacje na ten temat.
Terapia online
fot. materiały prasowe
Spis treści

Na czym polega psychoterapia?

Psychoterapia jest formą kontaktu z drugim człowiekiem. Polega na wspólnej pracy terapeuty oraz pacjenta, którzy poprzez rozmowę i budowanie wzajemnej relacji przechodzą przez trudne momenty w życiu pacjenta. Mogą one być związane z minionymi doświadczeniami, takimi jak traumy, jak również z obecnie doświadczanymi problemami, związanymi z życiem społecznym i stanem wewnętrznym.

Psychoterapia to proces. Jest stopniowym porządkowaniem myśli i emocji, a także uczeniem się nowych zachowań. Pozwala na wypracowanie właściwych schematów myślenia lub postępowania. Daje możliwość wprowadzania zmian w życiu krok po kroku. Decydując się na nią, należy być tego świadomym, aby nie oczekiwać natychmiastowej zmiany. Cały proces jest systematyczny, powolny i musi zająć odpowiednią ilość czasu.

Kto może skorzystać z psychoterapii?

Zaburzenia psychiczne, zaburzenia nastroju i zachowania, a nawet problemy emocjonalne związane z doświadczeniami codziennymi, takimi jak wypalenie zawodowe albo konflikty rodzinne – wszystkie te problemy mogą być podstawą do rozpoczęcia psychoterapii. Tak naprawdę nie ma żadnej szczególnej grupy osób, która skorzysta bardziej lub mniej z terapii prowadzonej przez specjalistę. Wszyscy są bowiem tak samo narażeni na występowanie trudności i wszyscy zasługują na profesjonalną pomoc – a sposób udzielania tej pomocy powinien zostać dopasowany do konkretnego przypadku.

Jak przebiega psychoterapia online?

Terapia online nie różni się zbyt mocno od klasycznej terapii prowadzonej w gabinecie. Pacjent i terapeuta po prostu spotykają się za pomocą Internetu i dostępnych w nim narzędzi: na specjalnej platformie dedykowanej do tego typu kontaktu, za pomocą popularnych aplikacji mobilnych (np. Signal) lub też dostępnych na komputerach (jak Zoom).

Podczas psychoterapii online specjalista zadaje pytania, na które odpowiada pacjent. Może zaproponować mu wykonanie testów psychologicznych w celu diagnostycznym, jeśli jest jednocześnie psychologiem klinicznym i uważa to za słuszne i konieczne w danym przypadku. Jeśli jednak tak nie jest, terapeuta koncentruje się na obecnie doświadczanych problemach.

Słucha tego, co może mu powiedzieć pacjent i na podstawie swojej wiedzy oraz przesłanek naukowych pomaga mu w odkrywaniu powiązań między przeszłością a teraźniejszością. Prowadzi także proces leczenia, polegający na zmianie myśli, wyrobionych nawyków i zachowań, a także na wypracowywaniu nowych wzorców, które będą pomocne w życiu.

Terapia online prowadzona jest w danym nurcie, który kładzie nacisk na konkretne metody i techniki terapeutyczne.

Powiązane artykuły
Zdrowie po 65. roku życia
Jak dbać o zdrowie po 65. roku życia? Czego potrzebuje organizm? Podpowiadamy
butelka whisky przypięta łańcuchem do mężczyzny w białej koszuli
Odtruwanie alkoholowe Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć!
tańcząca para seniorów na romantycznym tle
Jak wybrać sukienkę na wesele dla kobiety dojrzałej?