} ?>

Jak zaczynają się problemy z prostatą?

Prostata, czyli gruczoł krokowy, odgrywa ważną rolę w życiu seksualnym, ale przypomina ci o niej tylko wtedy, gdy zaczyna cierpieć. Przerost gruczołu krokowego jest jednym z najczęstszych schorzeń, szacuje się, że cierpi na niego nawet co drugi mężczyzna w wieku 55. roku życia – jednak nie zawsze jest wystarczająco wcześnie rozpoznana. Czym jest prostata, jakie są objawy przerostu i jakie są przyczyny tych problemów? Kiedy należy zgłosić się do lekarza i na czym polega leczenie? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Problemy z prostatą
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Czym jest gruczoł krokowy?

Prostata to niewielki gruczoł znajdujący się w dolnej części miednicy mniejszej, w pobliżu krocza, pod pęcherzem moczowym, w okolicy odbytu.
Przez środek prostaty prowadzący cewkę moczową. Inne nazwy prostaty to gruczoł krokowy i stercz. Jest to ważny element układu moczowo-płciowego mężczyzny, ponieważ tam wytwarzany jest płyn ejakulacyjny, potrzebny do tego, by plemniki przetrwały w drogach rodnych kobiety – dzięki temu możliwe jest zapłodnienie. Płyn przechodzi przez gruczoł krokowy, odżywia plemniki i nadaje biały kolor. Mięśnie wokół prostaty umożliwiają wytrysk. Problemy z prostatą to najczęściej przerost tego gruczołu. Powiększenie prostaty daje nieprzyjemne i uciążliwe objawy codziennego funkcjonowania, których w żadnym wypadku nie należy lekceważyć, nawet jeśli jest to tylko łagodny rozrost gruczołu krokowego. 

Objawy problemów z prostatą

Choroby prostaty nie zawsze dają wyraźne objawy – np. rak prostaty, mogą rozwinąć się niepostrzeżenie, pozując zagrożenie dla całego organizmu. Dlatego badania profilaktyczne muszą być przeprowadzane przynajmniej raz w roku przez wszystkich mężczyzn powyżej 50. roku życia. Łagodny przerost gruczołu krokowego, znany również jako BPH, może również prowadzić do poważnych konsekwencji, jeśli nie rozpoczniemy leczenia na czas - z rosnącym uciskiem na cewkę moczową, aż do całkowitej niezdolności do oddawania moczu. Dlatego warto zwracać uwagę na takie objawy jak: zwiększone parcie na pęcherz, zmniejszony strumień moczu, dłuższy czas oddawania moczu, ból i pieczenie w czasie mikcji, czy niekontrolowany wyciek moczu.

Czasami przewlekłe zapalenie prostaty nie daje objawów, ale mogą występować ogólne osłabienie, gorączką, wymioty, a także krew w moczu. Może również występować irytujący ból w obszarze między odbytem a moszną i penisem. Każdy z tych objawów wskazuje na konieczność konsultacji z lekarzem urologiem lub lekarzem rodzinnym. Badanie gruczołu krokowego odbywa się najczęściej per rectum. Łagodny przerost gruczołu krokowego może rozwijać się nawet latami, nie powodując uciążliwych objawów, a pojawiające się objawy są czasami bagatelizowane przez mężczyzn. To duży błąd, ponieważ leczenie daje lepsze efekty w pierwszej fazie rozwoju. Powiększony gruczoł krokowy jest wyczuwalny palpacyjnie w okresie wyjściowym, dlatego tak ważne są regularne wizyty i profilaktyka, zwłaszcza po 40 roku życia. Pierwszy sygnał tego, że prostata stwarza problemy, jest trudność w oddawaniu moczu.

Przerost prostaty - jakie są przyczyny?

Przyczyny związane z przerostem prostaty i choroby prostaty to najczęściej zaburzenia hormonalne i obniżający się testosteron, który pojawia się i nasila wraz ze starzeniem się organizmu. Tkanki prostaty zaczynają rosnąć z powodu ich położenia w pobliżu cewki moczowej, zaczynają ją uciskać, co powoduje trudności z oddawaniem moczu. W niektórych przypadkach pęcherz moczowy może być opróżniony tylko przez cewnik.

Jak leczyć przerost prostaty?

Brak leczenia powiększonej prostaty może doprowadzić do całkowitego zamknięcia cewki moczowej. W takim przypadku cewnikowanie jest konieczne, ponieważ mocz może prowadzić do niekorzystnych zmian w nerkach, niemożności oddania moczu również silnego bólu. Powiększony gruczoł krokowy można leczyć farmakologicznie, stosując środki ułatwiające wydalanie moczu. Leczenie powinno być wdrożone możliwie jak najszybciej, ponieważ farmakologia przynosi oczekiwane efekty jedynie w początkowych i średnio zaawansowanych fazach przerostu gruczołu prostaty. Warto korzystać ze sprawdzonych produktów TENA, lub leki, które rozluźniają mięśnie gładkie gruczołu krokowego pęcherza moczowego, ułatwiając oddawanie moczu.

Niestety skutkiem ubocznym przyjmowania leków na problemy z prostatą może być osłabienie erekcji spadek ciśnienia krwi. Preparaty ziołowe ze specjalną wierzbówką do masażu, mogą być również stosowane w leczeniu problemów z prostatą. W zaawansowanym stadium choroby gdy nie przynoszą ulgi pacjentowi konieczne jest usunięcie gruczołu krokowego, czyli prostatektomia. Może być ona częściowa lub całkowita. Niestety podczas operacji dochodzi do uszkodzenia nerwów naczyniowych prostaty, co skutkuje problemami z erekcją i czasami całkowitym brakiem możliwości odbycia stosunku płciowego. Częstym powikłaniem jest również uszkodzenie mięśnia zwieracza szyjki pęcherza, co objawia się wytryskiem wstecznym. Przy całkowitym usunięciu prostaty wytrysk nie jest możliwy, mimo wzwodu i orgazmu. Dlatego, tak ważne jest zauważenie problemu nawet gdy jest to łagodny przerost prostaty.

Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z marką TENA

Powiązane artykuły
Zaburzenia erekcji u mężczyzn - przyczyny, jak leczyć?
Andropauza, przekwitanie mężczyzn - objawy, leczenie
Panowie, nie dajcie się andropauzie!