Metaliczny posmak w ustach – co oznacza ten objaw?

Metaliczny posmak w ustach może mieć różne przyczyny. W większości przypadków jest skutkiem nieprawidłowej dbałości o higienę jamy ustnej. Bardzo często do rozwoju nieprzyjemnego posmaku dochodzi na skutek przyjmowania niektórych leków. Czy metaliczny posmak w ustach może też oznaczać chorobę?
Metaliczny posmak w ustach
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Metaliczny posmak w ustach a higiena jamy ustnej

Niewłaściwa higiena jamy ustnej jest najczęstszą przyczyną metalicznego posmaku w ustach. Co istotne, nie dotyczy tylko osób w ogóle niedbających o zęby, lecz również tych, które nie znają właściwej techniki szczotkowania. Zaniedbanie higieny jamy ustnej to także pomijanie oczyszczania języka i nitkowania przestrzeni międzyzębowych, w których gromadzi się najwięcej bakterii. Metaliczny posmak w ustach może więc wskazywać na stany zapalne dziąseł, próchnicę, a nawet grzybicę jamy ustnej. 

Metaliczny posmak w ustach po lekach

Metaliczny smak w ustach to bardzo często skutek uboczny przyjmowania niektórych leków, w szczególności: antybiotyków, środków antyhistaminowych, preparatów moczopędnych, nasennych, środków regulujących ciśnienie krwi oraz leków nasercowych. Dolegliwość mija samoistnie po zaprzestaniu terapii, dlatego nie powinna wzbudzać niepokoju. Informacja o metalicznym posmaku w ustach znajduje się na liście skutków ubocznych w ulotce dołączonej do danego leku. Jeśli dolegliwość nasila się wraz z przyjmowanymi preparatami, warto o tym poinformować lekarza. 

Metaliczny posmak w ustach w przebiegu chorób

Metaliczny smak w ustach często pojawia się w przebiegu infekcji dróg oddechowych, takich jak zapalenie gardła lub zatok. Dolegliwość powstaje na skutek przekrwienia błon śluzowych i zaburzenia zmysłu smaku. Posmak metalu w ustach niekiedy może wynikać z dużych niedoborów insuliny, co wskazuje na kwasicę ketonową. Dolegliwości towarzyszy również zmieniony zapach moczu. Jeśli metaliczny smak w ustach jest wyjątkowo gorzki, możliwe, że mamy do czynienia z zaburzeniami pracy wątroby lub nerek. 

Metaliczny smak w ustach jest również objawem hiperkaliemii, czyli zbyt dużej ilości potasu we krwi. Dochodzi do tego na skutek zaburzenia pracy układu trawiennego. Dolegliwości tej towarzyszą dodatkowe objawy w postaci: nadmiernego zmęczenia, skurczów mięśni, zaburzeń rytmu serca. 

Przyczyną metalicznego posmaku w ustach może być również refluks. W wyniku cofania się kwasowej treści żołądkowej do gardła dochodzi do podrażnienia jamy ustnej i kubków smakowych, na których powierzchni tworzą się nadżerki. 

Metaliczny posmak w ustach kobiety w ciąży

Metaliczny smak w ustach często towarzyszy kobietom w ciąży. Dolegliwość najczęściej odczuwają panie w pierwszym trymestrze. Co jest przyczyną tego stanu? Czy metaliczny posmak w ustach w ciąży powinien być powodem do niepokoju? Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: https://badaniakrwi.pl/co-oznacza-metaliczny-posmak-w-ustach-i-czy-mozna-sie-go-pozbyc/.

Powiązane artykuły
Przewodnik po materacach
Zdrowy sen: Przewodnik po materacach 90x200 dla seniorów
Leki na nietrzymanie moczu – co warto wiedzieć?
Konferencja zdrowy kręgosłup
DOZ Fundacja zaprasza na konferencję "Zdrowy Kręgosłup"
Kobieta z problemem nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu – jak dbać o skórę?
Kobieta z problemem nietrzymania moczu
Dlaczego tak ważne jest rozpoznanie stopnia nietrzymania moczu?