Grzybica paznokci – wstydliwa choroba, która wymaga leczenia

Gdy po długiej jesieni i zimie, przychodzi wyczekana wiosenna i letnia pogoda, większość z nas z ulgą zdejmuje ciężkie, przykrywające całą stopę obuwie zmieniając je na lekkie i przewiewne pantofle, sandały czy klapki. Wtedy też uważniej przyglądamy się stopom i paznokciom. Pewne niepokojące symptomy powinny od razu zwrócić naszą uwagę, ponieważ mogą być objawem grzybicy paznokci. Stosunkowo częstej mogą być jednak objawem dolegliwości, która aż w 80 procentach pojawia się na paznokciach stóp. To choroba, którą łatwo się zarazić. Zawsze wymaga leczenie oraz troskliwej pielęgnacji paznokci, ponieważ nasz organizm nie jest sam w stanie jej zwalczyć.
Grzybica paznokci

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Objawy grzybicy paznokci

Zakażenia grzybicze najczęściej objawiają się na największym i najmniejszym palcu stopy, ponieważ to do nich przylega najciaśniej obuwie. Mogą też zająć płytki wszystkich paznokci
u stóp.

Wśród objawów grzybicy paznokci stóp można wymienić:

  • Cieńszą, płytszą i wyraźnie słabszą płytkę paznokciową.
  • Zmianę koloru paznokcia – bielenie, zażółcenia, w dalszym stadium brązowienie,
    a nawet czerninie płytki.
  • Obluzowanie, odstawanie i – w późnym stadium – odpadanie paznokci.
  • Matowienie płytki paznokciowej.
  • Widoczne linie i bruzdy, a także postrzępienia na brzegach płytki paznokci.

Wraz z zaawansowaniem choroby płytka paznokciowa zaczyna się rozwarstwiać, łuszczyć, grubieje, jest trudna do obcięcia czy spiłowania. Najbardziej krępujący objaw to także brzydki zapach spowodowany przez grzyby gromadzące się pod coraz bardziej odstającą płytką.

Przyczyny grzybicy paznokci

Do zakażeń płytki paznokcia prowadzą infekcje o pochodzeniu grzybiczym, spowodowane przez grzyby nazywane dermatofitami. Grzybica paznokci jest też często konsekwencją zaniedbanej i nieleczonej grzybicy stóp, która następnie atakuje paznokcie. Choroba ta może rozwijać się nawet u 14 procent populacji i jest bardzo zaraźliwa. W naszych warunkach klimatycznych najczęstszym źródłem zakażenia są baseny, wspólne szatnie czy sauny. Infekcji sprzyja także założenie obuwia, skarpetek czy bezpośredni kontakt z tkanką osób zakażonych, po którym nie wymyjemy dokładnie rąk.

Na infekcje o podłożu grzybiczym najczęściej narażone są osoby cierpiące na choroby ogólnoustrojowe takie jak: cukrzyca, otyłość, zaburzenia hormonalne, zaburzenia pracy jelit, układu odpornościowego i krążenia. Grzybica częściej może pojawić się u osób przyjmujących antybiotyki, sterydy czy też chemioterapię ze względu na ogólne osłabienie i wyjałowienie organizmu.

Reklama

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Leczenie grzybicy paznokci powinno być prowadzone jak najszybciej od momentu pojawienia się pierwszych niepokojących objawów. Wśród leków skutecznych w walce z tą nieprzyjemną dolegliwością szczególnie polecane są preparaty przeciwgrzybicze Canespor®, krem z bifonazolem, dostępny w aptece bez recepty. Dzięki zawartości substancji czynnej bifonazolu, o szerokim spektrum działania przeciwgrzybicznego, lek ten usuwa główne patogeny prowadzące do zakażenia grzybicznego paznokci.

W przypadku każdej kuracji lekiem przeciwgrzybiczym ważne jest konsekwentne stosowanie leczenia przez zalecany czas i odpowiednia profilaktyka. Jeśli objawy zakażenia, mimo zastosowanej kuracji, nie mijają, należy dalsze postępowanie skonsultować z lekarzem.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

16682
Pytanie: Co stosujesz na podrażnienia i otarcia w jamie ustnej?

  Żel stomatologiczny

  Płukanki ziołowe

  Preparaty w sprayu

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!