Jak sprawdzić kto do Ciebie dzwonił?

W ostatnim czasie głośno jest o różnych próbach oszustw przez telefon. Wiele osób dla zasady nie odbiera połączeń od nieznanych numerów. Jednak istnieją lepsze sposoby na identyfikowanie dzwoniącego. Zobacz, jak nie dać się oszukać i kiedy lepiej nie odbierać telefonu!
Jak sprawdzić kto do Ciebie dzwonił?
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Sprawdzanie opinii o dzwoniącym numerze to wyraz rozsądku i ostrożności. Wielu oszustów, poprzez masowo wykonywane telefony chce wyłudzić pieniądze lub nakłonić do zakupienia niekorzystnej oferty. Na stronach takich jak Infonumer znajdziesz informacje o wyszukiwanym numerze i opinie napisane przez osoby, które takie połączenie odebrały. Dlaczego warto sprawdzić dzwoniący numer?

Telefon z nieznanego numeru – czy to telemarketer?

Telefon z obcego numeru jest najczęściej próbą sprzedaży. Mogą to być całkowicie uczciwe propozycje, jednak nie jest to pozytywnie odbierana forma handlu. Telemarketerzy bywają bardzo natarczywi i czasem trudno jest taką rozmowę przerwać.

Jednak często takie połączenia są spamem, czy wręcz próbą oszustwa. Dlatego warto na swój telefon pobrać aplikację umożliwiającą automatyczne rozpoznawanie i blokowanie połączeń podejrzewanych o takie zamiary. Dzięki temu można ograniczyć liczbę irytujących telefonów ze spamem.

Jak wyszukiwać numery firmowe?

W przypadku telefonów od firm warto sprawdzić, czy nikt nie podszywa się pod jej pracownika. Dzięki internetowym wyszukiwarkom znajdziesz dane kontaktowe różnych firm – np. całodobowej apteki w Twoim mieście.  Takie informacje zawsze warto sprawdzać, aby nie stać się ofiarą kradzieży lub innego przestępstwa.

Telefony z zagranicznych numerów

Jeśli nie spodziewasz się kontaktu od znajomego z jakiegoś egzotycznego kraju, to lepiej nie odbierać takich telefonów. Często jest to próba wymuszenia opłaty za bardzo drogie połączenia zagraniczne. Oszuści mogą także wykonywać liczne, ale bardzo krótkie połączenia, które mają na celu skłonienie do oddzwonienia.

Numery, które podszywają się pod banki i inne instytucje

W ostatnim czasie popularną formą oszustwa jest udawanie konsultanta bankowego lub policjanta. Schemat takich oszustw może być różny, jednak zawsze przedstawiają nagłe i potencjalnie bardzo groźne zdarzenie, którego można jednak uniknąć, postępując zgodnie z radami dzwoniącego.

Oszust może podawać się za policjanta, który dzwoni np. w sprawie wypadku samochodowego spowodowanego przez bliską osobę. W popularnym scenariuszu należy szybko wpłacić kaucję, która ma uwolnić członka rodziny z aresztu.

Nieco bardziej zaawansowane może być tzw. oszustwo na konsultanta. Dzwoniący przedstawia się jako konsultant banku. Numer, z którego wykonywane jest połączenie, wyświetla się jako bankowa infolinia. Oszustwo polega na wmówieniu ofierze, że ze względów bezpieczeństwa musi szybko przelać wszystkie swoje środki na wygenerowany dla niej rachunek techniczny. Przestępcy mogą także próbować przejąć kontrolę nad telefonem za pomocą aplikacji szpiegowskich.

Panika jest złym doradcą, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości połączenie należy przerwać i samodzielnie skontaktować się z rzekomo poszkodowanym krewnym, bankiem czy policją.

Więcej z kategorii Telefon
Telefon dla seniora – na co należy zwrócić uwagę
Powiązane artykuły
Jak włączyć i wyłączyć pocztę głosową w telefonie?
sieć-komórkowa-dla-seniora
Jaką sieć komórkową wybrać dla seniora?
Na co zwracać uwagę, wybierając telefon dla seniora?
Telefon Zaufania dla seniorów
Jak sprawdzić kto do Ciebie dzwonił?
Jak sprawdzić kto do Ciebie dzwonił?