Emerycie i rencisto. Sprawdź, jak rozliczyć PIT

Rozliczanie PITu emeryta
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Sprawa dla wielu podatników jest zawiła, ale trzeba także otwarcie przyznać, że kwestie podatkowe do najłatwiejszych nie należą. Zwłaszcza teraz, gdy od 1 stycznia funkcjonują nowe zasady fiskalne. Co gorsza, ta rewolucja nie wyszła pomyślnie i dlatego trzeba ją poprawiać wprowadzając zmiany i szeregując wiele kwestii interpretacjami podatkowymi. Jak w takiej sytuacji mają się odnaleźć emeryci, renciści i inne osoby pobierające świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?

Mogą zadawać pytanie PIT - jak rozliczyć emeryta i emeryturę?

Pomóc mogą eksperci z www.podatnik.info, bo to profesjonalny serwis podatkowy, na który powinni zajrzeć także emeryci i renciści.

Dla kogo?

Wyjaśnijmy jednak od razu, że z takiej deklaracji mogą skorzystać:

Osoby pobierająca świadczenia z ZUS, która nie uzyskała w danym roku podatkowym innych dochodów z wyjątkiem tych, które:

 • są opodatkowane podatkiem liniowym PIT 36L;
 • są opodatkowane ryczałtem (w tym również z najmu prywatnego     opodatkowanego ryczałtem) - PIT 28;
 • są opodatkowane kartą podatkową (PIT 16A);
 • dotyczą dochodów kapitałowych (PIT 38);
 • dotyczą dochodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości (PIT 39);
 • są rozliczane ryczałtowo, z tytułu przychodów niewykazanych przez podatnika w deklaracji rocznej.

Należy jednocześnie pamiętać, że dotyczy to także osób, które:

 • nie korzystają z przysługujących im odliczeń i danej ulgi podatkowej;
 • nie korzystają ze wspólnego opodatkowania (w przypadku małżonków) lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko;
 • nie uzyskały dochodów z tytułu działalności wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów za granicą, które są zwolnione z podatku w Polsce, ze względu na umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania;
 • nie mają obowiązku ponownego doliczenie kwot wcześniej     odliczonych.

Jaka pomoc?

Eksperci z www.podatnik.info są na bieżąco ze zmianami podatkowymi i dzięki temu serwis oferuje kompleksową pomoc w sprawach fiskalnych. Serwis to nie tylko baza wiedzy, zbiór praktycznych porad i artykułów, ale także np. profesjonalnie przygotowany film instruktażowy. Jeśli ktoś ma problem z PIT - jak rozliczyć emeryta i emeryturę, to tu znajdzie pomoc.

Na www.podatnik.info został dodatkowo umieszczony program do rozliczenia PIT. Cechuje się intuicyjną i bogatą ofertą funkcji. Aplikację można pobrać i zainstalować na komputerze, lub skorzystać z jej wersji online. To sprawia, że formularz podatkowy można spokojnie wypełnić w domu. Program nie ogranicza się jednak wyłącznie do wspomnianego PIT 40A, bo zakres jego działania jest znacznie szerszy.

Eksperci z www.podatnik.info przygotowali aplikację, z której może skorzystać każdy podatnik. Co do kwestii bezpieczeństwa, to program spełnia wszystkie normy. Jego funkcjonalności są udostępniane na licencji. Jego użytkownicy mogą czuć się bezpiecznie, bo wszystkie dane osobowe i podatkowe, a także same deklaracje są szyfrowane certyfikatem SSL.

Jakie ulgi?

PIT - jak rozliczyć emeryta i emeryturę. Wielu emerytów i rencistów na co dzień boryka się z kłopotami zdrowotnymi. Nie wszyscy może wiedzą, że rozliczając podatek mogą skorzystać z ulgi na leki i rehabilitację. Pytanie tylko, jak ująć to w zeznaniu podatkowym i prawidłowo rozliczyć ulgi. Także w tej kwestii pomocą służą eksperci z www.podatnik.info.

Tu od razu można wyjaśnić, że uwzględniają ulgę rehabilitacyjną, trzeba pamiętać o kilku podstawowych kwestiach:

 • Ulga rehabilitacyjna przysługuje osobie niepełnosprawnej lub opiekunowi osoby niepełnosprawnej.
 • Jeżeli odliczenia wykonuje osoba, która ma na utrzymaniu osobę     niepełnosprawną, obowiązuje limit dochodów niepełnosprawnego wynoszący 12-krotność renty socjalnej z grudnia danego roku podatkowego.
 • Kwota ulgi rehabilitacyjnej nie może przekraczać kwoty opodatkowanych dochodów;
 • Ulga rehabilitacyjna 2020 na samochód przysługuje indywidualnie każdej osobie niepełnosprawnej lub opiekunowi.
 • Ulga rehabilitacyjna na samochód może być odliczona w kwocie 2 280 zł przez każdą osobę niepełnosprawną, nawet jeżeli     korzystają one z tego samego samochodu.
 • Osoba niepełnosprawna ma prawo odliczyć od dochodu koszt prywatnej     rehabilitacji jako wydatku na cele rehabilitacyjne.
 • Ulga na leki obejmuje wyłącznie lekarstwa przepisane przez lekarza specjalistę i mają być stosowane zgodnie z jego zaleceniami na stałe lub czasowo.
 • Kwota odliczenia ulgi na leki jest równa różnicy pomiędzy     faktycznie poniesionymi wydatkami w każdym miesiącu a kwotą 100 zł.

To wszystko i wiele więcej na www.podatnik.info.

Więcej z kategorii Pasje
Przeczytaj artykuł
Nadzieja na pokonanie alzheimera
Przeczytaj artykuł
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
Przeczytaj artykuł
Rośnie zadłużenie polskich seniorów
Powiązane artykuły
Rzeźby lodowe w Poznaniu - zdjęcia
Masło orzechowe pozwoli wykryć Alzheimera?
Masz podwyższony cholesterol? Zobacz, co radzi Ci lekarz
Jan Morawiec złotym medalistą maratonu w Brazylii!

Czym jest long covid? 😷
Trwa nawet do 12 tygodni 🤧