ŁZS - wszystko, co powinieneś wiedzieć o chorobie

Łojotokowe zapalenie skóry jest uciążliwą chorobą o charakterze przewlekłym. Dotyczyć może osób w różnym wieku. Leczenie jest niezbędne, by jak najdłużej bronić się przed nawrotami i doprowadzić do remisji choroby.
Lekarz od ŁZS tłumaczy coś pacjentowi
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) jest chorobą przewlekłą i nawracającą. Łuszczące zmiany mogą pojawiać się na twarzy, we włosach czy innych miejscach na ciele. Przyczyną jest stan zapalny skóry i gruczołów łojowych. Powoduje on nadmierne łuszczenie się naskórka.

Łojotokowe zapalenie skóry może nasilać się w przypadku nieodpowiedniej diety, ubogiej w składniki odżywcze. W żadnym wypadku nie można spożywać jedzenia przetworzonego. Niezbędna jest też właściwa pielęgnacja. Także duża ekspozycja na światło słoneczne czy stres nasilają zmiany.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry są dosyć charakterystyczne. Pojawia się nie tylko złuszczenie naskórka, ale też rumień oraz świąd. W zaawansowanym stadium choroby mogą pojawiać się też łuski w kolorze żółtym oraz strupy. Niestety nie ma terapii, która skutecznie wyleczy tę chorobę, natomiast odpowiednio dobrane leczenie może zahamować jej objawy, a także ograniczyć uciążliwość.

W przypadku wystąpienia objawów należy udać się nie tylko do dermatologa. Łojotokowym zapaleniem skóry zajmuje się także reumatolog. Lekarz może przepisać niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz przeprowadzić iniekcje kortykosteroidami do stawów (w przypadku łuszczycowego zapalenia stawów). W ciężkich przypadkach stosowana jest immunosupresja. 

Łojotokowe zapalenie skóry - jak leczyć?

Łojotokowe zapalenie skóry może dotyczyć każdego. Często pojawia się u młodzieży w okresie dojrzewania, a nawet u niemowląt. Kluczem do skutecznego leczenia jest postawienie właściwej diagnozy. W wielu przypadkach łojotokowe zapalenie skóry mylone jest z grzybicą, stąd też w żadnym wypadku nie można leczyć się na własną rękę, stosując dostępne bez recepty maści.

Lekarz w procesie diagnozy zaleci przeprowadzenie odpowiednich testów, ale też badań i na ich podstawie, a także na podstawie obserwacji przepisze właściwe leczenie. Może być zastosowane leczenie miejscowe, ale też ogólne. Jeżeli zmiany nie reagują na leczenie miejscowe, to wprowadza się antybiotykoterapię bądź leczenie sterydowe. W wielu przypadkach bardzo skuteczne jest leczenie za pomocą kremów zawierających substancje przeciwgrzybiczne oraz przeciwzapalne. Można też stosować preparat złuszczający np. oliwę salicylową. W przypadku łojotokowego zapalenia skóry niezbędne jest także stosowanie odpowiednich szamponów.

Jeżeli zmiany są naprawdę duże, to lekarz może zalecić naświetlanie specjalnymi lampami, które działają bakteriobójczo, przeciwgrzybicznie, a także zmniejszają produkcję sebum. 

Profilaktyka łojotokowego zapalenia skóry 

Prowadzenie zdrowego stylu życia zdecydowanie zmniejsza ryzyko nawrotów łojotokowego zapalenia skóry. Należy wprowadzić zdrową dietę, która przede wszystkim powinna być oparta na składnikach bogatych w selen i cynk, a także witaminach z grupy B. Zalecane jest także picie naparów z bratka, skrzypu polnego bądź pokrzywy. Osoby zmagające się z łojotokowym zapaleniem skóry powinny spożywać warzywa, które są naturalnym źródłem antyoksydantów.

Powiązane artykuły
Zdrowa skóra jest najważniejsza - jak ją pielęgnować?
Dermatolog w sklepie
Bezpłatne dermokonsultacje - specjalistyczna pielęgnacja
Jak pozbyć się zmarszczek?
5 sposobów na swędzenie skóry